Szkolenie odbywało się w dniach 22-26 kwietnia. Organizatorami byli funkcjonariusze z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. W trakcie szkolenia odbyły się ćwiczenia praktyczne z doskonalenia sprawności użytkowej koni służbowych i policjantów-jeźdźców – trening ujeżdżeniowy, trening skokowy, pokonywanie przeszkód i ćwiczenia praktyczne współdziałania koni i psów służbowych z pododdziałem pieszym.
Towarzyszą policjantom
– Od momentu powstania służb dbających o bezpieczeństwo publiczne funkcjonariuszom towarzyszą w służbie psy i konie. Nie wyobrażamy sobie już bez nich codziennej służby. Psy policyjne tropią i patrolują, wyszukują zapachy narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji, czy zwłok ludzkich. Współpracują z nami w ratownictwie wodnym, działaniach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Konie, idealnie sprawdzają się w służbie patrolowej i w działaniach związanych z zapewnieniem i przywracaniem porządku podczas imprez masowych i zgromadzeń. Zgranie i wyszkolenie stają się kluczowe w dobrej i wspólnej współpracy ludzi i zwierząt – czytamy na stronie policji.
Pomoc przedweterynaryjna
Ważnym punktem szkolenia były zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla psów i koni służbowych. Warsztaty z udzielania pomocy psom służbowym prowadzili lekarze weterynarii z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie oraz specjalista chorób koni z licencją Polskiego Związku Jeździectwa, którzy podzielili się z funkcjonariuszami cenną wiedzą i praktyką. Zakres udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej jest bardzo ważny we wszystkich służbach mundurowych, które korzystają z umiejętności zwierząt.
Organizatorzy położyli duży nacisk na techniki relacyjne w pracy z końmi i dobrostan zwierząt we wszystkich aspektach. Były więc zajęcia praktyczne z habituacji, czyli poprawy komunikacji człowiek-koń, czy dobre relacje = bezpieczeństwo. Odbyły się też zajęcia z technologii żywienia zwierząt i specyfiki starszych psów służbowych i ich możliwych chorób. Dzięki współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji nie zabrakło również tematów stricte policyjnych, jak typowanie śladów kryminalistycznych przez przewodnika psa służbowego na miejscu zdarzenia, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Poruszone zostały też tematy dotyczące regulacji prawnych, czy zmian w programach kursu doskonalenia zawodowego centralnego dla przewodników psów służbowych i prawidłowego prowadzenia dokumentacji służbowej.
Wspólne działanie
Podczas szkolenia funkcjonariusze doceniali również możliwość doskonalenia umiejętności współpracy zwierząt służbowych we wspólnym działaniu. Pozwala to bowiem na lepsze socjalizowanie się ze sobą zwierząt, co procentuje później podczas realizacji różnych zadań służbowych.
W ostatnim dniu seminarium odbyła się prezentacja przed przybyłymi gośćmi z doskonalenia sprawności użytkowej koni i psów służbowych we współdziałaniu z pododdziałem pieszym, czyli formowanie szyków policyjnych.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze