– Cieszy nas fakt, że w Przegląd Pieśni Maryjnych włączyły się również dzieci, dzięki temu przegląd staje się międzypokoleniowy. To zasługa zespołów ludowych, które przekazują tradycję, wyrosłą w wierze chrześcijańskiej, w wierze naszych przodków. Zespoły łączą ludowość z nowoczesnością. To nadzieja na przyszłość. To, co wyniesiemy z korzeni, przywiązania do tradycji, do wiary, to będzie wyznaczało nurt, w którym będą wychowywać się następne pokolenia – wskazał wójt Krzysztof Adamowicz.
Dodał, że był prawdopodobnie na wszystkich przeglądach w Przychodach. – Każdy jest trochę inny i przyciąga nowe zespoły. Wydarzenie jest nierozerwalne z tą miejscowością. Podnosi na duchu fakt, że mieszkańcy Przychód, ale też okolicznych miejscowości chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu – zaznaczył wójt.
Nie tylko dorośli na scenie
Małgorzata Zamaria-Gaszewska przedstawicielka zespołu “Echo” z Przychód, wyjaśniła, że na przeglądzie po raz pierwszy wystąpiły dzieci.
– Pomysł zrodził się, bo chciałyśmy mieć w przyszłości narybek do naszego zespołu. Chcemy, by dzieci brały udział w różnych uroczystościach np. w dożynkach czy występach związanych z pieśniami ludowymi. Odbyło się wiele prób. Mamy grupę śpiewaczą i dwie osoby grające na instrumentach - saksofonie i flecie. Myślę, że powiększymy nasz zespół też o inne instrumenty – mówiła Małgorzata Zamaria-Gaszewska.
Dodała, że na przeglądzie dzieci przedstawiły pieśń pielgrzymkową “Maryja Królowa”, a także “Chwalcie łąki umajone” i “Rotę”. - Myślę, że za rok dzieci również wystąpią, mamy nadzieję, że w powiększonym składzie - zaznaczyła.
Helena Sójka uczy się w szkole muzycznej od trzech lat i gra na flecie poprzecznym.
– Jestem z Przychód. Zdecydowałam się wziąć udział w przeglądzie, kiedy się tylko dowiedziałam, że mogę wystąpić. Czułam trochę tremę, ale cieszę się z mojego występu – przyznała Helena Sójka.
Inspiracja dla dzieci
Tadeusz Sójka jest emerytowanym organistą, przez lata posługiwał w parafii w Brzozowicy. Na przegląd przyjechał z zespołem “Brzozowianki”. – Uczyłem też w szkole muzycznej w Międzyrzecu Podlaskim, miałem wielu uczniów, którzy ukończyli nawet akademię muzyczną - przekazał. Dodał, że by wykonywać pieśni religijne trzeba mieć powołanie. - Miałem też chór trzygłosowy, składający się z altów, sopranów i tenorów. Obecnie prowadzę zespół “Brzozowianki” i zespół “Tęcza”. Występy na przeglądzie oceniam bardzo dobrze – przekazał Tadeusz Sójka.
Sylwia Hubica dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim, wskazuje, że o organizację Przeglądu Pieśni Maryjnych dba nie tylko GOK, ale też panie z zespołu “Echo” z Przychodów. - Wystąpiło 13 zespołów ludowych oraz po raz pierwszy dzieci uczęszczające do świetlicy w Przychodach. Przygotowywała je Daria Zańko pracownik GOK oraz członkinie zespołu ludowego “Echo” z Przychód. Mam nadzieję, że dzieci się zainspirują, jestem pozytywnie zaskoczona występem najmłodszych. Uczestnicy byli z powiatu bialskiego, łukowskiego, radzyńskiego - poinformowała Sylwia Hubica.
Napisz komentarz
Komentarze