Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 21:16
Reklama
Reklama

Czym są społeczne organizacje Najmu?

W Polsce działa obecnie kilkanaście społecznych agencji najmu (SAN), kolejne są w organizacji. To niestety zaledwie ułamek potrzeb przy niemal 2,5 tys. gmin. Wiola Kozak wyjaśnia, czym są takie agencje i kto może zamieszkać w wynajmowanych za ich pośrednictwem mieszkaniach
Reklama
Czym są społeczne organizacje Najmu?

– Społeczne agencje najmu (SAN) działają we współpracy z samorządami. Pełnią funkcję pośrednika w wynajmie mieszkań osobom, których nie stać na wynajęcie mieszkania po cenach rynkowych. Nie przysługują im także, ze względu na dochody, mieszkania socjalne – wyjaśnia agentka Północ Nieruchomości, Wiola Kozak.

Czym są społeczne agencje najmu?

Pierwsze takie agencje zaczęły powstawać dopiero niedawno, mimo że odpowiednie przepisy weszły w życie już kilka lat temu. Ustawa z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 23 lipca 2021 r. Od tego dnia gminy mogą nawiązywać współpracę ze społecznymi agencjami najmu Rozwój tych instytucji został jednak spowolniony przez konieczność skoncentrowania się gmin na innych zadaniach związanych z kryzysami, jak np. konflikt rosyjsko-ukraiński.

Reklama

Społeczne agencje najmu z powodzeniem działają już w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. W Polsce dopiero raczkują, m.in. w Warszawie, Sopocie i Dąbrowie Górniczej. Mieszkania mogą być własnością gminy lub prywatnych właścicieli. Społeczną agencją najmu może zostać spółka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna.

 

Wynajmują dużo taniej

– Społeczne agencje najmu działają jako pośrednicy, wynajmują mieszkania od właścicieli albo podnajmują je osobom o niższych dochodach. Właściciele otrzymują gwarancje terminowego czynszu, stabilnego użytkowania mieszkania oraz utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Agencja przejmuje od właściciela wszelkie obowiązki związane z najmem, w tym m.in.: znalezienie i weryfikację najemców, podpisanie umowy, pilnowanie terminowości płatności, regularną kontrolę stanu mieszkania, opiekę nad mieszkaniem (naprawy, remonty itp.) – wyjaśnia Wiola Kozak. 

Najemcy z kolei uzyskują dostęp do mieszkań w przystępnych cenach oraz szerokiej oferty usług aktywizacyjnych. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że dziś nawet wynajęcie kawalerki w dużym mieście kosztuje często ponad 2 tys. zł.

 – Dodatkowo najemcy lokali od SAN mogą ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start". Kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN określa gmina – dodaje agentka. 

Kto korzysta?

Z rozwiązania korzystają wszyscy zainteresowani. Korzystają gminy zainteresowane zwiększeniem oferty mieszkaniowej na swoim terenie bez konieczności bezpośredniego zaangażowania w proces inwestycyjno-budowlany. Korzystają też osoby, które mają trudności z samodzielnym zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych w warunkach rynkowych, Z programu korzystają również właściciele mieszkań na wynajem zainteresowani nawiązaniem współpracy w zakresie dzierżawy mieszkań na stabilnych warunkach

Miasta średniej wielkości

Eksperci wskazują na duży potencjał SAN, szczególnie w miastach średniej wielkości, które zmagają się z problemem wyludniania. Agencje umożliwiają zaangażowanie prywatnych właścicieli w obieg społeczny, oferując im zorganizowany najem, korzystny finansowo. SAN może odegrać kluczową rolę w zwalczaniu depopulacji. Zapewniając młodym ludziom atrakcyjne warunki mieszkalne, być może zachęcą ich do pozostania w rodzinnej miejscowości

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Grant 30.05.2024 09:28
Dopoki przecietny Polak, a zatem osoba zarabiajaca jakies 4-6 tys zl netto bedzie musiala poswiecac na wynajem 40-50 proc dochodow, dopoty bedzie to dziki, chory, wariacki kraj. I niewiele tu pomoga nawet tego typu organizacje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Gdybyś ciołku wysilił się to znalazłbyś informację, że tylko jeden kraj w unii europejskiej (Włochy) zakazuje jazdy jako kierowca zawodowy osobom powyżej 68 roku życia. Natomiast co do osobowych to przechodzą badania i mogą jeździć dożywotnio (jeżeli przejdą). Szkoda że nie ma możliwości przeprowadzenia badań przy narodzinach. Nie wiem czy napisałbyś tego posta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:18Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: WFNTreść komentarza: A czy ktoś zwrócił uwagę na szerokość tej ulicy? Wg ustawy minimalna szerokość pasa ruch w ciągu p-j bez zastosowania spowalniania ruch to 3.5m, z zastosowaniem spowalniania 2.75m. Ps. ZAKAZ PARKOWANIA I POSTOJU TEŻ POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 06:58Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: emerytTreść komentarza: Starszym osobom (w zależności o stanu zdrowia) powinni przydzielać opiekuna. Emerytura jaką utrzymuje powinna byś na wydatki seniora. Natomiast opiekun powinien być finansowany w całości przez członka rodziny np. takiego studenta. Opiekun nie na godziny tylko całodobowo. Warto też zastanowić się czy kształcić takich idiotów czy może przekwalifikować na pomocników osób starszych. Po wpisie wnioskuję że na @student 21 szkoda pieniędzy z podatków na jego kształcenieData dodania komentarza: 3.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Za to ty niezależnie od wieku byłeś, jesteś i będziesz imbecylem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 01:46Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś - nie pisz. Ćpałeś - nie pisz. Nie umiesz - nie pisz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama