Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 01:22
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Czym są społeczne organizacje Najmu?

W Polsce działa obecnie kilkanaście społecznych agencji najmu (SAN), kolejne są w organizacji. To niestety zaledwie ułamek potrzeb przy niemal 2,5 tys. gmin. Wiola Kozak wyjaśnia, czym są takie agencje i kto może zamieszkać w wynajmowanych za ich pośrednictwem mieszkaniach
Czym są społeczne organizacje Najmu?

– Społeczne agencje najmu (SAN) działają we współpracy z samorządami. Pełnią funkcję pośrednika w wynajmie mieszkań osobom, których nie stać na wynajęcie mieszkania po cenach rynkowych. Nie przysługują im także, ze względu na dochody, mieszkania socjalne – wyjaśnia agentka Północ Nieruchomości, Wiola Kozak.

Czym są społeczne agencje najmu?

Pierwsze takie agencje zaczęły powstawać dopiero niedawno, mimo że odpowiednie przepisy weszły w życie już kilka lat temu. Ustawa z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 23 lipca 2021 r. Od tego dnia gminy mogą nawiązywać współpracę ze społecznymi agencjami najmu Rozwój tych instytucji został jednak spowolniony przez konieczność skoncentrowania się gmin na innych zadaniach związanych z kryzysami, jak np. konflikt rosyjsko-ukraiński.

Społeczne agencje najmu z powodzeniem działają już w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. W Polsce dopiero raczkują, m.in. w Warszawie, Sopocie i Dąbrowie Górniczej. Mieszkania mogą być własnością gminy lub prywatnych właścicieli. Społeczną agencją najmu może zostać spółka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna.

 

Wynajmują dużo taniej

– Społeczne agencje najmu działają jako pośrednicy, wynajmują mieszkania od właścicieli albo podnajmują je osobom o niższych dochodach. Właściciele otrzymują gwarancje terminowego czynszu, stabilnego użytkowania mieszkania oraz utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Agencja przejmuje od właściciela wszelkie obowiązki związane z najmem, w tym m.in.: znalezienie i weryfikację najemców, podpisanie umowy, pilnowanie terminowości płatności, regularną kontrolę stanu mieszkania, opiekę nad mieszkaniem (naprawy, remonty itp.) – wyjaśnia Wiola Kozak. 

Najemcy z kolei uzyskują dostęp do mieszkań w przystępnych cenach oraz szerokiej oferty usług aktywizacyjnych. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że dziś nawet wynajęcie kawalerki w dużym mieście kosztuje często ponad 2 tys. zł.

 – Dodatkowo najemcy lokali od SAN mogą ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start". Kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN określa gmina – dodaje agentka. 

Kto korzysta?

Z rozwiązania korzystają wszyscy zainteresowani. Korzystają gminy zainteresowane zwiększeniem oferty mieszkaniowej na swoim terenie bez konieczności bezpośredniego zaangażowania w proces inwestycyjno-budowlany. Korzystają też osoby, które mają trudności z samodzielnym zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych w warunkach rynkowych, Z programu korzystają również właściciele mieszkań na wynajem zainteresowani nawiązaniem współpracy w zakresie dzierżawy mieszkań na stabilnych warunkach

Miasta średniej wielkości

Eksperci wskazują na duży potencjał SAN, szczególnie w miastach średniej wielkości, które zmagają się z problemem wyludniania. Agencje umożliwiają zaangażowanie prywatnych właścicieli w obieg społeczny, oferując im zorganizowany najem, korzystny finansowo. SAN może odegrać kluczową rolę w zwalczaniu depopulacji. Zapewniając młodym ludziom atrakcyjne warunki mieszkalne, być może zachęcą ich do pozostania w rodzinnej miejscowości

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Grant 30.05.2024 09:28
Dopoki przecietny Polak, a zatem osoba zarabiajaca jakies 4-6 tys zl netto bedzie musiala poswiecac na wynajem 40-50 proc dochodow, dopoty bedzie to dziki, chory, wariacki kraj. I niewiele tu pomoga nawet tego typu organizacje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kle kleTreść komentarza: w twojej chalupieData dodania komentarza: 26.09.2024, 12:43Źródło komentarza: Wybieramy piłkarza sierpnia w klasie okręgowejAutor komentarza: złomiarzTreść komentarza: Popieram,bo trzeba zglaszać cwaniakow,tórzy pomiatają ludzmiData dodania komentarza: 26.09.2024, 12:40Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim jest sygnalista?Autor komentarza: żeliwny eduśTreść komentarza: Ja moge i bes yumowy robić,ale ma być zapewnione dla mnie dach nad głowo,całodobowy wikt i opierunek,paczka tytoniu codzien,dostemp do redtuba w nocnej porze,robota od 8 do 15 z przerwo na śniadanie i kawe od 10 do 11.Moja oferta ważna 1 dzień,bo jestem roshwytywany od rana,telefon sie urywa,zgłaszac tylko poważne oferty.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 12:36Źródło komentarza: Przedsiębiorcy narzekają, że choć jest bezpiecznie, brak turystów. Skutek błędnych alertów o zagrożeniu?Autor komentarza: Liga MistrzówTreść komentarza: A cóż to za piłkarze ? Gdzie oni tą piłeczkę klepią ? W stodołach na klepiskach czy pod remizami strażackimi ?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 11:02Źródło komentarza: Wybieramy piłkarza sierpnia w klasie okręgowejAutor komentarza: Maczo PicuTreść komentarza: Pewnie te minusy to od brązowych nosów tęczowego Michałka...Data dodania komentarza: 25.09.2024, 23:08Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim jest sygnalista?
Reklama
Reklama
Reklama