Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 19:30
Reklama
Reklama

Koniec Samorządowej Karty Praw Rodzin. Tego chce nowa rada

To dokument ideologiczno-polityczny – stwierdzają nowi radni i tworzą uchwałę, która uchyla Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą w 2019 roku. Pod jej uchyleniem podpisał się również radny z obozu byłego burmistrza, który z Karty nie zrezygnował, choć miasto traciło pieniądze.
Koniec Samorządowej Karty Praw Rodzin. Tego chce nowa rada
Nowi radni i tworzą uchwałę, która uchyla Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą w 2019 roku.

A przypomnijmy, że władze Radzynia Podlaskiego nie kryły dumy z przyjęcia dokumentu przygotowanego i opracowanego m.in. przez Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Karta mówiła o wparciu rodziny, jako podstawowej komórki społecznej, rodziny rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Zdaniem wielu środowisk była dokumentem wykluczającym. 

Reklama
Pionierzy narodowych wartości

W 2019 roku trzy radzyńskie samorządy: miasto, gmina Radzyń Podlaski i powiat radzyński, były pionierami w przyjmowaniu deklaracji. Gdy SKPR aneksowały, ta była przyjęta dopiero przez dwa samorządy w kraju. Ówczesny burmistrz Jerzy Rebek nie krył dumy z zatwierdzenia aktu. - To wyjątkowe wydarzenie w naszym mieście. Rada jednogłośnie przyjęła ten dokument – cieszył Jerzy Rębek i identyfikował cele jakie przyświecały przyjęciu dokumentu. - Z pokorą, bez agresji wyznajemy swoje przekonania, by zachować je dla pokoleń. Przyszedł bowiem czas prawdy. Wartościom chrześcijańskim i narodowym wypowiedziano wojnę. My przyjęciem tego dokumentu mówimy "nie" cywilizacji śmierci.

Podpisaniu SKPR w 2019 roku towarzyszyła specjalna konferencja prasowa. Na niej burmistrz zapewniał: – Samorządy przyjęły uchwały związane z uznaniem Samorządowej Karty Praw Rodziny, bo to dokument, który niesie ze sobą dobro. Ma służyć ludziom, którzy niosą wartości chrześcijańskie i narodowe.

Karta ponad wszystko

„Przyjęta w Państwa gminie uchwała zamyka możliwość starania się o dotacje unijne oraz finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. (…) Wiem, ze w tym roku Miasto Radzyń Podlaski wraz z innymi partnerami ubiega się o pieniądze z Unii Europejskiej m.in. na wsparcie polityki senioralnej, ale przez to, że nie uchyliliście Waszej SKPR to nie tylko Wy, ale żaden z waszych partnerów nie otrzyma dofinansowania ponieważ kryteria i metodyka dofinansowania są tak skonstruowane, że gdy choć z jednym z samorządów członkowskich jest przyjęta uchwała anty-LGBT, to upada cały projekt (…)” – ostrzegało burmistrza Radzynia pismo, które przesłał w sierpniu 2023 roku do Jerzego Rębka członek Komitetu Monitorującego Fundusze Unijne dla Lubelskiego.

Rok temu miasto nie przystąpiło do projektu "Polityka senioralna EFS+". Okazało się, że SKPR, którą przyjęło, może być przeszkodą dla uzyskania funduszy unijnych na realizację projektu prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie . - Miasto Radzyń Podlaski nie zostało wskazane jako partner realizacji projektu – informował media Remigiusz Małecki, rzecznik Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Wczesną wiosną 2024 okazało się, że miasto nie otrzyma 7 mln zł unijnej dotacji na rewitalizację oranżerii. Marszałek województwa poinformował, że wniosek miasta odrzucono, gdyż nie spełnił kryterium merytorycznego i technicznego, dokładne kryterium nr 8: „Przestrzeganie zasad niedyskryminacji, w tym zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.”

Jaka była podpowiedź radzyńskiego samorządu, który najpierw stracił dotację na wsparcie 30 procent populacji, bo tylu jest radzynian w wieku senioralnym, a niedługo potem szansę na miliony na odnowienie zabytku? - Pan marszałek w uzasadnieniu swojej decyzji dotyczącej funduszy n oranżerię powołuje się na zapisy naszej uchwały jakoby godzące w zasadę niedyskryminacji, gdy w rzeczywistości zapisy takie nie istnieją. Twierdzenia te są nieprawdziwe i godzą w dobre imię środowiska radzyńskiego – stwierdził burmistrz Rębek.

Pierwsza decyzja

I tak Radzyń Podlaski będąc jednym z pierwszych samorządów przyjmujących SKPR, stał się jednym z ostatnich, w których ona obowiązywała do tej pory. Powiat radzyński zmodyfikował swoją uchwałę w marcu 2023 roku. Wówczas wicestarosta Michał Zając, wprowadzając pod obrady korektę uchwały z 2019. Przyjęcie nowego dokumentu przez radnych tłumaczył tym, że brak precyzji w poprzednim stanowisku uniemożliwia powiatowi pozyskanie funduszy z UE.

Nowa rada miasta jako jedną z pierwszych podejmowanych uchwał wniosła pod obrady sesji 27 maja projekt uchwały „w sprawie uchylenia uchwały nr IX/50/2019 Rady Miasta Radzyń Podlaski w sprawie przyjęcia przez Miasto Radzyń Podlaski Samorządowej Karty Praw Rodzin.” W nowym dokumencie radni wskazują, że: „Treść przyjętej SKPR jest niezgodna z art.9 3 Rozporządzenia PE i Rady (…) i narusza zasady niedyskryminacji, co bezpośrednio uniemożliwia skuteczne wnioskowanie o dofinansowanie z funduszy europejskich.”

W uzasadnieniu nowego dokumentu czytamy ponadto: „W przekonaniu radnych Rady Miasta Radzyń Podlaski IX kadencji uchwała wraz z załączoną do niej SKPR ma charakter ideologiczno-polityczny i nie ma żadnego realnego wpływu na życie mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy.”. Radni wskazują również, że przyjęcie SKPR nie poprzedziły żadne konsultacje z radzyńskim środowiskiem. „Efektem jest poróżnienie społeczności lokalnej na tle ideologicznym. Uważamy, że Rada Miasta powinna stać na straży równowagi społecznej i podejmować decyzje, które nie będą negatywnie wpływać na relacje wśród lokalnej społeczności i wywoływać konfliktów różnych grup społecznych, lecz integrować je i scalać.” – brzmi stanowisko radny podpisanych pod przygotowaną treścią uchwały. Wśród nich znalazł się radny z komitetu byłego burmistrza miasta, Izydor Długosz, obecnie wiceprzewodniczący rady miasta.  

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bekaczTreść komentarza: Chcieałwm dać za szeczensliwe zakonczenie drogi ziemskiej Franciszka,ale proboszcz powiedział że mikrofon to on włoncza jak widzi 5o zł a nie 10Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:33Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: PRZECIWNYTreść komentarza: Każda osoba popierająca ,w jakiejkolwiek formie ,,emigrcję",powinna mieć obowiązek złożenia deklaracji -że popiera.Osoby te,w pierwszej kolejności miałyby OBOWIAZEK przyjęcia pod swoj dach conajmniej dwóch ,,emigrantów",zapewniając im wikt i opierunek i kieszonkowe na koszt własny.W końcu to są specjaliści we wszystkich specjalnościach,więc trzeba im pomagać,co nie???Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:28Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Neomarksistowską dokładnie rzecz ujmując.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: RomanTreść komentarza: aby popierac tzw.emigracje,trzeba mieć zryty beret sieczką lewackobolszewicką.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z sztucznym oświetleniem stadionuData dodania komentarza: 21.04.2025, 19:02Źródło komentarza: Stal przerwała dobrą passę Orląt
Reklama
Reklama