– Podstawą wszczęcia niniejszego postępowania przygotowawczego były materiały procesowe, pozyskane przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej – Placówkę Straży Granicznej w Sławatyczach, wskazujące na uzasadnione podejrzenie funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się procederem organizowania cudzoziemcom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej, z zamiarem dotarcia docelowo do innych krajów Europy Zachodniej – wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. SG Dariusz Sienicki.
Postępowanie objęło łącznie 7 osób – obywateli Gruzji. – Przedstawiono im zarzuty udziału w okresie od grudnia 2022 r. do kwietnia 2023 r. w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie różnych miejscowości Polski, w tym Warszawy, Białegostoku, Białowieży, Hajnówki i Narewki. Celem grupy była organizacją przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej, wbrew obowiązującym przepisom, poza wyznaczonymi punktami kontrolnymi, emigrantów nie posiadających dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy oraz pobytu na terytorium Polski – przekazuje rzecznik. Następnie grupa przestępcza koordynowała transport imigrantów przez terytorium Polski do granicy z Republiką Federalną Niemiec. Grupa miała udział, w różnych konfiguracjach osobowych, w ramach ustalonego podziału ról, w co najmniej 16 zdarzeniach objętych niniejszym postępowaniem.
Działalność grupy była prowadzona na kierunku przerzutowy zwanym „szlakiem białoruskim". Migranci byli dowożeni w rejon granicy polsko-białoruskiej, którą następnie pieszo przekraczali nielegalnie poza terenem przejść granicznych. Następnie byli odbierani po stronie polskiej przez organizatorów procederu lub osoby z nimi współpracujące i transportowani samochodami do granicy z Niemcami, gdzie również dochodziło do nielegalnego jej przekroczenia.
– Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się do popełnia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia, w których opisali swój udział w przestępczym procederze. 6 podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze – informuje kpt. SG Dariusz Sienicki.
Dodaje, że w toku śledztwa wobec 6 osób stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Czyn zarzucony oskarżonym zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze