Jak informuje podinspektor Beata Miszczuk, z KMP w Białej Podlaskiej, projekt jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape, który powstał przy wsparciu holenderskiej policji oraz ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w Polsce w 2023 r. przy ścisłej współpracy z Centrum Badań Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską policją i Strażą Graniczną.
- Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa i wsparcie organów ścigania w walce z handlem ludźmi - wyjaśnia podinsp. Beata Miszczuk.
Dodaje, że otwarcie projektu nastąpiło w poniedziałek, 27 maja o godz. 10.00 na placu Wolności w Białej Podlaskiej. Z uwagi na poruszaną problematykę oraz efekty specjalne (tj. dźwięk i zapach) zastosowane w Escape Trucku, grupę docelową akcji profilaktycznej stanowiły osoby, które ukończyły 16 lat.
Informuje, że podobnie jak w przypadku popularnej formuły escape room, uczestnicy mieli za zadanie znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia poprzez rozwiązywanie tematycznych zagadek, co wymagało od uczestników projektu współpracy w grupie i logicznego myślenia.
- Zagadki tworzyły historię osób, które padły ofiarami handlu ludźmi. Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały bardzo trudne warunki życia ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy mieli do dyspozycji trzy scenariusze oparte na prawdziwych historiach osób dotkniętych tym procederem, które zostały opracowane we współpracy z biurem prewencji, biurem kryminalnym Komendy Głównej Policji oraz Strażą Graniczną. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami. Podczas gry uczestnicy musieli wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry - przekazuje oficer prasowy.
Zauważa, że warto było zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomogło uczestnikom zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby - ofiary handlu ludźmi. Mimo, że była to gra, na odwiedzających czekało skłaniające do refleksji doświadczenie.
Jak wskazuje podinsp. Beata Miszczuk, handel ludźmi jest procederem przestępczym o globalnym zasięgu, zajmujące trzecie miejsce pod względem dochodów w nielegalnym biznesie. Warto przypomnieć, że Polska pełni rolę kraju pochodzenia, tranzytowego i docelowego dla ofiar tego procederu. Obecnie najczęstszymi formami handlu ludźmi są przymusowe prace oraz praca w branży seksualnej tzw. sex biznesie, co stanowi współczesną formę niewolnictwa.
- Przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w projekt edukacyjno-informacyjny prowadzili przy swoich stanowiskach działania profilaktyczne, gdzie można było usłyszeć wiele cennych uwag i wskazówek na temat zagrożeń płynących z handlu ludźmi. Projekt Escape Truck nie tylko edukuje społeczeństwo na temat handlu ludźmi, ale również mobilizuje społeczeństwo do przeciwdziałania temu zjawisku, przyczyniając się do zwiększenia świadomości społecznej i budowania społeczeństwa opartego na empatii - podsumowuje podinsp. Beata Miszczuk.
Film:
Napisz komentarz
Komentarze