Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 05:43
Reklama
Reklama

Escape Truck w mieście. Bialczanie w pokojach zagadek

Biała Podlaska znalazła się na liście 11 miast, które wzięły udział w specjalnym projekcie. W przygotowanej naczepie pojazdu ciężarowego, który stanął w centrum miasta znajdowały się pokoje zagadek. Escape Truck na podnieść świadomość w zakresie handlu ludźmi.
Escape Truck w mieście. Bialczanie w pokojach zagadek
Projekt, w którym wykorzystywany jest Escape Truck ma na celu dotarcie z działaniami profilaktycznymi w zakresie przeciwdziałania handlu ludźmi i podnoszenia świadomości wśród społeczeństwa oraz wsparcie wysiłków organów ścigania w walce z handlem ludźmi przy wykorzystywaniu nowego narzędzia. Biała Podlaska znalazła się na liście 11 miast, które wzięły udział w projekcie. W przygotowanej naczepie pojazdu ciężarowego, znajdowały się pokoje zagadek, które po rozwiązaniu jednej z nich pozwoliło na opuszczenie pokoju i przejście do następnego pomieszczenia

Autor: KMP Biała Podlaska

Jak informuje podinspektor Beata Miszczuk, z KMP w Białej Podlaskiej, projekt jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape, który powstał przy wsparciu holenderskiej policji oraz ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w Polsce w 2023 r. przy ścisłej współpracy z Centrum Badań Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską policją i Strażą Graniczną. 

- Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa i wsparcie organów ścigania w walce z handlem ludźmi - wyjaśnia podinsp. Beata Miszczuk

Dodaje, że otwarcie projektu nastąpiło w poniedziałek, 27 maja o godz. 10.00 na placu Wolności w Białej  Podlaskiej. Z uwagi na poruszaną problematykę oraz efekty specjalne (tj. dźwięk i zapach) zastosowane w Escape Trucku, grupę docelową akcji profilaktycznej stanowiły osoby, które ukończyły 16 lat.

Informuje, że podobnie jak w przypadku popularnej formuły escape room, uczestnicy mieli za zadanie znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia poprzez rozwiązywanie tematycznych zagadek, co wymagało od uczestników projektu współpracy w grupie i logicznego myślenia. 

- Zagadki tworzyły historię osób, które padły ofiarami handlu ludźmi.  Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały bardzo trudne warunki życia ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy mieli do dyspozycji trzy scenariusze oparte na prawdziwych historiach osób dotkniętych tym procederem, które zostały opracowane we współpracy z biurem prewencji, biurem kryminalnym Komendy Głównej Policji oraz Strażą Graniczną. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami. Podczas gry uczestnicy musieli wydostać się z ciężarówki, rozwiązując interaktywne zadania i łamiąc szyfry - przekazuje oficer prasowy. 

Zauważa, że warto było zdobyć się na odwagę i podjąć wyzwanie, które pomogło uczestnikom zrozumieć, z jakim dramatem mierzą się osoby - ofiary handlu ludźmi. Mimo, że była to gra, na odwiedzających czekało skłaniające do refleksji doświadczenie.

Jak wskazuje podinsp. Beata Miszczuk, handel ludźmi jest procederem przestępczym o globalnym zasięgu, zajmujące trzecie miejsce pod względem dochodów w nielegalnym biznesie. Warto przypomnieć, że Polska pełni rolę kraju pochodzenia, tranzytowego i docelowego dla ofiar tego procederu. Obecnie najczęstszymi formami handlu ludźmi są przymusowe prace oraz praca w branży seksualnej tzw. sex biznesie, co stanowi współczesną formę niewolnictwa.

- Przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w projekt edukacyjno-informacyjny prowadzili przy swoich stanowiskach działania profilaktyczne, gdzie można było usłyszeć wiele cennych uwag i wskazówek na temat zagrożeń płynących z handlu ludźmi. Projekt Escape Truck nie tylko edukuje społeczeństwo na temat handlu ludźmi, ale również mobilizuje społeczeństwo do przeciwdziałania temu zjawisku, przyczyniając się do zwiększenia świadomości społecznej i budowania społeczeństwa opartego na empatii - podsumowuje podinsp. Beata Miszczuk.

Film:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 😁Treść komentarza: Może to nie zwierzaki trzeba kastrować?😊Data dodania komentarza: 4.10.2024, 14:40Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: A weźTreść komentarza: Miasto jest tak samo upierliwe dla ludzi, zakażmy życia w mieście! Ludzie siedzący w ciasnych klitkach stają się upośledzeni na podstawowe czynności życiowe. A jak wychodzą na zewnątsz to są poskręcani do smartfona i potykają się o wlasne nogi lub jeżdzą na hulajnogach i innym g. bo po co chodzić. Po co robić cokolwiek jak jest smartfon. Z nimi nic nie zrobimy to co chcecie robić z ich zwierzętami?Data dodania komentarza: 4.10.2024, 10:50Źródło komentarza: Obrońcy zwierząt zebrali dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowaliAutor komentarza: czytTreść komentarza: Znowu w piątek i tyle ulic, Sidorska?? Niechjuż te amerykańskie niewybuchy, jada inną trasą. Jakaś ściema. 500metrów, to jest 500metrów i sięga torów, najwyżej, a nie Sidorskiej. Zaplanowane niewybuchy - niech do Jasionki lecą od razu, a nie tędy wozić ten złom, pokojowy: Egipt, Libia, Irak, AfganistanData dodania komentarza: 4.10.2024, 09:34Źródło komentarza: Biała Podlaska. Ujawniono kolejne niewybuchy. Będzie ewakuacja mieszkańcówAutor komentarza: czytTTreść komentarza: Wojska rosyjskie: był zabór (polityka KrólestwaPoslkiego, to stworzyła) to była i rusyfikacja. UniaBrzeska, zaś, to polonizacja. Ponieważ Hrud, to WKL wtedy. Tak, były Święte Dęby. W Prusach, Jaćwierzy, takie drzewa karczowano, razem z ludźmi. UniaBrzeska (i Antyuniabrzeska), to walka religijna o Dusze, Świadomość. Która to informacja, dziś umyka w natłoku innych. W 1974 roku, podzielono populację na Unitów (Katolików) i tych drugich - divideetImpera. Ale Agresorom, coś nie wyszło, ze jeszcze dziś, mają imperatyw, głosić, swoją zapiekłą, zwodniczą naukę. Pokojową, rzecz jasna. Do 1800roku, tutaj była Diecezja Brzesko-Włodzimierska.Data dodania komentarza: 4.10.2024, 09:30Źródło komentarza: Tajemnica "świętych dębów" spod HrudaAutor komentarza: tobiaszTreść komentarza: ja tez lubie pieczone skszydelka i chyba golompki tam zajadali,na popicie sok pomarańczowy był.Ja bym dojechal jakbym wiedzial,a nikt nie dal znac ze brndzie pozywny posilek.Bo ja lubie bardzo golompki,a w sklepie to 8zl kosztyjo i tylko 3 sztuki male,i kapusta zalatuje i malo ,mnie sloika.Mam darmowy pezejast kolejo to zajade i pojem jak dadzo znać kiedy gdzie i na którą trza być,z wojska mam swojo lyzke widelec i noż to wezme ze sobo,zreszto zawsze mam przy sobie,bo zawsze może być okazja do zjedzenia.Przes gazety dajcie znac,Data dodania komentarza: 3.10.2024, 18:41Źródło komentarza: To był czas na odpoczynek, rozmowy i dobre jedzenie
Reklama
Reklama
Reklama