Gmina Biała Podlaska nie kręci już kilometrów wspólnie z miastem Biała Podlaska w ramach programu Rowerowa Stolica Polski.
- Obecnie gmina Biała Podlaska nie bierze już udziału w programie z miastem, będziemy konkurować z innymi gminami. Teraz będziemy zdobywać punkty na swoje konto. Umowa jest już podpisana z organizatorem, trwają prace nad aplikacją, bo są problemy, ale po stronie organizatorów. Aplikacja powinna zacząć działać od 1 czerwca - mówi wójt Konrad Gąsiorowski. Dodaje, że chodzi o wprowadzenie możliwości przepisania się z jednej grupy do drugiej.
Zapewnia, że od 1 czerwca wszystko będzie działać, tak jak trzeba. - Rajd rowerowy ze Styrzyńca, który się odbędzie 2 czerwca, wpisuje się w udział w programie Rowerowa Stolica Polski. To element składowy, ale mający na celu popularyzację tej akcji i zdrowego trybu życia. Planowane są też kolejne akcje - mówi wójt. Pytany, z czego wynika rozdzielenie się z miastem, odpowiada, że chodzi o to, by podążać za tym, czego oczekują mieszkańcy gminy.
- Mieliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, że chcą kręcić kilometry dla swojej gminy. Wydaje mi się, że miastu i tak nie zaszkodzimy, bo ma duży potencjał. Były zmiany na stanowisku wójta, więc mieszkańcy chcą też zmiany w programie Rowerowa Stolica Polski. By mogli jako odrębny podmiot zdobywać punkty. Oczywiście, nie jako wrogo nastawiony, wręcz odwrotnie, ale chodzi o to, żebyśmy spróbowali zdobywać punkty własnymi siłami. Wydaje mi się, że jak będziemy samodzielnie brać udział w programie, łatwiej będzie można zmobilizować większą grupę mieszkańców, szkoły podstawowe, sołectwa, organizacje pozarządowe, do wzięcia udziału w akcji. Liczymy na wygraną, tak jak każdy sportowiec - podkreśla wójt.
W Bydgoszczy odbyła się konferencja dotycząca tegorocznej edycji programu Rowerowa Stolica Polski. Jak mówi Tomasz Dobrowolski pełnomocnik prezydenta miasta Bydgoszcz ds. marki Aktywne Miasta, podmiotu trzymającego pieczę nad RSP, do treningów które odbyły się między 21 marca a 21 maja, przystąpiło 130 samorządów. - Wzięło w nich udział 18 tys. rowerzystów, którzy w tym czasie pokonali 200 tys. treningów, przejeżdżając 4, 5 mln kilometrów, to wynik podobny do osiągniętego rok temu - przekazuje Tomasz Dobrowolski.
Dodaje, że 1 czerwca rusza rywalizacja, w tym czasie w wielu samorządach odbędą się po północy nocne rajdy.
- Zwycięzcom przekażemy puchary Rowerowej Stolicy Polski, obecnie puchary znajdują się w Białej Podlaskiej i gminie Otyń. Te samorządy będą broniły zaszczytnego tytułu Rowerowej Stolicy Polski z zeszłego roku. Dla miast i gmin mamy przygotowaną stację naprawy rowerów, a także stację myjącą. Mamy też przygotowane dla rowerzystów vouchery finansowe, gadżety i kosmetyki. To wszystko trafi do tych, którzy będą mieli najlepsze wyniki w kategorii open i w poszczególnych kategoriach wiekowych. Suma nagród w tym roku wyniesie 100 tys. zł - przekazuje Tomasz Dobrowolski.
O skomentowanie decyzji gminy Biała Podlaska, poprosiliśmy też władze miasta Biała Podlaska. Czekamy na odpowiedź.
Napisz komentarz
Komentarze