Województwo otrzymało ponad 43 mln zł z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-27, na utworzenie przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. Prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 53 mln zł.
– Realizacja przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej, psychiatrycznej i leczenia uzależnień dzieci i młodzieży w naszym regionie. Ochrona zdrowia psychicznego jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego rozwoju i dorastania, a także funkcjonowania wśród rówieśników – twierdzi marszałek lubelski, Jarosław Stawiarski.
Projekt realizowany będzie do 30 czerwca 2026 roku. Lubelski szpital neuropsychiatryczny w ramach realizacji centrum nawiąże współpracę z placówkami na terenie województwa. Jedną z nich będzie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli. – W ramach RCZP placówka posiadać będzie poradnię psychologiczną. Powstaną również zespoły pierwszego kontaktu, dzienne oddziały psychiatryczne, a także warsztaty terapii zajęciowej. Przewidywane są również zmiany systemowe polegające na: leczeniu szpitalnym w systemie dziennym, stworzeniu poradni zdrowia psychicznego oraz udzielania wsparcia środowiskowego dzieciom i młodzieży szkolnej – wylicza Anna Nycz z zespołu prasowego urzędu marszałkowskiego.
Jakie zadania w ramach projektu przypisane będą szpitalowi w Suchowoli?
– W Suchowoli planuje się utworzyć Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, funkcjonujący w ramach I poziomu referencyjności, w ramach którego funkcjonowała będzie poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży, zespół pierwszego kontaktu oraz zespół koordynacji międzyinstytucjonalnej. Zespół pierwszego kontaktu oraz zespół koordynacji międzyinstytucjonalnej będzie współpracował z placówkami oświatowymi zrekrutowanymi miejscowo do projektu, na zasadzie wsparcia wyjazdowego (interwencyjnego) do ucznia w placówce, pacjenta w domu – precyzuje zadania powierzone suchowolskiej placówce dr Anna Kot, kierownik projektu związanego z RCZP. Dodaje, że zadania będą realizowane w oparciu o infrastrukturę placówki w Suchowoli. – Planowany jest zakup wyposażenia dla poradni – dodaje dr Kot.
Stan zdrowia psychicznego młodzieży na Lubelszczyźnie
Według danych GUS (stan na 31.12.2023 r.) w województwie lubelskim mieszka 384 591 dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych w tej grupie może dotyczyć od 10 do nawet 20 proc. populacji, co oznacza, że problem ten może dotknąć od ponad 38 do ponad 76 tysięcy osób.
Według danych WHO, system ochrony zdrowia psychicznego w Lubelskiem powinien objąć opieką nawet 66 tysięcy osób poniżej 18. roku życia. Z projektów Szpitala Neuropsychiatrycznego skorzystają nie tylko pacjenci, ale i ich rodziny, a także lekarze, pielęgniarki, psychologowie/psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi i personel niemedyczny.
Napisz komentarz
Komentarze