O godz. 10.00 odbędzie się otwarcie wystawy „100-lecie Autokefalii PAKP”, którego dokona ks. dr Jarosław Szczur, dyrektor Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej.
Z kolei o godz. 10.10 będzie miało miejsce powitanie oficjalnych gości oraz wystąpienia przedstawicieli uczelni, władz samorządowych i administracyjnych. Następnie będzie miało miejsce wprowadzenie w tematykę konferencji, poprowadzi je abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Z kolei o godz. 10.20-10.40 odbędzie się wykład pt. Droga Kościoła prawosławnego w Polsce do autokefalii - od misji cyrylo-metodiańskiej do czasów współczesnych, poprowadzi go dr inż. mgr Pantelejmon (Karczewski) z Prawosławnego Seminarium Duchowne w Warszawie.
O godz. 10.40-11.00 zaplanowano wykład pt. Pojęcie „autokefalii” w ujęciu historycznym, prelekcję poprowadzi ks. dr Adam Marguk.
O godz. 11.00-11.20 odbędzie się wykład "Zasady prawa międzynarodowego dotyczące wolności religijnej w odniesieniu do historycznej pozycji prawnej Kościoła prawosławnego w Polsce w świetle rozporządzeń i postanowień II Rzeczypospolitej" prowadzącym będzie ks. hab. Marcin Siewczuk, prof. KUL, z Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Prawnych.
Z kolei o godz. 11.20-11.40 poruszona zostanie kwestia Autokefalii PAKP w nowej rzeczywistości - Moskwa 1948 r.
przez ks. hab. Aleksandra Naumowa z Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji.
Natomiast o godz. 11.40-12.00 przewidziana jest projekcja filmu pt. Diecezja lubelsko-chełmska jako duchowy owoc autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce. Producent: diecezja lubelsko-chełmska.
O godz. 12.00-12.20 przewidziano przerwę kawową.
O godz. 12.20-12.40 zostanie omówione stanowisko odrodzonego Państwa Polskiego wobec kwestii autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce przez dr. hab. Konrada Walczuka, prof. Akademii Sztuki Wojennej.
O 12.40-13.00 zaplanowano wykład pt. Rola Metropolity Dionizego (Waledyńskiego) w uzyskaniu autokefalii Kościoła prawosławnego w II Rzeczypospolitej, który wygłosi abp dr Paisjusz (Martyniuk), prof. SGMK w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie.
O godz. 13.00-13.20 poruszona będzie tematyka Akcji rewindykacyjno-polonizacyjna na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w okresie międzywojennym przez ks. dr Andrzej Konachowicz, dyrektora Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej.
O godz. 13.20-13.40 zostanie wygłoszony wykład pt. Sytuacja gospodarczo-prawna monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej w okresie międzywojennym przez dr Stanisława Romanowskiego, naczelnika wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska.
O godz. 13.40-14.00 odbędzie się wykład pt. Ks. Symeon Kamiński - wyznawca wiary na Południowym Podlasiu, który wygłosi ks. dr Kornelius Wilkel z Centrum Kultury Prawosławnej w Biłgoraju.
O godz. 14.00-14.20 odbędzie się dyskusja.
Z kolei o godz. 14.20-14.45 zaplanowano koncert muzyki cerkiewnej z okazji 100-lecia autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce
Wystąpi: chór parafii prawosławnej pw. św. św. Braci Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej.
Napisz komentarz
Komentarze