Ponad 31 procent obecnych posłów walczy o mandaty eurodeputowanych. Oznacza to, że po 9 czerwca skład parlamentu mocno się zmieni. Oczywiście nie wszyscy zostaną posłami do Parlamentu Europejskiego. Miejsc zarezerwowanych dla Polski jest tylko 53, a chętnych na nie bardzo wielu. Mimo to po najbliższej niedzieli, 9 czerwca, skład Sejmu i Senatu się zmieni.
Zarobki w europarlamencie
Europejski mandat oznacza też wysokie zarobki. Znacznie większe niż te, na które może liczyć polityk w Polsce. Miesięczne wynagrodzenie europosła to blisko 34 tys. zł na rękę. Do tego można rozliczyć wydatki związane z pracą w PE, np. wynajem biura czy zwrot kosztów podróży.
Kolejnym bonusem jest odprawa po zakończeniu 5-letniej kadencji. Co miesiąc taki poseł (jeśli nie zostanie wybrany ponownie) otrzymuje miesięczną płacę za każdy rok przepracowany w PE. Może takie pieniądze brać maksymalnie przez 2 lata, chyba że wcześniej obejmie funkcję publiczną lub mandat w parlamencie krajowym albo przejdzie na emeryturę.
Obecnie województwo lubelskie ma trzech przedstawicieli w Parlamencie Europejskim: Krzysztofa Hetmana (KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni), Elżbietę Kruk (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Beatę Mazurek (KW Prawo i Sprawiedliwość). Jednak bez wątpienia to się zmieni, gdyż Krzysztof Hetman tym razem jest liderem na listach Trzeciej Drogi do Europarlamentu z okręgu nr 7, czyli województwa Wielkopolskiego. Natomiast zarówno dla Elżbiety Kruk, jak i Beaty Mazurek nie znalazło się miejsce na listach PiS-u.
Nasi idą po mandaty
Jedynką Koalicji Obywatelskiej w naszym okręgu jest Marta Wcisło, posłanka z Lublina. Na drugim miejscu znalazł się chełmski poseł Krzysztof Grabczuk. Trzecia jest Małgorzata Gromadzka, również posłanka z naszego okręgu (pow. biłgorajski). Kolejne miejsca przypadły posłom: Michałowi Krawczykowi z Lublina i Krzysztofowi Bojarskiemu z Łęcznej. Szósta na liście jest Bożena Lisowska z Lublina, która po raz trzeci uzyskała mandat radnej w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Siódme miejsce zajął ekonomista i radny miejski z Białej Podlaskiej Maciej Buczyński. Kolejne miejsce zajął Jerzy Wrzesień, lekarz weterynarii z Włodawy. Dwa ostatnie miejsca zajęli Michał Zimowski oraz Beata Krzewińska.
Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Mariusz Kamiński, który niedawno utracił mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jednak w wyborach parlamentarnych zdobył największą ilość głosów naszym okręgu (ponad 44 tys.). Drugie miejsce należy do Jacka Saryusza-Wolskiego, obecnego europosła, wybranego w 2019 roku w okręgu warszawskim. Z trójką przed nazwiskiem zobaczymy Dariusza Stefaniuka, obecnego posła z Białej Podlaskiej. Czwartą pozycję zajmuje posłanka z Chełma - Anna Dąbrowska-Banaszek. Na piątym miejscu uplasowała się Anna Baluch, posłanka z Lublina. Kolejny na liście znów jest poseł z naszego okręgu, tym razem Tomasz Zieliński. (Szczęśliwa?) siódemka przypadła Kamili Grzywaczewskiej, która dopiero co sukcesem zakończyła wybory do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Kolejni na liście są: Danuta Smaga (dotąd starosta puławski), Zbigniew Krysiak i Jan Khantak.
Na liście Trzeciej Drogi pierwsze miejsce zajął Sławomir Ćwik (Polska 2050), obecnie poseł z Zamościa. "Dwójką" jest Wiesław Różyński, również poseł naszej ziemi, związani z Polskim Stronnictwem Ludowym. Trzecia na liście jest Edyta Lipniowiecka (PL2050), radna miejska ze Świdnika, która bez powodzenia kandydowała na burmistrza. Czwarte miejsce zajmuje Andrzej Romańczuk (PSL), były starosta włodawski, a obecnie dyrektor regionalny Agencji Rozwoju Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa. Piątą pozycję zajął Tomasz Otkała (PL2050), radny miejski który właśnie rozpoczyna swoją trzecią kadencję w Radzie Miasta Chełm. Otkała ubiegał się także o fotel prezydenta Chełma- chodziły nawet głosy, że może być "czarnym koniem" wyborów samorządowych w mieście. Okazało się jednak, że zdobył trzeci wynik. Szóste miejsce przypadło Hannie Czerskiej (PSL) ze Stężycy. Siódmy jest Paweł Kurek. Listę zamykają Anna Wiśniewska, Beata Brzozowska-Zburzyńska (PL 2050), która bezskutecznie ubiegała się o fotel burmistrza Poniatowej oraz były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.
Liderką listy Lewicy w okręgu nr 8 jest Agata Fisz, która przez 12 lat sprawowała urząd Prezydenta Miasta Chełm. Drugie miejsce zajmuje poseł z Lublina Jacek Czerniak. Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Marcinkowska-Kozak z Turki (pow. lubelski). Czwarte miejsce na liście należy do Magdaleny Ciechańskiej, radnej gminy Gościeradów. Piąty jest Waldemar Kowalczyk, a szósty radny powiatu biłgorajskiego oraz (od marca br.) zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Lipiec. Następni na liście są kolejno: Elżbieta Sokołowska, Sylwia Romańska–Węzik, Monika Wac oraz Stanisław Mazur.
Na pierwszym miejscu listy Konfederacji znalazł się Mirosław Piotrowski, nauczyciel akademicki z Lublina. Drugą pozycję zajął rolnik Sebastian Huber ze Świdna. Na trzeciej pozycji znajdziemy Agnieszkę Kosiorowską z Lublina, kolejni są Lucyna Kłoda z Woli Sernickiej-Kolonii, Rafał Mekler z Ludwinowa oraz Katarzyna Jałowiec z Lublina. Na siódmym miejscu znalazł się rolnik z Urszulina - Rafał Mazowiecki. Kolejne miejsca zajęły urzędniczki z Lublina Sylwia Barańska i Monika Ferenc. Listę zamyka programista aplikacji ze stolicy Lubelszczyzny Rafał Kania.
KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie na pierwszych miejscach reprezentować będą psycholog z Feliksówki Beata Tyrka-Steć, również psycholog, lecz z Lublina - Anna Tuczyńska i rolnik z Kraśnika Wiesław Marzec. Czwórką na liście jest pedagog z Wojsławic Małgorzata Guz, a piątką informatyk z Ludwina-Kolonii Marcin Wołos. Kolejna jest Anna Rola z Lublina i prawnik z Chodla Jan Kokot. Trzy ostatnie miejsca liście przypadły: kierowcy z Kąkolewnicy Tomaszowi Wochowi, architektce krajobrazu Izabeli Czernic oraz nauczycielowi Rafałowi Kowalikowi ze Szczebrzeszyna.
Komitet Wyborczy POLEXIT także zarejestrował w naszym okręgu listę kandydatów. Niestety, żaden z nich nie pochodzi z naszego regionu... Na liście znajdują się: Leszek Samborski z Warszawy, Ewa Miąsik z Rzeszowa, Piotr Paczuski z Warszawy, Witold Bąkowski z Nowego Targu, Magdalena Gorczyca i Ewa Weklicz z Krakowa, Rafał Rzemiński ze Starej Wsi, Małgorzata Werkowska z Olkusza, Helena Bis z Krakowa i Tomasz Kozłowski z Rzeszowa.
W całej Polsce mandaty do Parlamentu Europejskiego otrzymają 53 osoby, czyli jedna więcej niż w 2019 roku (we wrześniu minionego roku Parlament Europejski przyjął uchwałę o zwiększeniu swojego składu o 11 mandatów). Całe województwo lubelskie stanowi okręg nr 8. To oznacza, że każdy mieszkaniec województwa, niezależnie od tego czy mieszka, w Chełmie, Lublinie czy Hrubieszowie, otrzyma w komisji wyborczej tę samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego.
Okręgi są wielomandatowe, jednak w przeciwieństwie do wyborów do Sejmu i Senatu, nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej do danego okręgu. Wszystko zależy od frekwencji wyborczej - jeśli w jakimś okręgu niewiele osób uda się do urn, to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze