Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:31
Reklama
Reklama

Zmiany księży w naszych parafiach

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Z 30 czerwca 8 proboszczów odejdzie na emeryturę, a z 1 lipca, 10 zmieni swoje parafie. Nowych księży proboszczów powitają wierni m.in. parafii pw. św. Anny i błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim, parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Siemieniu, parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.
Zmiany księży w naszych parafiach
Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Z 30 czerwca 8 proboszczów odejdzie na emeryturę, a z 1 lipca 10 zmieni swoje parafie. Nowych księży proboszczów powitają wierni m.in. parafii pw. św. Anny i błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim, parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Siemieniu, parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe

Koniec czerwca i lipiec to czas zmian personalnych w poszczególnych diecezjach. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował już, jakie zmiany nastąpią w duchowieństwie w diecezji siedleckiej. Ośmiu proboszczów przechodzi w najbliższym czasie na emeryturę, a dziesięciu pokieruje od lipca innymi parafiami. Do tego ośmiu księży zostało mianowanych na proboszczów, a 29 wikariuszy zmienia miejsca swojej dotychczasowej posługi kapłańskiej. 

Odchodzą na emeryturę, kto ich zastąpi?

Sporo zmian dotyczy parafii w naszych powiatach. Wśród proboszczów, którzy z dniem 30 czerwca przechodzą na emeryturę znalazł się ks. kan. dr Jerzy Grochowski – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie, w powiecie lubartowskim i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Białej Podlaskiej.

Odchodzi też ks. kan. Stanisław Pacak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Siemieniu, w powiecie parczewskim i zostaje przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Mniowie, w diecezji kieleckiej. Na jego miejsce przyjdzie ks. Leszek Przybyłowicz – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Łukowie oraz wicedziekana dekanatu łukowskiego II, mianowany proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Siemieniu.

Odchodzi też ks. kan. Tomasz Kostecki – zwolniony z urzędu proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębowej Kłodzie oraz wicedziekana dekanatu parczewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Parczewie. Jego miejsce zajmie mianowany proboszczem ks. Artur Petkowicz – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Anny w Wohyniu i mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębowej Kłodzie. Ks. kan. Henryk Och został zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w dotychczasowej parafii. Jego miejsce zajmie ks. kan. Edward Konarski – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Marcina Biskupa w Stężycy i mianowany proboszczem parafii pw. św. Anny i błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim.

Na emeryturę przechodzi ks. prał. Wiesław Mańczyna – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, który zamieszka na emeryturze w Kopytniku, na terenie parafii Huszcza. Jego miejsce zajmie ks. kan. Kazimierz Jóźwik – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie oraz proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Makarówce i mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.

Na inną parafię zostanie przeniesiony ks. kan. Jacek Nazaruk – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie oraz dziekana dekanatu parczewskiego, zostanie mianowany proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Suchożebrach i dziekanem dekanatu suchożebrskiego. Zastąpi go ks. Mariusz Zaniewicz – zwolniony z funkcji dyrektora wydziału duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej Siedleckiej i mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie oraz dziekanem dekanatu parczewskiego.

Parafię zmienia też ks. Jarosław Grzelak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Marcina Biskupa w Stężycy. Zastąpi go ks. Zbigniew Komoszka – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Lacku i mianowany proboszczem parafii pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie.

Zmiany czekają też ks. Zbigniewa Rozmysła, który został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Kobylanach i mianowany proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie oraz proboszczem parafii pw. Zwiastowania NMP w Makarówce. Zastąpi go ks. Piotr Woźniak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski w Kościeniewiczach i mianowany proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Kobylanach.

Na inną parafię zostaje przeniesiony też ks. Tomasz Duda – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Krześlinie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Brata Alberta w Łukowie. Zastąpi go ks. Wojciech Stefaniuk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Krześlinie.

Księża mianowani proboszczami zostali też: ks. Robert Grzelak – mianowany proboszczem parafii pw. NMP Królowej Polski w Kościeniewiczach, przy jednoczesnym pełnieniu urzędu proboszcza pw. Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Królewskim oraz ks. Konrad Poterek – mianowany proboszczem parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mszannie w powiecie łosickim, przy jednoczesnym pełnieniu urzędu proboszcza pw. Matki Bożej Anielskiej w Mostowie, w powiecie łosickim.

Zmian wśród wikariuszy

Zmian wśród wikariuszy też jest wiele. Ks. Mariusz Baran – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Józefa w Siedlcach został mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim, w powiecie łukowskim. Z kolei ks. Łukasz Bąk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii Ducha Świętego w Siedlcach został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Natomiast ks. Paweł Bilski – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim został mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie. Podobnie ks. Marek Buch – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim został mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.

Zmiany czekają też: ks. Henryka Górala, który został zwolniony z urzędu wikariusza parafii Bożego Ciała w Siedlcach i mianowany wikariuszem parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, ks. Leszeka Gwardeckiego, który zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie oraz ks. Ireneusza Juśkiewicza, który został zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Józefa w Siedlcach i mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Parafię zmieni ks. Marcin Komoszyński – mianowany wikariuszem parafii pw. Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach, ks. Łukasz Krasucki – zwolniony z urzędu wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Siedlcach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej, ks. Grzegorz Marczuk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Świętej Rodziny i św. Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, ks. Krzysztof Nowachowicz – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej i mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim, ks. Sławomir Ochnik – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie i mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Do innej parafii zostali skierowani: ks. Sławomir Pękała – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym, w powiecie łukowskim i mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kocku, w powiecie lubartowskim, ks. Grzegorz Pilsak – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Tomasz Sałasiński – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej i mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie oraz ks. Jacek Sawczuk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Józefa w Siedlcach. 

Posługę zmienią: ks. Piotr Sawiuk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie i mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radoryżu Kościelnym, w powiecie łukowskim, ks. Krzysztof Sobczuk – zwolniony z urzędu wikariusza parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Filipa Neri w Kąkolewnicy, ks. Łukasz Wardak – zwolniony z urzędu wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie i mianowany wikariuszem parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, ks. Łukasz Wirtek – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Filipa Neri w Kąkolewnicy i mianowany wikariuszem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kornicy, ks. Dariusz Woch – zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej i mianowany wikariuszem parafii Bożego Miłosierdzia w Siedlcach.

Neoprezbiterzy w diecezji

Wśród neoprezbiterów są: ks. Łukasz Bąk – mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie, ks. Cezary Kępka – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach, ks. Kacper Pawluczuk – mianowany wikariuszem parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej, ks. Marcin Tobiasz – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Anny w Wohyniu, ks. Michał Warakomski – mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu, ks. Marek Zalewski – mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu.

Inne zmiany

Pozostałe zmiany: ks. kan. Jerzy Cąkała został mianowany dziekanem dekanatu łukowskiego I na okres kolejnych 5 lat. Z kolei ks. Grzegorz Bielak został zwolniony z urzędu wikariusza parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej i mianowany prefektem w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Katolickiej Szkole Podstawowej im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, z zamieszkaniem przy parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej.

Natomiast ks. Krzysztof Danieluk został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej, przy zachowaniu dotychczasowych obowiązków kapelana szpitala w Białej Podlaskiej. Ks. Tomasz Grzyb został zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej i skierowany do pracy misyjnej w Boliwii.

Ks. dr Marek Weresa został zwolniony z pracy w Katolickim Radio Podlasie i skierowany do pracy w Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego w Rzymie.

Ks. dr Marcin Prudaczuk został mianowany kapelanem szpitala w Parczewie oraz dyrektorem Domu Pielgrzymkowo-Rekolekcyjnego przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie. Ks. Bartosz Švăbik został zwolniony z urzędu wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu i skierowany na studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz do pomocy duszpasterskiej w parafii katedralnej w Siedlcach. Ks. Jakub Wąsowski został zwolniony z urzędu wikariusza parafii pw. św. Stanisława BM w Rossoszu i skierowany na studia z teologii fundamentalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz do pomocy duszpasterskiej w parafii Łaskarzew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama