Jak informuje Natalia Wołosowicz specjalista ds. promocji Muzeum Południowego Podlasia, w 1874 roku, dzięki zapałowi, pasji i poczuciu obowiązku wobec mieszkańców pracowników magistratu i bialskiej inteligencji powstała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna. - Bialscy strażacy przetrwali czasy zaborów i kontynuowali swoją trudną służbę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Chociaż w pierwszych latach po I wojnie światowej zmagali się z brakiem środków na zakup niezbędnego strażackiego wyposażenia, to jednak ich zapał i praca zaowocowały dużym poziomem wyszkolenia i nowoczesnością straży - wskazuje Natalia Wołosowicz.
Dodaje, że już w latach trzydziestych bialska ochotnicza straż pożarna była jedną z największych w regionie. Była w pełni zmotoryzowana i posiadała nowoczesna remizę.
- Straż przetrwała trudne lata okupacji hitlerowskiej, w pierwszych latach PRL stopniowo wyodrębniła się też zawodowa straż pożarna. Jej potrzeba wynikała m.in. z dynamicznego rozwoju miasta. Do dziś straż utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia i posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na zwalczanie różnego typu zagrożeń - zauważa specjalista ds. promocji.
Przekazuje, że na wystawie zaprezentowano sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego, wśród nich strażackie pompy, prądownice, elementy umundurowania, dokumenty i wyposażenie strażaków. - Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Izby Tradycji Pożarniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim - mówi Natalia Wołosowicz. Wystawa będzie czynna w dniach 21 czerwca – 15 września.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze