– Studia podyplomowe prowadzimy od 18 lat. W tym roku to druga uroczysta chwila, gdzie w sposób oficjalny żegnamy naszych absolwentów. Na dzisiejszej uroczystości świadectwa odbiorą absolwenci sześciu kierunków. To ponad 80 osób, które ukończyły takie kierunki jak kadry i płace, agent celny, finanse publiczne i administracja, rolnictwo ekologiczne i projektowanie terenów zielonych, podstawy geodezji, kwalifikacja pedagogiczna – mówiła dr Dorota Karwacka koordynator Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej w Akademii Bialskiej.
Dodała, że studia podyplomowe cieszą się dużym zainteresowaniem. – Wymienione kierunki są sztandarowe, co roku mamy osoby chętne na ich studiowanie. W swojej ofercie mamy 16 kierunków studiów, które uruchamiamy rotacyjnie, co dwa lata. Na szczególną uwagę zasługuje nasza oferta tegoroczna, od maja uruchomiliśmy rekrutację na studia podyplomowe i mamy aż pięć nowych kierunków w ofercie edukacyjnej. To zarządzanie projektami IT, logopedia, AI w biznesie i sektorze publicznym, odnawialne źródła energii – jest to projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, niematerialne dziedzictwo kulturowe w turystyce – przekazała dr Dorota Karwacka.
Wyjaśniła, że informacje o studiach zostały umieszczone na fanpage'u Facebooka, a także stronie internetowej Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej. – By rozpocząć studia podyplomowe, należy mieć ukończone studia wyższe, konieczny jest stopień licencjata lub inżyniera – informowała dr Dorota Karwacka.
– Naszym celem jest kształcenie, jednak nie jest prostą rzeczą znaleźć odpowiednią liczbę studentów, żeby ich kształcić. Wynika to z niskiego przyrostu demograficznego, czy też chęci, które nie są takie jak za dawnych lat. Liczba studentów zmniejsza się diametralnie. Z 1,6 mln do 1,2 mln dzisiaj. Tym bardziej jest nam miło, że są studenci, którzy sami z siebie wybierają naszą uczelnię, żeby poszerzyć horyzonty, zdobyć uprawnienia – mówił rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Dodał, że ma nadzieję, że absolwenci wybiorą też inne studia podyplomowe, gdyż ich program jest bogaty. – Wiedza zostaje z nami na całe życie, jesteśmy na tyle ludźmi, ile czujemy i ile wiedzy mamy. Wiedza na pewno rozwija czucie. Gratuluję, bo mają państwo bardzo dobre oceny na świadectwach – zaznaczył rektor.
Aneta Kropiwiec absolwentka kierunku rolnictwo ekologiczne i projektowanie terenów zielonych, wskazuje, że studia były dla niej okazją do zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu roślinności, którą się bardzo interesuje.
– W przyszłości chcę zakładać ogrody, studia dały mi wiedzę praktyczną i merytoryczną, świetnie wykładała prof. Alicja Baranowska, która wprowadziła nas w świat roślinności. Sama mam ogromny ogród, w którym sadzę kwiaty, warzywa i nowe gatunki. Obecnie doradzam też innym, jeśli chodzi o prowadzenie ogrodów, ale jeszcze nie założyłam własnej firmy – mówiła Aneta Kropiwiec.
Dodała, że na rocznych studiach atmosfera była bardzo dobra, więc czas zajęć wspomina miło.
– Wykładowcy przekazali nam cenną wiedzę i doświadczenie. Spotkanie z ludźmi, mającymi różne doświadczenie było najciekawsze. Myślę też, żeby studiować fizykę. Obecne studia – kwalifikację pedagogiczną ukończyłem z oceną bardzo dobrą. Na co dzień pracuję jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej. Studia były niezbędne, by dalej pracować w szkole – mówił Rafał Chmiel.
Napisz komentarz
Komentarze