Jak wskazał rektor Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk pierwsze Uniwersytety Trzeciego Wieku powstały w Polsce w 1975 r. - W tej chwili jest ich 400 w kraju. Prywatnych i państwowych uczelni w Polsce jest ok. 350, a więc więcej jest UTW. Kształci się na nich ok. 90 tys. osób. To olbrzymia rzesza, armia, do której państwo należą. Jednym z powodów uczestnictwa w zajęciach UTW jest niedosyt wiedzy. Znam wiele osób, które intelektualnie były gotowe, by zdobyć tytuł magistra, ale w tym czasie ojciec zmarł i trzeba było zostać na gospodarce lub miały miejsce się inne zdarzenia losowe. Są też osoby, które kiedyś planowały studia, ale okazało się, że trzeba wychowywać dzieci, pójść do pracy, więc na naukę nie starczyło czasu. Wiem, że też, że państwo chcecie chodzić na zajęcia ze względów towarzyskich, co cieszy - przekazał prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Obfity program edukacyjny
Dr Dorota Karwacka koordynator Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej Akademii Bialskiej, wskazuje, że w tym roku była rekordowa liczba słuchaczy, było to ponad 130 osób.
- Mieliśmy obfity program edukacyjny, oprócz tematów związanych z tematyką prozdrowotną, dietetyczną, mieliśmy szereg spotkań historycznych, kulturowych, regionalnych. Poza tym przekazywana była też wiedza biznesowa, zaproszeni specjaliści wyjaśniali jak wykorzystać zgromadzone fundusze na emeryturze. Mowa była o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o tym jak poprawić swoją sytuację finansową na emeryturze - przekazała dr Dorota Karwacka. Wskazała, że UTW dodaje koloru uczelni, a studenci i seniorzy potrafią wspaniale współpracować.
Ciekawe wykłady
Alina Kuczyńska jest przewodniczącą samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wyjaśnia, że UTW działa od 19 lat. - Utrzymujemy się ze składek członkowskich. Wykłady zapewnia Akademia Bialska. Wybieramy, to co nas najbardziej interesuje. Zajęcia są z zakresu dietetyki, fizjoterapii, pedagogiki, rolnictwa, informatyki, ekonomii. Seniorów najbardziej interesują tematy dotyczące zdrowia i profilaktyki. Były też ciekawe wykłady z ziołolecznictwa. Mamy też zajęcia fakultatywne, to m.in. nordic walking, gimnastyka rozciągająca i usprawniająca, pilates, taniec towarzyski. Są też ćwiczenia z języka angielskiego - mówiła Alina Kuczyńska.
Dodała, że przy UTW działa też chór “Apasjonata”. Wskazała, że studenci UTW często wyjeżdżają na różne wycieczki. - Byliśmy w Studziance, Perkowicach, chodziliśmy też na teatralne spektakle w Białej Podlaskiej. Organizujemy spotkania integracyjne przy ognisku. Obchodzimy Dzień Matki oraz inne święta. Razem ze studentami z teatru “Kurtyna” graliśmy w sztuce “Opowieść wigilijna” - przekazała. Wyjaśniła, że studenci UTW to osoby w wieku od 60 do ponad 80 lat, z Białej Podlaskiej i okolic. Studenci UTW należą do Forum Uniwersytetów Lubelszczyzny.
Bożena Juchimiuk słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na zajęcia uczęszcza od 2018 r.
- Jest to dla mnie bardzo ważne. To wspaniałe spotkania z ludźmi, ciekawe wykłady, warsztaty, wyjazdy do teatru, wyjścia do kina, wycieczki. Ostatnio na warsztatach po raz pierwszy malowałam kwiaty na materiale w Muzeum Południowego Podlasia. Staramy się też włączać w akcje charytatywne, które organizują studenci Akademii Bialskiej. UTW to też wspólna zabawa. Bardzo się cieszę, że dałam się namówić koleżance na zapisanie się na uniwersytet - mówiła Bożena Juchimiuk.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze