Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:07
Reklama
Reklama

Strażacy z OSP w Dubowie służą już od 100 lat!

Strażacy z gminy Łomazy, a szczególnie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubowie mają powód do dumy. W tym roku obchodzą 100-lecie istnienia. Dodatkowo 30-lecie działalności obchodzi też Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Florian”.
Strażacy z OSP w Dubowie służą już od 100 lat!
Strażacy z gminy Łomazy, a szczególnie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubowie mają powód do dumy

Autor: Leszek Firysiuk

Oficjalne obchody jubileuszów odbyły się w niedzielę, 23 czerwca. Druhowie, ich rodziny, goście i mieszkańcy gminy zebrali się na uroczystej zbiórce przed budynkiem OSP w Dubowie. Następnie przemaszerowali do kościoła, gdzie odprawiona została msza św. Dalsza część uroczystości odbyła się pod remizą strażacką.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Najważniejszym punktem wydarzenia było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie OSP Dubów oraz 30-lecie ULPKS „Florian”.

Osłonięcie pamiątkowej tablicy. Fot. Leszek Firysiuk

Równie ważnym momentem było odznaczenie sztandaru OSP Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podczas zbiórki wyróżniono też strażaków, którzy aktywnie działali na rzecz OSP i lokalnej społeczności. Odznaczono również członków ULPKS Florian, którzy odnieśli sukcesy w zawodach sportowych.

100 lat służby dla lokalnej społeczności

Początki istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubowie sięgają roku 1924.  

– Wówczas to z inicjatywy Czesława Ulity zawiązał się komitet organizacyjny powołania Straży Pożarnej na terenie gminy Dubów.  W jego skład weszli między innymi Stanisław Rudzki, Hipolit Myciuk, Wincenty Lesiuk i Hipolit Jarocki. Dzięki staraniom członków komitetu przy wsparciu ówczesnego wójta gminy Dubów Jana Sadownika10 sierpnia 1929 r. zarejestrowano w Dubowie straż pożarną pod nazwą „Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej”. Pierwszym prezesem został Czesław Ulita, a komendantem Stanisław Rudzki, a pierwszą akcją bojową było uczestnictwo w gaszeniu zabudowań wsi Studzianka – opowiada prezes OSP w Dubowie, druh Tadeusz Stankiewicz.

Dodaje, że okres międzywojenny to czas aktywnej pracy i działalności strażaków z OSP. Jesienią 1937 r. rozpoczęto budowę remizy strażackiej. W okresie tym prezesem straży był Henryk Królikowski, zarazem sekretarz gminy Dubów, a sekretarzem straży Bolesław Burdzicki. Obiekt wzniesiono, jak podaje akt budowy, kosztem dobrowolnych ofiar miejscowej ludności, subwencji gminnej oraz dochodów z imprez. Jak podaje w swojej monografii powiatu bialskiego Bolesław Górny, jednostka OSP w Dubowie liczyła 22 członków. 

Czołowe lokaty na zawodach OSP

–  Okres okupacji nie pozwolił na rozwinięcie szerszej działalności OSP na rzecz społeczności lokalnej. Po 1944 r. straż kierowana przez prezesów Wacława Junkiewicza i Antoniego Popławskiego podjęła szerszą działalność. Dalsza aktywizacja pracy statutowej OSP nastąpiła w drugiej połowie lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych. Jednostka otrzymała wyposażenie w sprzęt bojowy. Intensywne ćwiczenia i praca wśród młodzieży pozwoliła na zajmowanie czołowych lokat na terenie powiatu bialskiego we współzawodnictwie OSP. Podstawowym mankamentem w funkcjonowaniu jednostki pozostawał brak własnej remizy. Do końca lat sześćdziesiątych sprzęt OSP przechowywany był w pomieszczeniu prywatnym druha Henryka Korzeniewskiego – wspomina druh Tadeusz Stankiewicz. 
 

Pierwszy wóz bojowy

W okresie kierowania jednostką przez prezesa Zygmunta Szeptyckiego i komendantów Mieczysława Hordejuka i Józefa Czemierowskiego sfinalizowano budowę skromnych pomieszczeń gospodarczych dla potrzeb OSP. W latach 70-tych przy OSP funkcjonowała młodzieżowa żeńska drużyna OSP. – W roku 1974 po zakupieniu gruntów rozpoczęto budowę budynku OSP 
z przeznaczeniem na świetlicę wiejską i część garażową OSP.  Prace rozpoczęto w 1975 r. dzięki zaangażowaniu i aktywności prezesa OSP Tadeusza Maziejuka oraz miejscowych strażaków. W roku 1996 OSP Dubów otrzymała pierwszy wóz bojowy marki STAR, który to w roku 1997 został zezłomowany, a OSP otrzymała samochód marki STAR 266 po karosażu, który jest na wyposażeniu do dnia dzisiejszego – zaznacza prezes OSP Dubów. Podkreśla, że druh Tadeusz Maziejuk pełnił funkcję prezesa OSP do roku 2006. Obecnie jest honorowym prezesem OSP. Jednostka w tym okresie zajmowała i nadal zajmuje czołowe lokaty w zawodach sportowo-pożarniczych na terenie gminy i powiatu bialskiego. Po rezygnacji z funkcji prezesa druha Maziejuka w latach 2006-2010 funkcję tę pełnił druh Kazimierz Bondarzewski, a od roku 2010 i nadal druh Tadeusz Stankiewicz. 

W roku 2012 przeprowadzono ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego gruntowną przebudowę obiektu. Do ważnych wydarzeń w życiu OSP należy zaliczyć też powołanie w 1995 r. pierwszego w Polsce Uczniowskiego Ludowo-Pożarnczego Klubu Sportowego „Florian” istniejącego do dziś. W roku 1999 jednostka otrzymała sztandar,  który został odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.

– Obecnie jednostka liczy 76 druhów strażaków, w tym 9 kobiet, funkcjonuje też przy naszej OSP żeńska drużyna pożarnicza.
Jednostka wyposażona jest w podstawowy sprzęt bojowy i jest znacząca  w systemie ochrony przeciwpożarowej gminy – druh Tadeusz Stankiewicz.

Po części oficjalnej uroczystości zebrani świętowali przy tradycyjnej grochówce.

Odznaczeni:

Złoty Znak Związku
1. Sztandar OSP

Złoty Znak Związku

1. Gadomski  Zenon OSP Dubów

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza

1. Demianiuk Mariusz OSP Dubów
2. Popławski Zenon OSP Dubów

Złoty  medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

1. Domański Jan OSP Dubów    
2. Droździuk Mariusz OSP Dubów
3. Melaniuk Janusz OSP Dubów
4. Pietruszka Stanisław OSP Dubów
5. Stankiewicz Tadeusz  OSP Dubów
6. Hołownia Tomasz OSP Huszcza
7. Trochonowicz Mikołaj OSP Łomazy
8. Łukaszuk Mieczysław OSP Studzianka
9. Piętka Tadeusz OSP Kozły

Srebrny  medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

1. Czyżewski  Jerzy, prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Łomazach

2. Charewicz Damian OSP Dubów
3. Demianiuk Ireneusz OSP Dubów
4.Gadomski Mieczysław OSP Dubów
5. Kołpak Paweł OSP Dubów
6. Kołpak Sławomir OSP Dubów
7. Bojarczuk Konrad OSP Studzianka
8. Nazarewicz Roman OSP Koszoły

Brązowy  medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

1. Bondaruk Sylwia OSP Dubów    
2. Gadomska Monika OSP Dubów
3. Łukijaniuk Marek OSP Dubów
4. Bańkowski Przemysław OSP Łomazy
5. Derlukiewicz Łukasz OSP Łomazy
6. Kukawski Cezary OSP Studzianka
7. Łućko Marek OSP Łomazy
8. Malewicz Tomasz OSP Studzianka

Odznaka „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego”

1. Bondarzewski Jarosław OSP Dubów
2. Demidowicz Lucjan OSP Dubów
3. Krasa Zdzisław OSP Dubów
4. Bondaruk Sławomir OSP Kozły
5. Kalicki Feliks OSP Korczówka
6. Nazarewicz Wiesław OSP Koszoły
7. Nowosielski Edmund OSP Korczówka
8. Tereszczuk Grzegorz OSP Łomazy

Odznaka "Strażak wzorowy"

1. Demidowicz Adrian OSP Dubów
2. Popielewicz Michał OSP Dubów
3. Filipiuk Michał OSP Łomazy
4. Gicewicz Bartłomiej OSP Łomazy
5. Polubiec Grzegorz OSP Łomazy
6. Oniszczuk Przemysław OSP Kozły

Odznaka „Za wysługę lat”

1. Bondaruk Sylwia „10”
2. Cydejko Andrzej „40”
3. Demianiuk Mariusz „25”
4. Droździuk Krzysztof „10”
5. Droździuk Waldemar „45”
6. Frączek Krzysztof „35”
7. Jarocki Daniel „25”
8. Pietruszka Piotr „25”
9. Siłakiewicz Stefan „55”

Ponadto druh Tadeusz Stankiewicz – prezes OSP w Dubowie wręczył dyplomy i podziękowania wybranym:

Dyplomy:

1. Druh Ryszard Chyziak

2. Druh Krzysztof Gadomski

3. Druh Mieczysław Hordejuk

4. Druh Franciszek Cich

5. Druh Stefan Siłakiewicz

6. Druh Krzysztof Frączek

7. Druh Heronim Rudzki

Podziękowania:

1. Druh Jerzy Czyżewski (wójt gminy Łomazy)

2. Druh Ireneusz Korszeń (wiceprzewodniczący Rady Gminy Łomazy)

3. Druh Kamil Frączek (radny gminy Łomazy)

4. Marek Uściński (radny powiatu bialskiego)

5. Ryszard Bielecki (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach)

6. Druhna Krystyna Stankiewicz (ołtys miejscowości Dubów)

7. Druhna Krystyna Kulig

8. Druhna Krystyna Jarocka

9. Druhna Alina Frączak

10. Druhna Grażyna Droździuk

11. Druh Waldemar Droździuk

12. Druh Zenon Charewicz

13. Druh Sławomir Bondaruk.

CZYTAJ TEŻ:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama