Rektor akademii, prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk dziś, 27 czerwca uroczyście dziękował pracownikom uczelni i podkreślił ich ogromny udział w tym sukcesie. Następnie częstował uczestników wydarzenia okolicznościowym tortem.
Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 25. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
- Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe w kraju(z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania co najmniej stopnia naukowego doktora;
- Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący szkoły wyższe kształcące na poziomie co najmniej magisterskim;
- Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych;
- Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 74 główne kierunki i grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.
Jak czytamy na stronie perspektywy.pl, Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.
O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.
Akademia Bialska w pierwszej trójce rankingu "Perspektyw"
Akademia Bialska im. Jana Pawła II w Rankingu Publicznych Uczeni Zawodowych zajęła wysokie, 3. miejsce. Natomiast w Rankingu Uczelni Akademickich plasuje się w pierwszej setce.
Z sukcesu uczelni cieszy się rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
– Ranking „Perspektyw” jest to prestiżowy ranking uczelni akademickich, zawodowych i uczelni prywatnych, w którym mieliśmy szansę występować po raz 12. Pięć razy zdobyliśmy pierwsze miejsce, w tym roku jest trzecie miejsce. A więc, wróciliśmy, jak to mówią sportowcy, na pudło, czyli na podium. To jest powód do zadowolenia, aczkolwiek większym powodem do zadowolenia jest to, że Akademia Bialska, jej pracownicy, studenci tworzą świetny zespół. Są ludźmi, którzy są w stanie tak świetnie pracować, a przecież nie jesteśmy największym miastem w najbardziej uprzemysłowionym regionie, żeby zajmować czołowe miejsca w rankingach takich uczelni, których jest około trzydziestu – mówi prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Dodaje, że na tak wysokie wyniki w tegorocznym rankingu uczelnia pracowała 25 lat.
– To tyle, ile istnieje ranking „Perspektyw”. W tym roku odbył się po raz 25., a więc jest to też ich sukces, że utrzymali się na rynku. My zaś funkcjonujemy w rzeczywistości Białej Podlaskiej jako Akademia Bialska również 25 lat. Jeśli chodzi o ranking, to w tym roku poprawiliśmy bardzo mocno kryterium „międzynarodowość”. Zachęty, które mamy dla naszych pracowników, sprawiają, że bardzo chętnie wyjeżdżają. Pracownicy, studenci poznają rzeczywistość, która jest w Europie, ale i na świecie. Ostatnio z Filipin wróciły nasze panie. Były pod wielkim wrażeniem tego, jak zostały tam przyjęte. Nie bez znaczenia jest to na Filipinach, że jesteśmy uczelnią im. Jana Pawła II – zaznacza rektor.
10 mln złotych dotacji z ministerstwa
Akademia Bialska ciągle się rozwija. Pod koniec minionego roku otrzymała 10 mln dotacji z ministerstwa na budowę 3. akademika. – Ministerstwo o nas dbało i dba. Dostrzega w nas potencjał, wie, że u nas pieniądze się nie marnują, że pieniądze są przeznaczone na dobre cele. Akademiki są takim priorytetem ministerstwa, a my je budujemy. Kiedyś mówiono, jak zaczęliśmy budować drugi akademik: „a po co to?”. Teraz okazało się, że to jest „strzał w dziesiątkę”, że w tej chwili jest na to duża potrzeba. Obecnie lista rankingowa do akademika liczy 90-100 osób. Studenci upodobali sobie to miejsce, zostają nawet na wakacje, szczególnie ci ze wschodniej granicy i cały rok też – mówi rektor.
Budowanie wspólnoty
Obecnie na Akademii Bialskiej studiuje niecałe 2000 studentów, w tym 300 obcokrajowców i pracuje ok. 400 pracowników. 1 września prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk rozpoczyna nową kadencję jako rektor uczelni. Jakie ma cele? – Nie ustaję w wysiłkach, żeby budować wspólnoty, i tę akademicką i tę regionalną. Służą temu kongresy, spotkania, które się odbywają u nas na uczelni. To wzmacnia cały region. A więc budowanie wspólnoty w dzisiejszych czasach uważam za najważniejsze. Chciałbym, żeby ludzie nie zwracali się do siebie z niechęcią, tylko z przyjaźnią. Należy się skupiać wokół ważnych spraw, a nieważne, nieistotne, które niszczą wspólnotę, trzeba odrzucać od siebie. Natomiast koniecznie trzeba budować wspólnotę, to jest w dzisiejszych czasach najważniejsze. Razem jesteśmy w stanie więcej zrobić – tłumaczy prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze