Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 16:07
Reklama
Reklama

Nasze wojsko jest w złej kondycji. Polska armia oblała egzamin z WF-u

Postawny, dzielny i sprawny fizycznie żołnierz to często tylko mit. Współczesnej armii często ze sportem jest nie po drodze. Jak tacy żołnierze mają bronić Polaków przed Rosjanami?
Nasze wojsko jest w złej kondycji. Polska armia oblała egzamin z WF-u
Współczesnej armii często ze sportem jest nie po drodze. Jak tacy żołnierze mają bronić Polaków przed Rosjanami?

Autor: Canva

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) negatywnie oceniła wypełnianie zadań przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) w zakresie wychowania fizycznego, współzawodnictwa sportowego i obozów kondycyjno-szkoleniowych. 

Żołnierz (nie)sprawny fizycznie

NIK zauważyła, że za kondycję fizyczną żołnierzy odpowiedzialni są dowódcy jednostek wojskowych, którzy powinni zapewniać warunki do utrzymania i rozwijania sprawności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednak w skontrolowanych jednostkach często nie realizowano pełnego zakresu zajęć z wychowania fizycznego, a zajęcia były prowadzone przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji. 

Brakowało także porannych rozruchów oraz odpowiedniej infrastruktury do ćwiczeń.

W 2022 roku do egzaminu ze sprawności fizycznej nie przystąpiło 17 proc. żołnierzy, a 9 proc. otrzymało oceny niedostateczne.

Brak podstaw 

W latach 2020-2021 minister obrony narodowej z powodu COVID-19 zwolnił żołnierzy zawodowych z egzaminu sprawności fizycznej. Mimo to DG RSZ organizowało dodatkowe, nieobowiązkowe zajęcia sportowe i zgrupowania kondycyjno-szkoleniowe, czym stwarzało ryzyko zachorowania. 

W tym czasie w jednostkach wojskowych podległych DG RSZ odbyły się 92 zgrupowania kondycyjno-szkoleniowe do zawodów sportowych, w których udział wzięło 1163 uczestników. W trakcie kontroli ustalono, że mimo zajęć dodatkowych nie zrealizowano obowiązkowego programu szkolenia fizycznego, który powinien objąć wszystkich żołnierzy.

Luki w infrastrukturze

Kontrola wykazała, że w jednostkach takich jak 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu czy 3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej w Sochaczewie brakowało odpowiednich warunków do zajęć sportowych. 

W kompleksie Warszawa-Żwirki i Wigury, gdzie miały odbywać się zajęcia, nie było obiektów umożliwiających realizację zajęć z koszykówki i piłki nożnej. W jednostkach podległych DG RSZ często brakowało też rejestru zajęć z wychowania fizycznego lub był on prowadzony nierzetelnie, co uniemożliwiało realne sprawdzenie realizacji szkolenia.

Jest wiele do poprawy

NIK zaleca skuteczne egzekwowanie i nadzór nad realizacją obowiązujących przepisów dotyczących wychowania fizycznego i sportu oraz przygotowanie rozwiązań umożliwiających skuteczne egzekwowanie udziału żołnierzy w egzaminie ze sprawności fizycznej. 

Ponadto NIK zarekomendowała unormowanie zasad organizacji transportu żołnierzy na obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego i zdefiniowanie terminu „zgrupowanie kondycyjno-szkoleniowe”. Ułatwi to rozróżnienie między zgrupowaniami poprawiającymi sprawność fizyczną a przygotowującymi do zawodów sportowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NoSerio 05.07.2024 08:54
Jak można mówić że zajęcia sportowe w tym bieg zwiększał możliwość zarażenia, przecież to dzięki sportowi lidzie nabywali jeszcze jakąś odporność, przestancie powielać głupoty nakazane przez agende WHO.....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Kiedy karnety?Data dodania komentarza: 06.07.2024, 19:52Źródło komentarza: Wygrana w Stalowej WoliAutor komentarza: GrantTreść komentarza: A moze by tak nareszcie dal ten Pan szanowny ludziom odpoczac od swej osoby? Moze ktos wytlumaczy mu, ze nie jest niezastapiony, ani szczegolnie wyjatkowy. Moze czas na inne wyzwania - ot chocby ksiazka, herbatka, kapcie. Nie, nie w Polsce, zwlaszcza, w tzw. Guberni Lubelskiej. Tutaj sluzy sie Polsce do konca - swego lub jej, cytujac filmowy klasyk🤣w komisjach tez zasiadaja zawsze ci sami.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 16:52Źródło komentarza: WYWIAD SŁOWA. Adam Abramowicz: Przede mną wiele wyzwańAutor komentarza: GrantTreść komentarza: Napisali, ze na ciastkach w dr. Gerard, czy jak mu tam beda przyjecia, ze ludzi do pracy potrzebuja...Ludzi szuka Wipasz i jeszcze kilka innych firm. Jest obecnie tez mnostwo pracy sezonowej. Ciekawe, ilu z tych mlodych dzentelmenow z dalekich krajow podejmie prace? A moze chca tylko nas ubogacac?🤣Data dodania komentarza: 06.07.2024, 16:46Źródło komentarza: W mieście przybyło obcokrajowcówAutor komentarza: j23Treść komentarza: Był chłop i nima chłopa ale peszekData dodania komentarza: 06.07.2024, 16:32Źródło komentarza: Koszmarny wypadek w środku nocy. Element hulajnogi wbił się w okoAutor komentarza: Zbulwersowany KierowcaTreść komentarza: Radiowozów policji kilka, a może kilkanaście.nie wiem jaka jest ich rola?kilka patroli pracuje faktycznie a reszta? Stoją obserwują jeżdżą w tą i spowrotem!po co? A kierowcy tirów robią co chcą. Nagle Wyjeżdżają bo chcą wjechać dalej w kolejkę. Jest to bardzo niebezpieczne bo kierowca osobówki nie ma pojęcia co czyha zza tira stojącego na poboczu. Czasem jedzie tir przed osobówką i raptownie hamuje, bo właśnie kolega sobie robi na ulicy manewr. Wiele tirów jedzie bez kontroli.Dlaczego ten kierowca wjechał w naczepę ? Tir nagle zahamował? Co się wydarzyło przed tirem. Tam nigdy nie ma porządku. Nigdy. Policjanci stoją sobie na poboczu, a czasem jadą 10na h i dodatkowo blokują pas . Za dużo paliwa? Tam dwa uczciwe patrole no trzy . Przed Białą, w Zalesiu i w Wólce na skręcie do Terminala i wsio!Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:10Źródło komentarza: Horbów Kolonia: Zderzenie aut na krajowej dwójce
Reklama
Reklama
Reklama