Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 14:56
Reklama
Reklama

Pierwsza potańcówka na dechach za nami!

W Zaściankach odbyła się pierwsza potańcówka w tym roku. To czwarta edycja projektu “Gminna potańcówka na dechach”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.
Pierwsza potańcówka na dechach za nami!
17 sierpnia odbędzie się kolejna potańcówka, ale w innej lokalizacji, będą też miały miejsce warsztaty

Autor: Waldemar Pepa

- Czwarta edycja “Gminnej potańcówki na dechach” została zrealizowana przez Gminny Ośrodek Kultury z funduszy Narodowego Centrum Kultury. Pozyskaliśmy dofinansowanie wysokości 38 tys. zł, to rekordowa suma, jak na nasze cztery edycje. Zdecydowaliśmy się zorganizować dwie potańcówki i warsztaty gry na bębenku obręczowym i tańca tradycyjnego oraz instrumentalne. Wstęp na warsztaty jest otwarty, ale każdorazowo odbywają się zapisy. Gdyż dana grupa nie może być duża, chodzi o to, żeby praca z jej członkami była efektywna - mówiła Sylwia Hubica dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. 

Zaprosiła też do śledzenia strony internetowej GOK na Facebooku, gdzie zostaną podane szczegółowe informacje dotyczące warsztatów. - Terminy są już znane, dziś odbyła się pierwsza potańcówka i pierwsze warsztaty, z kolei 17 sierpnia odbędzie się kolejna potańcówka, ale w innej lokalizacji, również będą miały miejsce warsztaty. Trzy tygodnie wcześniej opublikujemy informację o możliwości zapisu na warsztaty - wyjaśniła. Zachęciła do udziału w warsztatach i wskazała, że jest to kultywowanie lokalnego dziedzictwa. - Będzie gra na instrumentach i taniec tradycyjny, uważam, że każdy czy to starszy, czy młodszy powinien znać swoje korzenie. I przekazywać tradycję młodemu pokoleniu. Dlatego zachęcam wszystkich do uczestnictwa - przekazała Sylwia Hubica. 

- Jeśli przekaz pokoleniowy się urwie, nie będzie komu przekazywać tradycji, więc one zanikną, dlatego jest to bardzo ważne. Wierzę, że efekty będą widoczne, nawet za kilka lat. Pierwsze pozytywne skutki już widać, bo na warsztaty zapisuje się bardzo dużo osób. To nas zachęca do kontynuowania projektu. Jesteśmy też, jako pracownicy kultury, przekonani, że potańcówki i organizowanie wydarzeń z muzyką tradycyjną jest ważne, więc z nie zrezygnujemy tych inicjatyw. Niezależnie od frekwencji czy przyznania dofinansowania - zaznacza Sylwia Hubica. 

Na każdej potańcówce gra inna kapela. Fot. Waldemar Pepa

Wskazała, że ważne jest by przybliżać kulturę poszczególnym mieszkańcom. - Chodzi o to, żeby o to, żeby aktywizować lokalną społeczność i przenosić tę muzykę dalej. Jest to bardzo ważne, żeby nie zamykać się w jednej miejscowości, szczególnie w tak dużej i rozproszonej lokalizacyjnie gminie jak Międzyrzec Podlaski. Na potańcówkach są mieszkańcy danej miejscowości, ale też goście spoza regionu. Gościliśmy mieszkańców Krakowa, Warszawy, Lublina. Co roku sprowadzamy inną kapele, które są na światowym poziomie. Idea zaczęła się od Zdzisława Marczuka i z niego nie zrezygnujemy, będziemy z nim wciąż organizować potańcówki, ale zrobiliśmy krok dalej - podkreśliła Sylwia Hubica. Wskazała, że potańcówki to też promocja południowego Podlasia. 

W potańcówkach biorą udział nie tylko mieszkańcy regionu, ale też goście z Warszawy, Krakowa czy Lublina. Fot. Waldemar Pepa

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Kiedy karnety?Data dodania komentarza: 06.07.2024, 19:52Źródło komentarza: Wygrana w Stalowej WoliAutor komentarza: GrantTreść komentarza: A moze by tak nareszcie dal ten Pan szanowny ludziom odpoczac od swej osoby? Moze ktos wytlumaczy mu, ze nie jest niezastapiony, ani szczegolnie wyjatkowy. Moze czas na inne wyzwania - ot chocby ksiazka, herbatka, kapcie. Nie, nie w Polsce, zwlaszcza, w tzw. Guberni Lubelskiej. Tutaj sluzy sie Polsce do konca - swego lub jej, cytujac filmowy klasyk🤣w komisjach tez zasiadaja zawsze ci sami.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 16:52Źródło komentarza: WYWIAD SŁOWA. Adam Abramowicz: Przede mną wiele wyzwańAutor komentarza: GrantTreść komentarza: Napisali, ze na ciastkach w dr. Gerard, czy jak mu tam beda przyjecia, ze ludzi do pracy potrzebuja...Ludzi szuka Wipasz i jeszcze kilka innych firm. Jest obecnie tez mnostwo pracy sezonowej. Ciekawe, ilu z tych mlodych dzentelmenow z dalekich krajow podejmie prace? A moze chca tylko nas ubogacac?🤣Data dodania komentarza: 06.07.2024, 16:46Źródło komentarza: W mieście przybyło obcokrajowcówAutor komentarza: j23Treść komentarza: Był chłop i nima chłopa ale peszekData dodania komentarza: 06.07.2024, 16:32Źródło komentarza: Koszmarny wypadek w środku nocy. Element hulajnogi wbił się w okoAutor komentarza: Zbulwersowany KierowcaTreść komentarza: Radiowozów policji kilka, a może kilkanaście.nie wiem jaka jest ich rola?kilka patroli pracuje faktycznie a reszta? Stoją obserwują jeżdżą w tą i spowrotem!po co? A kierowcy tirów robią co chcą. Nagle Wyjeżdżają bo chcą wjechać dalej w kolejkę. Jest to bardzo niebezpieczne bo kierowca osobówki nie ma pojęcia co czyha zza tira stojącego na poboczu. Czasem jedzie tir przed osobówką i raptownie hamuje, bo właśnie kolega sobie robi na ulicy manewr. Wiele tirów jedzie bez kontroli.Dlaczego ten kierowca wjechał w naczepę ? Tir nagle zahamował? Co się wydarzyło przed tirem. Tam nigdy nie ma porządku. Nigdy. Policjanci stoją sobie na poboczu, a czasem jadą 10na h i dodatkowo blokują pas . Za dużo paliwa? Tam dwa uczciwe patrole no trzy . Przed Białą, w Zalesiu i w Wólce na skręcie do Terminala i wsio!Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:10Źródło komentarza: Horbów Kolonia: Zderzenie aut na krajowej dwójce
Reklama
Reklama
Reklama