Uroczystość odbyła się 10 lipca.
Podziękowania
Na wydarzeniu obecni byli m.in. komendant wojewódzki policji w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Paweł Stefaniuk, zastępca prokuratora okręgowego – Jacek Drabarek, prokurator rejonowy w Białej Podlaskiej Michał Roman, prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i służb współdziałających z policją, a także duchowieństwa, związków zawodowych i emerytów policji.
Apel rozpoczął się minutą ciszy po poległych na służbie policjantach, którzy do końca wypełnili rotę ślubowania.
Gości przywitał p.o. komendanta Miejski Policji w Białej Podlaskiej, insp. Andrzej Antoniewski. Komendant podziękował za rok dobrej służby, dzięki której bialska jednostka jest pozytywnie postrzegana przez mieszkańców, a miasto i powiat uważane są za miejsca bezpieczne. Dodał, że pomimo nowych wyzwań, jakimi musieli sprostać funkcjonariusze utrzymują wysoki poziom swojej pracy.
– Jeszcze niedawno rozpatrywalibyśmy problem przestępczości, wykrywalności in liczby zatrzymanych sprawców. Dziś na poczucie bezpieczeństwa trzeba spojrzeć znacznie szerzej, mając na uwadze to, co dzieje się na terenie Ukrainy i Białorusi. Z całą stanowczością należy stwierdzić, że w Polsce jest bezpiecznie. Zdecydowany wpływ na to praca setek funkcjonariuszy z pionu prewencji, służby kryminalnej czy ruchu drogowego czy logistyki – mówił insp. Andrzej Antoniewski. – Przy znacznie większym obciążeniu obowiązkami związanymi m.in. z kolejką ciężarówek na dk-2, sytuacją na granicy czy wolnymi etatami, nasi policjanci dają radę – mówił.
Gratulował również wszystkim nominowanym policjantom, życząc dalszej wytrwałości. Nie zabrakło podziękowań dla instytucji oraz służb, z którymi na co dzień współpracuje bialska jednostka.
Awanse policjantów
Podczas uroczystości wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie policyjne. Łącznie awansowanych zostało 77 policjantów. Trzech w korpusie oficerów, 39 funkcjonariuszy otrzymało awans w korpusie aspirantów, 22 policjantów otrzymało awans w korpusie podoficerów oraz 13 policjantów w korpusie szeregowych. 10 policjantów wyróżnionych zostało awansami przedterminowymi.
Jednym z elementów dzisiejszej uroczystości było również wręczenie pamiątkowego ryngrafu asp. szt. Krzysztofowi Sęczkowskiemu, detektywowi Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Wisznicach, który w służbie spędził 50 lat! W trakcie uroczystości wręczone zostały także odznaczenia za aktywną pracę na rzecz środowiska emerytów i rencistów policyjnych.
Odznaczenia otrzymali: insp. w stanie spoczynku Wojciech Czapla były komendant miejski policji w Białej Podlaskiej, ks. Marcin Gościk kapelan prawosławny KWP w Lublinie oraz pośmiertnie Riad Haidar lekarz, polityk i działacz społeczny poseł na Sejm RP IX kadencji. W imieniu posła odznaczenia odebrała jego żona Irena Krzych Haidar.
Puchary dla najlepszych strzelców
Wręczone zostały również puchary rozegranego w Turnieju Strzeleckiego z okazji Święta Policji zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Białej Podlaskiej i bialski Klub Strzelecki „Guardian”.
Po wręczonych awansach głos zabrał: komendant wojewódzki policji w Lublinie. Komendant złożył wszystkim policjantom i policjantkom oraz pracownikom cywilnym życzenia i podziękowania za trud i wytrwałość w realizacji codziennych zadań. Policjanci otrzymali również podziękowania i życzenia od zaproszonych gości.
Wyzwań nie brakuje
Służba w policji to nie tylko praca, ale pasja. Choć dziś wyzwań nie brakuje.
– Jest nas zdecydowanie za mało. Dziś na policjantach ciążą dodatkowe obowiązki. Tak jak wcześniej wspominałem, związane są z kolejką ciężarówek na dk-2 czy sytuacją zza wschodnią granicą. Musimy je realizować tak, aby lokalne społeczeństwo czuło się bezpieczne. Mamy 20 wolnych wakatów i chcielibyśmy je jak najszybciej uzupełnić, ale mamy też dużą konkurencję, nawet w postaci służb mundurowych, których jeszcze 5-7 lat temu nie było tyle. Więc dziś człowiek, który chce pełnić służbę w mundurze, ma duży wybór. Natomiast to praca w policji daje najwyższy poziom kreatywności, kontaktu z ludźmi i oczywiście różnego rodzaju możliwości awansu w stosunku do innych – twierdzi insp. Andrzej Antoniewski.
Obecnie wielu policjantów pomaga na polsko-białoruskiej granicy.
– W ostatnim okresie okazało się, że konflikt zbrojny na Ukrainie i wojna hybrydowa na granicy z Białorusią powodują konieczność aktywność policji bliżej granicy wschodniej. a w związku z tym zaangażowanie znacznych sił, by tej granicy strzec. Mając na uwadze tę konieczność, jesteśmy na tej granicy, realizujemy zadania, strzeżemy bezpieczeństwa, wspólnie z innymi formacjami. Pełna gotowość policji w tym zakresie była, jest i będzie – podkreśla komendant wojewódzki policji w Lublinie mł. insp. Tomasz Gil.
Dodaje, że wzmocnieniem sił bialskiej policji jest powiększenie oddziału prewencji policji lubelskiej o wydział zamiejscowy w Białej Podlaskiej. – Policja bialska zyska wzmocnienie w zakresie ochrony granicy wschodniej oraz odciążenia policjantów, realizujących podstawowe działania mające na celu ochronę obywateli – zaznacza komendant.
Napisz komentarz
Komentarze