Plac zabaw, siłownia plenerowa, altana – to wszystko w ramach realizacji budżetu obywatelskiego otrzymali mieszkańcy Sielczyka w 2020 roku. W ramach projektu powstało nie tylko miejsce rekreacji. Inwestycja bowiem zakładała budowę placu upamiętniającego ofiary pacyfikacji Sielczyka wraz z częścią rekreacyjno-sportową.
W tym roku do bialskiego magistratu wpłynęła petycja. To prośba o postawienie przy placu zabaw toalety.
„(…) od kilku lat czekamy na obiecany toi toi na placu zabaw obok altanki. Przychodzą i przyjeżdżają tu rodzice i dziadkowie z dziećmi i nie ma możliwości załatwienia potrzeby.” – pisała w kwietniu do urzędników autorka petycji.
Na odpowiedź czekała dwa miesiące. W czerwcu udzieliła jej wiceprezydent Białej Podlaskiej. Poinformowała, że prośba mieszkanki nie może być załatwiona pozytywnie. - Po dokonaniu analizy potrzeby postawienia wspomnianej toalety stwierdzono, że z terenu rekreacyjnego w największej mierze korzystają lokalni mieszkańcy – argumentuje decyzję Justyna Gorczyca.
To jednak nie jedyna przesłanka do nie ustawienia przy placu zabaw toalety. Pani wiceprezydent wskazuje też inny powód.
– Jest to miejsce pamięci, zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Sielczyka, na którym znajdują się pomnik i obelisk upamiętniające to wydarzenie. W związku z powyższym usytuowanie obiektu sanitarnego na wskazanym obszarze mogłaby negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd, wizerunek oraz komfort użytkowania tego miejsca jak również urazić i spowodować niezadowolenie mieszkańców osiedla – wyłuszcza wiceprezydent.
Temat ujrzał już światło dzienne w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Tam rzeczniczka bialskiego magistratu tłumaczy, że ubikacja nie może stanąć na terenie placu zabaw, który jest ogrodzony i dojazd tam wozu w celu opróżnienia toalety, byłby niemożliwy. Twierdzi też, że z informacji UM w Białej Podlaskiej wynika, że mieszkańcy Sielczyka nie życzą sobie toalety w tym miejscu.
Przy placu rekreacji znajduje się upamiętnienie pomordowanych w 1944 roku mieszkańców z terenu Sielczyka, Białej Podlaskiej. Ortela Książęcego i Sidorek.
Napisz komentarz
Komentarze