Planowanie inwestycji, jakie będą priorytetowe dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzyń Podlaski w latach 2021-2027 zaczęło się trzy lata temu. Wówczas powstawały pierwsze pomysły dla miasta Radzyń Podlaski. – Zastanawialiśmy się, na co moglibyśmy te fundusze przeznaczyć. Pałac, który jest w trakcie rewitalizacji ma już zabezpieczone pełne finansowanie, na oranżerię staramy się o dotację, więc powstało pytanie, na co moglibyśmy przeznaczyć pieniądze, które zostaną nam przyznane – mówił w październiku 2021 roku Jerzy Rębek o spotkaniach odbytych w urzędzie marszałkowskim. – Podczas jednego z takich spotkań w urzędzie marszałkowskim padła propozycja, że te pieniądze mogą sfinansować zagadnienia związane z małą retencją i w tym kierunku będziemy chcieli pójść.
Jest stempel marszałka
W ramach MOF Radzyń Podlaski kooperują miasto Radzyń Podlaski, gmina Radzyń, gmina Borki i powiat radzyński. Na początku tego roku samorządy były już po konsultacjach społecznych dotyczących ZIT, a przed nimi było przyjęcie ostatecznej wersji planu przez rady samorządów.
Ostatecznie sprawa związana z przyjęciem programu przeciągnęła się i akceptacji dokonywały nowe rady a nad ostatnim szlifem w ZIT pracowały nowe władze samorządów. Burmistrz Jakub Jakubowski informował, że już 15 maja, czyli chwilę po objęciu stanowiska, odbywał już robocze spotkanie z nowymi wójtami gmin Borki i Radzyń na temat planu pozyskania unijnych funduszy.
Ostatnie akcepty rad samorządów wchodzących w skład MOF miały miejsce na sesjach w lipcu. Dziś wszyscy mogą odetchnąć z ulgą, bo z końcem lipca członek zarządu województwa lubelskiego, Jarosław Kwasek przekazał dobre wieści.
– Dzisiaj na posiedzeniu zarządu Województwa Lubelskiego pozytywnie zaopiniowaliśmy Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzynia Podlaskiego na lata 2021-2027. To dobra wiadomość dla samorządów tworzących radzyński związek ZIT, ponieważ zatwierdzenie strategii daje przepustkę do ubiegania się o dedykowane środki z funduszy europejskich – poinformował w swoich mediach internetowych Jarosław Kwasek.
Co mają w planach
Wiadomo, że pierwszą inwestycją, jaką samorządy MOF będą chciały realizować z unijnych funduszy, będzie zadanie z zakresu cyfryzacji usług publicznych. To zadanie wspólne dla czterech beneficjentów dotacji na projekty z ZIT. Burmistrz Jakubowski już nie raz informował, na czym będzie polegało wdrożenie projektu na terenie miasta Radzyń. – Utworzymy aplikację miejską/kartę mieszkańca, aby być w bliskim kontakcie z mieszkańcami. Aplikacja będzie gromadziła w jednym miejscu, przybliżała mieszkańcom i usprawniała szeregi usług świadczonych mieszkańcom – zapowiadał Jakub Jakubowski.
W ramach zatwierdzonego przez zarząd województwa ZIT, samorządy zrealizować mogą 12 projektów.
– Łączna alokacja środków dla MOF Radzynia Podlaskiego wynosi prawie 9,5 mln euro – informuje Jarosław Kwasek.
W ramach zaplanowanych inwestycji miasto Radzyń Podlaski chce przeprowadzić inwestycje związane z małą retencją i zmodernizować budynek po warsztatach szkolnych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Armii Krajowej.
– Gmina Radzyń Podlaski zamierza pozyskać środki na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej i modernizację budynku Szkoły Podstawowej w Paszkach Dużych. Gmina Borki zdecydowała się na odtworzenie dwóch naturalistycznych zbiorników retencyjnych oraz rozwój infrastruktury turystycznej w zabytkowym parku w Woli Osowińskiej. Każda z gmin będzie realizować również osobny projekt dotyczący odnawialnych źródeł energii – referuje członek zarządu województwa lubelskiego.
Powiat radzyński chce za pozyskane pieniądze uzupełnić infrastrukturę ZSP. – Drugi z projektów ma na celu opracowanie i realizację programu współpracy oraz wsparcia uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ogólnokształcących i zawodowych powiatu radzyńskiego – wylicza Jarosław Kwasek i dodaje. – Środki finansowe, które przekierowaliśmy dzisiaj na region radzyński przyczynią się do znaczącego rozwoju infrastruktury, poprawy jakości życia mieszkańców oraz estetyki naszego otoczenia.
Napisz komentarz
Komentarze