Odcinek S19 między Radzyniem a Kockiem realizuje firma Polaqua. We wrześniu 2022 roku jej przedstawiciele podpisali z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę. „Zadaniem wykonawców jest zaprojektowanie każdego z odcinków, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie wybudowanie trasy i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie. Planujemy, że kierowcy będą mogli skorzystać z całej drogi w 2026 roku.” – informuje GDDKiA. Koszt budowy 18-kliometrowego odcinka między Radzyniem a Kockiem to ok. 626,5 mln zł.
Prace przygotowawcze wchodzą w finalny etap. W Radzyniu Podlaskim pojawili się w ostatnim czasie przedstawiciele realizatora prac.
- Był u mnie inspektor odpowiedzialny za Via Carpatię w okolicach naszego miasta. Chciał wiedzieć, czy w czasie budowy będzie można puścić ruch z krajowej 63 przez nasze miasto. O ile GDDKiA uzyska komplet dokumentów, to prace rozpoczną się wczesną wiosną, od terenów przy wsi Biała, skąd przyjdzie dojazd do węzła wchodzącego w ul. Kleeberga – informuje burmistrz Jakub Jakubowski.
Kwestię udostępnienia dróg miejskich na potrzeby objazdów w czasie robót drogowych wokół Radzynia Podlaskiego dyskutowali miejscy urzędnicy. - Wiązałoby się to z tym, że cały ciężki ruch musielibyśmy puścić ul. Wyszyńskiego. Nie zgodziliśmy się na to, więc wykonawcy Via Carpatia będą musieli wybudować sobie drogi alternatywne – mówi burmistrz.
Ulica Wyszyńskiego jest właśnie w przebudowie, która obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni, wymianę krawężników, chodników, ścieżki rowerowej i zagospodarowanie terenów zielonych.
Przygotowywany do budowy odcinek Via Carpatii między Radzyniem i Kockiem to dwujezdniowa trasa ekspresowa, która powstanie w istniejącym korytarzu drogi krajowej nr 19.
„W ramach zadania wybudowane zostanie m.in. dwujezdniowe obejście Radzynia Podlaskiego. Zaplanowano także dwa węzły drogowe: Radzyń Podlaski Południe na skrzyżowaniu z DK63 oraz Borki na skrzyżowaniu z droga powiatową. Planowane są też dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP Sitno oraz MOP Paszki), dwa mosty oraz siedem wiaduktów, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz drogi dojazdowe i lokalne.” – podaje GDDKiA.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze