- Dożynki w gminie Sosnówka tradycyjnie rozpoczęliśmy dziękczynną mszą świętą w intencji rolników w kościele pw. św. Mikołaja w Rozwadówce. Podczas eucharystii został poświęcony chleb przyniesiony przez starostów dożynek oraz wieńce dożynkowe - mówi Jolanta Mikulska dyrektor GOK w Sosnówce.
Barwny korowód
Dodaje, że starostami dożynek byli mieszkańcy Rozwadówki: Agnieszka Kasjaniuk i Kamil Wegiera. Po mszy, dalsza część uroczystości odbyła się w Sosnówce. - Rozpoczęliśmy przejściem barwnego korowodu dożynkowego, który poprowadzili starostowie, następnie szły delegacje wieńcowe, które zaprezentowały się przy licznie zgromadzonej publiczności - przekazuje dyrektor GOK.
Podczas uroczystości wyróżniono rolników z gminy Sosnówka odznaką honorową ministra rolnictwa i rozwoju wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali ją: Edyta Cenian z Dębowa, Mateusz Piotr Bujalski z Motwicy, Artur Kasjaniuk z Rozwadówki, Grzegorz Korpysz z Rozwadówki Folwark.
Informuje też, że w konkursie na „Najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy” 2024 roku udział wzięło 8 wieńców. Wśród nich najlepszy okazał się wieniec sołectwa Dębów, drugie miejsce zajął wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Gościniec” w Czeputce, trzecie zaś Koło Gospodyń Wiejskich „Pohorylanki” w Pogorzelcu. Wyróżniony został również wieniec wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Żeszczynce.
Tradycyjne potrawy
- Pomiędzy występami lokalnych zespołów i solistów odbył się ”Integracyjny turniej sportowy”, w którym wzięło udział trzy drużyny. Zmagania drużyn śledziła licznie zgromadzona publiczność, która dopingowała swoich zawodników. Wyniki: I miejsce – OSP Żeszczynka, II drużyna mieszana KGW i OSP Sosnówka, III miejsce drużyna mieszana KGW i OSP Rozwadówka - podaje Jolanta Mikulska. - Dożynki gminne w Sosnówce możemy uznać za udane. Mieszkańcy gminy pięknie się przygotowali do tego wyjątkowego wydarzenia. Sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich czy OSP poświęciły naprawdę dużo czasu na przygotowanie wieńców dożynkowych czy stoisk z tradycyjnymi potrawami i rękodziełem. Dlatego efekt ich pracy można było podziwiać podczas niedzielnego święta - zaznacza dyrektor GOK.
Wójt Marcin Babkiewicz wskazuje, że jest zadowolony z przebiegu dożynek. - Jak co roku podziękowaliśmy rolnikom za ich trud i walkę z przeciwnościami. Impreza odbyła się przy dobrej pogodzie, dopiero wieczorem pokropił deszcz. Przybyło bardzo wielu mieszkańców. Zaszczycili nas swoją obecnością poseł Dariusz Stefaniuk i grono radnych powiatowych, dyrektor bialskiej filii Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Maciej Buczyński. Czwórka rolników została odznaczona przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, więc każdy znalazł coś dla siebie - mówi Marcin Babkiewicz. Dodaje, że wprowadził tradycję, że msza dożynkowa jest co roku w innym kościele. - Mamy w gminie trzy parafie, więc chciałbym by każda poczuła się istotna. Później, część artystyczna miała miejsce w Sosnówce, przy szkole podstawowej. Z rąk starostów dożynek, wspólnie z przewodniczącą rady gminy odebraliśmy chleb, który podzieliliśmy i poczęstowaliśmy nim mieszkańców - przekazuje wójt.
Część artystyczna rozpoczęła się występem zespołu "Motwiczanki" Z Motwicy. Następnie na scenie zaprezentowali się Natalia Raczkowska oraz Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki. Na scenie wystąpili też "Biesiadnicy" z Żeszczynki, "Śpiewam, bo lubię" z Łomaz, zagrała też “Klawa ferajna”.
Wieczorny blok koncertowy rozpoczął się występem zespołu "Cygańskie rytmy" z Hańska . Następnie zagrała gwiazda wieczoru "Dwa plus Jeden", a kolejno zespół "Clubbersi" i Mikul.
Napisz komentarz
Komentarze