- W tym roku stadnina koni w Janowie Podlaskim przywitała 99 źrebiąt, w tym 24 źrebaki półkrwi angloarabskiej oraz 75 źrebiąt czystej krwi arabskiej. Już po urodzeniu możemy stwierdzić jakiej maści są nowonarodzone źrebięta. W tym momencie jesteśmy w szczycie sezonu pastwiskowego, wszystkie źrebaki są na trawie - mówi główna hodowczyni Weronika Sosnowska.
Dodaje, że wszystkie źrebięta w stadninie traktowane są tak samo. - Źrebięta są wiązane dwa razy dziennie do karmienia. Każdego poranka źrebięta są pielęgnowane i czyszczone, ucząc się stać posłusznie przy tych czynnościach. Natomiast, każde ze źrebiąt, tak samo jak człowiek jest inne. Część źrebiąt jest bardzo uległych od początku, a część ma własne zdanie i lubi stawiać je na wierzchu. Są źrebięta, które podchodzą do ludzi, ale również takie, które trzymają się na dystans - wyjaśnia Weronika Sosnowska.
Przekazuje, że większość źrebiąt w tym roku jest siwych. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznych źrebiąt. W dziale półkrwi szczególnie wyróżniają się źrebięta po prudnickim ogierze Irches i przyglądamy się ich rozwojowi z uwagą. W dziale koni arabskich bardzo dobrze zapowiadają się źrebięta po michałowskim ogierze Ptolemeusz. Ciekawe źrebięta są też po ogierze Alert, który jest naszej hodowli. Nowoczesny typ prezentuje stawka źrebiąt po zagranicznych ogierach KA Nabras i Mutabahi Al Hawajer. Źrebak jest pod matką, natomiast w momencie odsadu, takie źrebię nazywamy odsadkiem i jest nim do końca roku kalendarzowego, od 1 stycznia jest już roczniakiem - wyjaśnia Weronika Sosnowska.
Przekazuje, że źrebięta naśladują zachowanie klaczy. - Jeżeli klacz jest pewna siebie, to takie zachowanie przejmuje źrebak. Źrebięta są znacznie bardziej ruchliwe niż matki. Wszystko, to co małe jest słodkie i urocze, ale też lubimy źrebaczki za ich żywiołowość czy energię. A najbardziej lubimy źrebaki zdrowe - przyznaje Weronika Sosnowska.
Jak wskazuje kierownik centrum pozyskiwania i przechowywania nasienia w stadninie koni w Janowie Podlaskim, Katarzyna Stepczuk, imiona źrebiąt pochodzą zawsze od pierwszej litery imienia matki, np. Kornelia. - Imię nie może się powtórzyć przez 25 lat, imiona bardzo zasłużonych klaczy czy ogierów nie mogą się nigdy powtórzyć. Nadawanie imion nie jest łatwe, bardzo trudno jest znaleźć imię dla źrebaka, trzeba znać jego charakter. Imiona muszą być coraz bardziej wyszukane, np. jest klaczka Troja po ogierze Ptolemeusz od klaczy Tacjana. Jest dużo źrebiąt, które zwracają uwagę, moim ulubionym źrebięciem jest ogierek, po ogierze Nahil Al Khalediah. To jest bardzo ciekawski ogierek i bardzo charakterny. Ma swoje zdanie, nie lubi jak się go zaczepia, widać, że będzie miał silny charakter - mówi Katarzyna Stepczuk.
Napisz komentarz
Komentarze