Prace nad tworzeniem GPR trwały w Radzyniu Podlaskim od 2022 roku. W czerwcu tego roku program uchwałą przyjmowała już nowa rada miasta i nowy burmistrz. Uchwała o przyjęciu Gminnego Programu Rewitalizacji trafiła pod obrady radnych w trybie autopoprawki. - Jest mi szczególnie niezręcznie, że wprowadzamy tą uchwałę w tym trybie. Konieczność uchwalenia tego dokumentu jeszcze przed wakacjami pozwoli nam na uruchomienie pewnych procesów związanych z projektowaniem i wnioskowaniem o fundusze – wyjaśniał radnym burmistrz Jakub Jakubowski.
Szybkie procedowanie
Dokument został przedłożony radzie miasta, gdzie niemal wszyscy radni piastują swoje stanowiska po raz pierwszy. Burmistrz zapewniał jednak radę, że dokument o znaczeniu strategicznym dla miasta, jest dobrze przygotowany.
- W mojej ocenie jest on na tyle dobrze sporządzony i wartościowy, że warto go zaopiniować pozytywnie i przyjąć w głosowaniu. To, że trafia on pod obrady w formie autopoprawki wynika z tego, że przy natłoku pierwszych tygodniu pracy w urzędzie umknęło nam w ustawowym czasie przedyskutowanie tego w gronie naczelników i przekazanie tego radnym wcześniej – tłumaczył sytuacje burmistrz Jakubowski.
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Radzyń Podlaski na lata 2022-2030 stanowi wieloletni program działań miasta w sferach: społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej oraz technicznej, zmierzający do wyprowadzenia obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do jego zrównoważonego rozwoju, stanowiący narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji.
Dzięki przyjęciu tego planu miasto otwiera sobie drogę do pozyskiwania funduszy unijnych. Poprzedni Miejski Program Rewitalizacji obowiązywał w okresie 2016-2023.
Po przegłosowaniu przez rade GPR miasto zwróciło się do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o wpisanie go do wykazu gminnych programów rewitalizacji województwa lubelskiego. „Umożliwi to Miastu Radzyń Podlaski i innym interesariuszom rewitalizacji aplikowanie o zewnętrzne środki finansowe na realizację zaplanowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027.” – wyjaśniają urzędnicy.
Program już w wykazie
W tym tygodniu Jarosław Kwasek, członek zarządu województwa lubelskiego poinformował , że radzyński GPR został przyjęty do wykazu województwa.
- Przyjęliśmy uchwałę dotyczącą Programu Rewitalizacji dla Miasta Radzyń Podlaski. W ramach zabezpieczonych funduszy miasto będzie mogło starać się o realizację niezwykle ważnych projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz rozwoju naszego miasta – stwierdza Jarosław Kwasek. - Planowane są dwa nabory, w ramach których do rozdysponowania jest łącznie aż 352 mln zł. To ogromna szansa na rozwój, modernizację infrastruktury oraz podniesienie standardów życia w naszym regionie.
Jakie projekty będzie mógł realizować Radzyń Podlaski, jeśli pozyska na nie dotacje? Do programu wpisano chociażby: rewaloryzację parku miejskiego, stworzenie zielonej strefy aktywności, modernizację budynków po byłej szkole Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim wraz z zagospodarowaniem najbliższego terenu i przystosowaniem na cele kulturalne i turystyczne, rewitalizację budynków mieszkalnych przy ul. Koszary 1-3, przebudowę i remont budynku Przedszkola Miejskiego nr 1 w Radzyniu Podlaskim, termomodernizację budynków Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim. - Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji na temat naborów i projektów, które będą mogły być realizowane dzięki środkom z programów unijnych – dodaje Jarosław Kwasek.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze