Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 09:36
Reklama
Reklama

Tańczyli na dechach w Krzewicy

W Krzewicy odbyła potańcówka na dechach i warsztaty taneczne oraz instrumentalne. Jak wskazuje Sylwia Hubica dyrektor GOK w Międzyrzecu Podlaskim z/w Wysokim wydarzenie nawiązuje do zabaw, które odbywały się przed laty. Starano się odtworzyć ich klimat i specyfikę. Zapowiada też, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane w kolejnych latach.
Tańczyli na dechach w Krzewicy
- Dostaliśmy dotację w ramach programu Kultura - Interwencja. W tym roku udało się nam pozyskać najwyższą, przez ostatnie cztery lata, dotację wysokości 38 tys. zł  - mówiła Aleksandra Szmytko

Autor: Miedzyrzec.Info

- Znajdujemy się w Krzewicy, przy remizie strażackiej. Miały już miejsce warsztaty instrumentalne. Była to nauka gry na bębenku obręczowym, na skrzypcach, na basach. Odbyły się też warsztaty taneczne, uczestnicy uczyli się tańczyć polki i oberki. Mamy sporo gości z zewnątrz uczestniczących w warsztatach i potańcówce. W warsztatach instrumentalnych wzięło udział pięć osób, a w tanecznych ok. 20 osób. Z kolei na poprzednich warsztatach bębniarskich musieliśmy zamknąć wcześniej listę, by wystarczyło dla wszystkich instrumentów. Wydaje się, że frekwencja na potańcówce, która będzie miała miejsce po warsztatach będzie wysoka - zaznaczyła Aleksandra Szmytko koordynatorka projektu Gminna potańcówka na dechach.

Reklama

Wiejskie tradycje

- Dostaliśmy dotację w ramach programu Kultura - Interwencja. W tym roku udało się nam pozyskać najwyższą, przez ostatnie cztery lata, dotację wysokości 38 tys. zł  - mówiła Aleksandra Szmytko. Dodała, że jej zdaniem projekt jest ważny dla regionu i tożsamości lokalnej. - Dlatego myślę, że Narodowe Centrum Kultury patrzy na niego przychylnym okiem, gdyż z roku na rok się rozwija i przyciąga coraz więcej ludzi. To co nas cieszy, że zarażamy pasją do tego, co było dawniej. Udaje nam się kontynuować tradycję, która żyła kiedyś. Głównym celem projektu jest edukacja kulturalna, powracanie do pieśni i melodii ludowych mistrzów. Jest to kontynuowanie tradycji wiejskiej południowego Podlasia - mówiła Aleksandra Szmytko. Wskazała, że została uczennicą Zdzisława Marczuka, gra na skrzypcach, jeździ też na różne festiwale i poznaje różnych muzyków, w ten sposób ma okazję zaprosić ich do współpracy. - Zależy nam, żeby prezentować muzykę tradycyjną na wysokim poziomie - zaznaczyła. 

Cały region zaczął tańczyć

- Potańcówki przyjęły się już w gminie Międzyrzec Podlaski. Robiliśmy diagnozę potencjału kulturotwórczego w gminie, to mieszkańcy pytani, z czego kojarzą Gminny Ośrodek Kultury, najczęściej wypowiadali się, że z potańcówek. Myślę, że ważna jest konsekwencja w działaniu. Istotne jest też to, że potańcówki organizujemy każdego roku z różnymi kapelami i w różnych miejscach, wpisały się w nasz kalendarz wydarzeń - mówiła Sylwia Hubica dyrektor GOK w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. Dodała, że gmina Międzyrzec Podlaski jako pierwsza odświeżyła tradycję potańcówek. - Dopiero później również cały region zaczął tańczyć. Potańcówki w sposób taki jak my to robimy, zaczęły się w 2021 r., skorzystaliśmy oczywiście ze wsparcia Narodowego Centrum Kultury organizującego program Kultura - Interwencja. Mam nadzieję, że otrzymamy dotację w kolejnym roku, ale nawet jeśli nie to, tradycję potańcówek będziemy podtrzymywać - podkreśliła Sylwia Hubica. Zauważyła, że pomysł potańcówek wyszedł od jednej z członkiń zespołu ludowego “Leśne echo” z Zaścianek. - Zofia Nestorowicz powiedziała mi pewnego dnia, że wspaniale byłoby zorganizować tańce jak kiedyś były. Tak to się zrodziło. Mieszkańcy pamiętają jeszcze potańcówki, które się odbywały dawniej. Wiem, że zabawy funkcjonowały w Maniach, ale nie tylko. Są starsze osoby, które wspominają, że brały udział w tego typu imprezach w swoich latach młodości. Staramy się odtwarzać tamten klimat, ale oczywiście żadna z organizatorek naocznie nie widziała jak się wówczas bawiono - przyznała Sylwia Hubica. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z sztucznym oświetleniem stadionuData dodania komentarza: 21.04.2025, 19:02Źródło komentarza: Stal przerwała dobrą passę OrlątAutor komentarza: KonklaweTreść komentarza: Wspaniały człowiek . Teraz może na Konklawe wybiorą na następcę Jarosława Kaczyńskiego . Jakby go wybrali to mógłby nadać sobie imię Lech Jarosław Smoleńszczyk I .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 11:29Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: NataliaTreść komentarza: Dawidy położone na Lubelszczyźnie w dopełniaczu przyjmują postać Dawidów, pozostałe trzy mają w dopełniaczu formę Dawid. PozdrawiamData dodania komentarza: 20.04.2025, 12:43Źródło komentarza: Teatr podwórkowy wystawił Misterium Męki Pańskiej [ZDJĘCIA, FILM]Autor komentarza: Christus InvictusTreść komentarza: Wczoraj, sobotnim wieczorem spacerując po naszym mieście ujrzałem dwie Polski. Pierwsza, na placu Wolności, rozedrgana weekendowymi emocjami, i druga na placu przed kościołem św. Anny, wyciszona i skupiona. Co ciekawe, gdy wczesnym rankiem dnia następnego ponownie przechodziłem przez plac Wolności, ta pierwsza Polska gdzieś zniknęła... Gdy jednak doszedłem do św. Anny odetchnąłem z ulgą, bo ta druga była na swoim miejscu...Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:08Źródło komentarza: Od Popielca do Zielonych Świątek. Magia wielkanocnych obrzędówAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: A co trzeba mieć w głowie aby popierać nielegalną migrację?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?
Reklama
Reklama