Gospodarzami wydarzenia byli starosta parczewski Janusz Hordejuk i wójt gminy Jabłoń Dariusz Łobejko.
Rolnicy, ich rodziny i goście dziękowali Bogu na tegoroczne plony podczas mszy św. w kościele pw. św. Jozafata w Gęsi. Następnie w barwnym korowodzie przemaszerowali na plac przy świetlicy wiejskiej i remizie OSP. Przekazania gospodarzom wydarzenia dożynkowego chleba dokonali starostowie dożynek, Sylwester Dzyr i Dorota Stanisławska.
Starosta dożynkowy, Sylwester Dzyr z synem Łukaszem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o pow. 200 ha położone na terenie gminy Jabłoń, Milanów i Parczew, jest absolwentem Szkoły Rolniczej im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu oraz Akademii Rolniczej Lublinie. Produkcja roślinna w gospodarstwie jest wielokierunkowa, gdyż poza zbożami, rzepakiem i kukurydzą uprawiane są także dynie, groch, soja i pomidory gruntowe. Gospodarstwo zajmuje się także hodowlą trzody chlewnej w cyklu otwartym, z którego rocznie sprzedaje się ok. 3600 sztuk tuczników.
Sylwester Dzyr sięgając po wsparcie funduszy unijnych tworzy innowacyjne, nowoczesne, zmechanizowane i zautomatyzowane gospodarstwo rolne wyposażając je w wysokiej jakości sprzęt rolniczy, jednocześnie mając na uwadze aspekty ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Sylwester Dzyr jest także prezesem Grupy Producentów Trzody Chlewnej Bekon Plus w Gęsi.
Starościną dożynek powiatowych była Dorota Stanisławska, która od urodzenia mieszka w Działyniu. Prowadzi gospodarstwo rolne na terenie gminy Siemień ukierunkowane na produkcję roślinną. Żona, matka dwóch synów. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku Administracja. Od 5 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Działyniu, w którym wraz z członkami organizacji kultywują tradycje ludowe i promują gminę Siemień i powiat Parczewski.
– Tegoroczny chleb dała nasza tutejsza ziemia, parczewskie pole. W imieniu wszystkich rolników powiatu parczewskiego w panów ręce ten dar oddajemy. Dzielcie nim mądrze i sprawiedliwie, aby w żadnym domu go nie brakowało i wszystkim żyło się dostatnio i szczęśliwie – mówił Sylwester Dzyr starosta dożynek.
Starosta parczewski podziękował za przekazanie chleba i obiecał wspierać rolników.
– Jest mi niezmiernie miło być tu dzisiaj i mieć możliwość podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zbioru tegorocznych plonów, którzy włożyli swój wkład i ciężką pracę, abyśmy mogli razem świętować. Nasza ziemia parczewska stoi rolnictwem. To podstawa naszego bytu. W czasie globalizacji zaczynamy coraz bardziej doceniać lokalne produkty i ciężką pracę ich wytwórców – zwracał się do zebranych starosta parczewski, Janusz Hordejuk.
Rolnikom dziękował też wójt Jabłonia, Dariusz Łobejko.
– Chciałbym podziękować wszystkim rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, właścicielom i pracownikom gospodarstw rybackich, które są na terenie naszego powiatu za trud ich pracy, który wkładają każdego dnia. W rozmowie z rolnikami z naszej gminy docierają do mnie głosy, że ten rok jest bardzo trudny – zaznaczył i dodał, że dożynki czasem odpoczynku i zabawy.
A tego nie zabrakło. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły oraz uczniowie Szkoły Tańca i Gimnastyki Diament. Sporą dawkę energii dały koncerty zespołów "Jorrgus" i "Cookies Band" oraz gwiazdy wieczoru zespołu " B.R.O.". Po koncercie odbyła się zabawa z zespołem "Cookies Band". Organizatorzy zadbali też o najmłodszych. Specjalnie dla nich stworzono strefę zabaw dla dzieci. Starsi mogli obejrzeć stoiska promocyjne firm, instytucji i gmin z powiatu parczewskiego, a także odwiedzić stoiska gastronomiczne i handlowe. W trakcie dożynek Komenda Powiatowa Policji w Parczewie zaprezentowała działania prewencyjno-profilaktyczne, jakie na co dzień prowadzą mundurowi. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Wykaz zwycięskich wieńców
Kategoria tradycyjny:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Antopolu
II miejsce – mieszkańcy wsi Gęś
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Działyniu
Kategoria współczesny:
I miejsce – Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu
II miejsce – mieszkańcy Siemienia
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Przewłockiej.
Wieńce przygotowali:
KGW w Lubiczynie, Zespół Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu, KGW z Kuder, KGW w Jabłoniu, zespół ludowy „Kalina” z Jabłonia, KGW w Paszenkach, mieszkańcy Wsi Gęś, sołectwo Dawidy, KGW w Okalewie, KGW z Milanowa, KGW w Wierzbówce, KGW w Tyśmienicy, KGW w Woli Przewłockiej, KGW w Przewłoce, KGW w Antopolu, KGW w Podedwórzu, mieszkańcy Siemienia, KGW w Działyniu, KGW w Pieszowoli, KGW w Sosnowicy.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze