Gminny Ośrodek Kultury w Rossoszu realizuje zadanie pt. „Powstanie Styczniowe 1863-1864 – zwycięska bitwa pod Rossoszem”.. Do tej pory odbyły się warsztaty ze strzelania z łuku, szermierki i jazdy konnej.
– Uczestnicy mieli okazję posłuchać o stroju oraz broni szlacheckiej. Ważnym elementem pogadanki było Powstanie Styczniowe na ziemiach rossoskich. Stowarzyszenie Terra Felix zaprezentowało strój powstańca styczniowego oraz ważne nieodłączne elementy, które z powstaniem się kojarzą czyli kotylion i flaga. Każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, jazdy konnej czy walki szermierczej – opowiada dyrektor GOK-u w Rossoszu, Marzena Miszczuk-Głowacka.
Spotkanie, które odbyło się 17 sierpnia, zakończono ogniskiem.
Ponadto do 20 listopada tego roku można obejrzeć wystawę znajdującą się w gablotach przed budynkiem GOK-u. Pezentuje najważniejsze informacje o Powstaniu Styczniowym, uwzględniając powiat bialski. Na ekspozycji można zapoznać się ze zdjęciami m.in. stroju powstańca czy mapą bitew i potyczek w powiecie bialskim. Na jednej z czterech gablot opisany jest przebieg zwycięskiej bitwy pod Rossoszem z 17 listopada 1863 roku.
– We wrześniu czekają też atrakcje dla uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Rossoszu: gra terenowa, warsztaty plastyczne, rodzinne warsztaty florystyczne oraz warsztaty plastyczne dla seniorów. Jednym z głównych punktów programu będzie inscenizacja zwycięskiej bitwy pod Rossoszem z 17 listopada 1963 roku, która odbędzie się 10 listopada tego roku – mówi Marzena Miszczuk-Głowacka.
Działania w ramach projektu zostały dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze