Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 14 września 2024 16:19
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ciosy mamuta jechały autobusem przez przejście graniczne w Terespolu. Trafiły do muzeum

Fragmenty ciosów mamuta włochatego zatrzymane zostały na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu podczas próby przemytu do Polski. Krajowa Administracja Skarbowa przekazała je Muzeum Geologicznemu Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Ciosy mamuta jechały autobusem przez przejście graniczne w Terespolu. Trafiły do muzeum
- Płytki wykonane z ciosów są najprawdopodobniej półproduktem do wytwarzania pamiątek, ozdób i wytworów rzemieślniczych, takich jak np. pióra wieczne, szachy itp.- mówi Michał Deruś.

Autor: KAS Lublin

Jak przekazuje Michał Deruś rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, do Muzeum Geologicznego w Warszawie trafiło 9 fragmentów ciosów mamuta włochatego Mammuthus primigenius. Są one różnej wielkości: najdłuższy ma 26,5 cm. 

- Jak wynika z opinii ekspertów ciosy są w bardzo dobrym stanie zachowania. Mogą pochodzić z Jakucji. Liczą najprawdopodobniej kilkadziesiąt tysięcy lat. Wszystkie noszą ślady obróbki mechanicznej, która miała na celu zeszlifowanie złuszczających się fragmentów i wypolerowanie powierzchni. Płytki wykonane z ciosów są najprawdopodobniej półproduktem do wytwarzania pamiątek, ozdób i wytworów rzemieślniczych, takich jak np. pióra wieczne, szachy itp.- mówi Michał Deruś. 

Dodaje, że to pierwszy taki dar od lubelskiej KAS dla Muzeum Geologicznego w Warszawie. - Jedną z najciekawszych atrakcji Muzeum Geologicznego w Warszawie jest zrekonstruowany szkielet mamuta – imponujący okaz, którego około 90-95 proc. stanowią autentyczne kości mamuta, stoi w holu muzeum. Mamut znajduje się też w logo tej instytucji - przekazuje Michał Deruś. 

Wskazuje, że ciosy wjechały do Polski nielegalnie. Wykryli  je w 2023 roku funkcjonariusze służby celno-skarbowej z oddziału celno-drogowego w Terespolu, podczas kontroli autokaru kursowego z Białorusi. - Piękne okazy przemycał w swoim bagażu jeden z podróżnych.

Po orzeczeniu przez sąd przepadku towaru na rzecz skarbu państwa i decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków – przemycane okazy mogły wzbogacić zbiory muzeum - wyjaśnia Michał Deruś. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pasażer 30.08.2024 11:01
Byłem w autobusie, potwierdzam.

...a flaga ukrainy już na bialskim magistracie powiewa... 30.08.2024 10:52
,,Ciosy mamuta,, ważne, bartdzo ważne... i ważniejsze od tego co wczoraj powiedział ambasador ukrainy w Polsce niejaki kułeba ? Warto wiedzieć co powiedział pan ambasador, bo to odnosi się także pośrednio i do Białej Podlaskiej, bo leży ona w województwie, którego część ziem, zdaniem kułeby powinna należeć do ukrainy...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama