29 sierpnia nastąpiło otwarcie oczyszczalni ścieków w Starym Pawłowie. Jak przekazuje wójt Karol Michałowski, zakończyła się budowa oczyszczalni ścieków w Starym Pawłowie w gminie Janów Podlaski. - Prace rozpoczęły się cztery lata temu. Wartość inwestycji to 14 mln 700 tys. zł, przedsięwzięcie było współfinansowane z programu Polski Ład, kwotą 11 mln 400 tys. zł. Oczyszczalnia jest drugą w Polsce pod względem użycia nowoczesnych technologii, to przekłada się na jakość ścieków. Charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, dzięki temu środowisko nie cierpi. To oczyszczalnia gminna, zbiera ścieki z Janowa Podlaskiego, możemy w przyszłości pracować nad przedłużeniem rur kanalizacyjnych. Wynika to z tego, że oczyszczalnia ma dwa razy większą przepustowość, niż ta , która obecnie do niej trafia. Jest zbudowana z rezerwą pod dalsze przyłącza - mówi wójt Karol Michałowski. Dodaje, że miał okazję kończyć inwestycję. - To bardzo ważna inwestycja, poprzednia oczyszczalnia była w bardzo złym stanie, generowała złej jakości ścieki i wymagała budowy nowej oczyszczalni i powiększenia zasobów ściekowych - podkreśla wójt.
Inwestycje w toku
Informuje, że jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace na odcinku Janów Podlaski-Stary Bubel. - To bardzo ważny odcinek trasy Green Velo - Nadbużanki. Była w bardzo złym stanie, obecnie prace są już na ukończeniu. Będzie tam zupełnie nowy asfalt na długości ok. 8 km. Ułatwi to życie mieszkańcom i uatrakcyjni tereny turystyczne w gminie Janów Podlaski - mówi Karol Michałowski. Dodaje, że strategiczną inwestycją jest też budowa odcinka drogi między Janowem Podlaskim a Konstantynowem. - Do 15 września zostanie ukończony odcinek od Janowa Podlaskiego, a kończący się za Nowym Pawłowem. Zostały położone 4 km asfaltu na drodze wojewódzkiej. To inwestycja, o którą wszyscy zabiegali. Na jej realizację zostały wykorzystane pieniądze, które zostały w budżecie województwa lubelskiego. Ten odcinek jest ważny dla całego regionu. Z kolei za Nowym Pawłowem został wykonany odcinek długości 1,7 km. Już we wrześniu od Janowa Podlaskiego do Witoldowa będzie nowy asfalt - przekazuje wójt. Dodaje, że droga wojewódzka była wykonana w całości z funduszy ZDW, z kolei droga Janów Podlaski-Stary Bubel była realizowana przez gminę wspólnie z powiatem.
Wskazuje, że mieszkańcy zwracali uwagę na niebezpieczny odcinek z Janowa Podlaskiego do Terespola. - Tam jest wybudowana Biedronka, w miejscu gdzie kończy się Janów Podlaski, zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich o wsparcie i budowę chodnika na długości 180 metrów. Ten odcinek jest często uczęszczany przez pieszych i rowerzystów, którzy chodzą i jeżdżą do sklepu. Wierzymy, że dzięki tej inwestycji poprawi się znacząco bezpieczeństwo - zauważa wójt. Dodaje, że w trakcie projektowania jest droga na odcinku Werchliś- Kajetanka i Błonie - Kolonia. - Zaprojektowane są dwie ulice w Janowie Podlaskim, ul. Siedlecka i ul. 1 Maja. Inwestycja jest istotna bo obecnie jakość tych dróg jest kiepska, wymagają one przebudowy, wraz z budową kanału burzowego i kanałów wodnych. Będziemy mieć dofinansowanie ZDW, mamy już deklarację ustną, ale dyskutujemy nad podziałem kosztów - wyjaśnia. Wskazuje, że wymienione inwestycje będą realizowane w latach 2025-2026.
Turystyczna gmina
Wójt przekazuje też, że na ukończeniu jest ul. Piłsudskiego do Wygody. - Rozpoczyna się też budowa chodnika na Alei Krzyształowicza, to główny trakt prowadzący do stadniny koni. Budowane będzie też oświetlenie, co uatrakcyjni samą stadninę. Te prace będą realizowane w tym roku, zostaną ukończone do 30 listopada. Gmina w tej inwestycji partycypuje w kosztach po 50 proc. z powiatem - przekazuje Karol Michałowski. Przyznaje, że w jego opinii wszystkie inwestycje są istotne, zarówno oczyszczalnia ścieków jak i budowa dróg, bo to przedsięwzięcia strategiczne. - Janów Podlaski ma ambitne plany, idziemy w kierunku turystyki, to będą usługi turystyczne, kilka punktów, które będą wyodrębnione, będą podjęte działania wspólnie z partnerami. Planowana jest też, w ramach uatrakcyjniania Janowa Podlaskiego, rewitalizacja centrum miejscowości - zaznacza.
- Staramy się o to, żeby do gminy wracały, jako urzędu, wartościowe nieruchomości. Do takich należy dom Ryttów, gdzie przez lata mieszkał Maciej Falkiewicz, słynny malarz. W tym momencie mamy zielone światło od rady gminy i od spadkobiercy Macieja Falkiewicza. Ten budynek jest istotny, bo znajduje się w samym centrum Janowa Podlaskiego, przy skwerze, to zabytkowy obiekt. Jest w złym stanie, ale jako gmina chcemy go wyremontować. Docelowo chcielibyśmy, żeby spełniał rolę muzeum, ale nie tylko, bo chcielibyśmy tam ulokować Centrum Integracji Społecznej - mówi wójt. Dodaje, że ma nadzieję, na pozyskanie dotacji. - Oprócz budynku jest to jeszcze 15 arów działki do wykorzystania. Wydaje się, że jesteśmy blisko podpisania aktu notarialnego. Jest akceptacja oferty cenowej ze strony właściciela - wyjaśnia.
Wskazuje, że gmina zaczęła też wytyczać szlaki konne. Jest też plan projektowania dróg. - Zaczęliśmy też wdrażać system powiadamiania. Informujemy o ważnych wydarzeniach czy też o utrudnieniach drogowych za pomocą smsów, co mieszkańcy doceniają - mówi wójt.
Napisz komentarz
Komentarze