Edyta Wojtasińska prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce, wyjaśniła, że prowadzone przez nią stowarzyszenie działa od 2009 r. - Stowarzyszenie jako z jeden celów przyjęło szerzenie wiedzy na ważne tematy, które dotyczą skrzywdzonych dzieci i obciążonych trudną historią. Na konferencji poruszyliśmy temat płodowego zespołu alkoholowego, który jest bliski rodzicom zastępczym i adopcyjnym, ale też społeczeństwu. Działamy na terenie Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, naszym zamierzeniem jest szerzyć wiedzę z zakresu FAS i FASD wśród społeczności lokalnej. Lata temu zorganizowaliśmy konferencję “Bialskie dzieci bezpieczne”, dzisiejsza konferencja jest trzecią i nosi tytuł “Uzdrowić dziecko” - mówiła Edyta Wojtasińska.
Dbają o edukację
Dodała, że stowarzyszenie chce wypracowywać rozwiązania, tak by w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim wiedziano jak towarzyszyć dzieciom, które doświadczyły trudności w dzieciństwie. - Chcemy pokazać jak wyrównywać deficyty, które wtedy powstały, jak kroczyć przy naszych pociechach, by dzieci zaczęły zdrowieć - zaznaczyła. Wyjaśniła, że w konferencji wzięli udział przedstawiciele rodzin zastępczych z różnych części Polski, była też dziesięcioosobowa delegacja z Ukrainy. - Byli prelegenci m.in. z Cieszyna, z Warszawy. To spotkanie, które dało szansę na wymianę doświadczeń i szukanie najlepszych rozwiązań dla naszych dzieci - podkreśliła Edyta Wojtasińska.
Klaudia Chazan mama zastępcza, w tym mama zastępcza dziecka z zespołem FASD, pełniąca funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Jedno Serce, mówi, że jako organizator bardzo się cieszy, że pojawiło się tylu chętnych do udziału w konferencji. - Zależy mi na tym, żeby społeczność lokalna dowiedziała się z czym borykają się dzieci z zespołem FASD, jakie skutki niesie ze sobą picie alkoholu przez kobiety w ciąży. Mam czerwone buty i nie są wygodne, chciałabym je zdjąć, ale nie mogę, podobnie dzieci z FASD nie mogą znieść brzemienia z siebie - wskazała Klaudia Chazan. Dodała, że przyjęło się, że żeby mieć zespół FASD trzeba mieć dysmorfie czyli odstępstwa w anatomicznej budowie ciała. - Prawda jest taka, że zmiany nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Bardzo często w dalszych badaniach okazuje się, że dziecko ma uszkodzony układ nerwowy. Kiedy kobieta pije alkohol w czasie ciąży, bardzo często rodzi dziecko z bardzo niską masą ciała, z dużym napięciem mięśniowym, wadą serca, uszkodzeniem mózgu - poinformowała Klaudia Chazan. Zauważyła, że dziecko z FASD ma problem z nadpobudliwością ruchową, koncentracją, zapamiętywaniem.
Owocna współpraca
Dr Dawid Błaszczak dziekan wydziału nauk społecznych i humanistycznych Akademii Bialskiej wskazał, że uczelnia miała zaszczyt być współorganizatorem III Konferencji “Uzdrowić dziecko”. - Termin konferencji był bardzo wymowny, bo 9 września obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości FAS, więc była to okazja, by z punktu teoretycznego i praktycznego poszerzyć wiedzę i umiejętności ukierunkowane na działania w kontekście dzieci ze spektrum FASD - mówił dr Dawid Błaszczak. Dodał, że jest to istotne, gdyż uczelnia ma w swojej ofercie kierunek pedagogika. - Współpraca ze Stowarzyszeniem Jedno Serce ma wymiar nie tylko z zakresu organizowania konferencji, ale też nasi studenci odbywają praktyki w siedzibie stowarzyszenia - wyjaśnił. Zauważył, że konferencja jest częścią owocnej współpracy między uczelnią a stowarzyszeniem.
Napisz komentarz
Komentarze