W tym roku wnioski do BO można było składać od 22 lipca. Propozycje mogły dotyczyć czterech kategorii: projekty duże, średnie, małe i zielone. Na realizację wybranych przedsięwzięć miasto przeznaczyło w tym roku 2 mln 205 tys. zł. Nabór wniosków trwał do 4 sierpnia. Wpłynęło łącznie 34 propozycje. 16 sierpnia miasto opublikowało karty ocen wszystkich wniosków, 18 uzyskało ocenę negatywną. Jednak później był czas w którym wnioskodawcy mogli się odwoływać od wstępnej oceny swoich pomysłów. 6 września miasto ogłosiło listę projektów po procedurze odwoławczej, na które od 9 września bialczanie mogą już oddawać głosy.
Na co głosujemy?
W kategorii projektów dużych mamy dwie propozycje: „Bulwary nad Krzną i rozbudowa tężni solankowej” przy ul. Brzegowej oraz EKO-PARTOL. W kategorii projektów średnich do głosowania mieszkańców zakwalifikowano pięć wniosków: droga dla rowerów wzdłuż Alei Jana Pawła, rozmieszczenie 10 dystrybutorów wody na terenie miasta Biała Podlaska, modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4, ciąg pieszo-jezdny na ul. Mickiewicza, „Eko-patrol – na ratunek zwierzętom w potrzebie. Zakup specjalistycznego pojazdu dla Straży Miejskiej do ratowania życia i zdrowia zwierząt na terenie Białej Podlaskiej”.
Natomiast w ramach projektów małych do wyboru w głosowaniu mamy 14 projektów: przestrzenny napis "Biała Podlaska", parking rowerowy przy targowisku miejskim przy Al. 1000-lecia, aktywne przejście na ul. Nowej, projekt „Złota rączka” dla seniora, tor ninja/OCR przy ul. Świerkowej, dokumentacja na kort całoroczny, album o historii Orzechówka, fortepian zewnętrzny w parku Radziwiłłów, budowa trybuny wraz z rewitalizacją przestrzeni boiska na osiedlu Sielczyk, projekt „Zagraj z nami w zielone” oraz strefa integracji i relaksu – oba na terenie ZSO nr 2, budowa trybun i nowego zaplecza sportowego przy Szkole Podstawowej nr 9, „Bialski Miesiąc Godności Osób z Niepełnosprawnościami 2025”, ograniczenie liczebności ptaków na terenie parku Radziwiłłów poprzez ich płoszenie metodą sokolniczą.
W kategorii projektów zielonych pod ocenę mieszkańców poddano natomiast dwa pomysły: kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących oraz nasadzenie drzew liściastych w pobliżu SkateParku i placu zabaw przy ul. Świerkowej.
Głosowanie rozpoczęło się 9 września. Do 16 września głosować można na kartach do głosowania, natomiast do 20 września głosy w BO oddamy drogą internetową. Ogłoszenie wyników głosowania w BO 2024 zaplanowano na 4 października.
- Ostatecznie odrzucono 4 duże projekty, dwa średnie, cztery małe i jeden zielony. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 23 projektów – podsumowuje na swoim blogu obywatelskim dr Andrzej Halicki, wieloletni recenzent funkcjonowania BO w Białej Podlaskiej i autor przyjmowanych przez radę miasta zmian do BO. - Zaskakuje duża liczba odrzuconych projektów dużych. Jedynie 33 proc. zgłoszonych projektów dopuszczono do udziału w głosowaniu czyli najmniej spośród wszystkich kategorii.
EKO i eko
W tym roku mamy do czynienia z niespotykaną dotąd sytuacją. Na liście projektów skierowanych do głosowania mieszkańców znalazły się dwa tożsame. Chodzi o pomysł ekopatrolu, który zgłoszony został w dwóch wnioskach. Jeden startuje w kategorii projektów dużych pod hasłem „EKO-PATROL”, drugi wpisano na listę projektów średnich pod nazwą „Eko-patrol – na ratunek zwierzętom w potrzebie. Zakup specjalistycznego pojazdu dla Straży Miejskiej do ratowania życia i zdrowia zwierząt na terenie Białej Podlaskiej”.
- W tej edycji zgłosiłem jako współautor, projekt średni "eko-patrol" czyli doposażenie Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej w specjalistyczny pojazd z wyposażeniem do pomocy zwierzętom – informuje na swoim blogu dr Andrzej Halicki. - Projekt ten nie rozwiąże wszystkich problemów, nie zmieni mentalności ale to sygnał, że nie warto pozostawać biernym i trzeba próbować coś zmienić. Skoro Straż Miejska istnieje w mieście i realizuje zadania dotyczące zwierząt, to może warto dać jej narzędzia, a potem wymagać oraz rozliczać jak je wykorzystuje, do jakich celów.
Projekt został złożony wspólnie ze stowarzyszeniem Orzechówek.
– To była jedna z obietnic wyborczych komitetu Adama Chodzińskiego w wyborach samorządowych, z którego startowałem do rady miasta. Postanowiliśmy z tego pomysłu nie rezygnować i spróbować go przeprowadzić w ramach BO właśnie – mówi Marcin Dudziński, członek stowarzyszenia.
Ten projekt ma jednak konkurencję w postaci wniosku w kategorii projektów dużych. – Nie musiało tak być, bo zgodnie z regulaminem BO, gdy złożone wnioski są tożsame za zgodą pomysłodawców można je połączyć. Z naszej strony nie było sprzeciwu – mówi Dudziński. Natomiast dr Halicki na swoim blogu informuje: - Autor projektu dużego nie wyraził zgody na wspólny projekt, każdy z nich weźmie udział w głosowaniu.
- Nie wiem jak miasto to rozwiąże, jeśli dwa projekty przejdą w głosowaniu. W obu jest mowa o zakupie samochodu dla Straży Miejskiej do przewozu zwierząt. Miasto kupi dwa wozy? – zastanawia się Marcin Dudziński.
Spytaliśmy o tą sytuację urzędników miejskich.
- Do głosowania zostały dopuszczone oba projekty, zgodnie z przepisami. Z uwagi na to, że wnioski są tożsame, zaproponowaliśmy autorom ich, połączenie jednak nie wszyscy wyrazili na to zgodę. W związku z powyższym procedujemy oba projekty – odpowiada Andrzej Kozłowski, kierownik referatu przedsiębiorczości w UM Biała Podlaska.
Do naszego pytania o rozwiązanie sprawy w przypadku, gdy oba wnioski zostaną zaakceptowane do realizacji w procedurze głosowania, urzędnik się nie odniósł.
Napisz komentarz
Komentarze