Konserwacja ołtarza głównego w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Międzyrzecu Podlaskim trwała od marca. W ostatnich tygodniach Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie zaprezentował jej efekty.
Ołtarz charakteryzujący się bogatą ornamentyką wymagał mozolnej pracy. Konserwatorzy nie ukrywają, ze nie był w dobrym stanie
„Najistotniejsze zniszczenia w zakresie struktury ołtarza dotyczyły licznych spękań drewnianej konstrukcji, wynikających z występujących we wnętrzu kościoła (…) Ponadto, do poszczególnych partii ołtarza przymocowane były, za pomocą miedzianych i stalowych gwoździ, płyty drewnopochodne, pod którymi zachodziły procesy degradacji, a nawet destrukcji drewnianej konstrukcji obiektu m.in. przez żerowanie owadów i mikroorganizmów. (…) W polu trzeciej ”kondygnacji” ołtarza, wokół tonda z przedstawieniem Boga Ojca umieszczone były wtórne elementy dekoracyjne w postaci obłoków, wykonane ze styropianu. (…) Ołtarz pokryty był czterema, a miejscami pięcioma, warstwami malarskimi (olejnymi oraz emulsyjnymi). Tworzyły one grubą, szczelną, i silnie spękaną „skorupę”.” – tak opisują stan zabytkowego ołtarza konserwatorzy.
Jak przyznają, przywrócenie mu odpowiedniej formy wymagało mozolnej pracy. „(…) udało się z wielką starannością przywrócić ołtarzowi głównemu z kościoła pod wezw. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Międzyrzecu Podlaskim, walory estetyczne i artystyczne, a także trwale zabezpieczyć go przed procesami destrukcji.”
Dwa razy zbierała się komisja konserwatorska, by ustalić pierwotną kolorystykę ołtarza. Wykluczono ujawniająca się w czasie prac barwę zieloną, którą konserwatorzy uznali za pochodząca z późniejszego okresu.
„(…) Po oczyszczeniu z ww. wtórnych powłok pojawiła się śladowo kolorystyka nawiązująca do jasnych barw złamanej bieli oraz beżu, która - na podstawie znalezionych fragmentów, jak również materiałów porównawczych obiektów pochodzących z tego samego okresu - została odtworzona.” – czytamy w relacji WKZ z przeprowadzonych prac.
W nowej odsłonie ołtarz w międzyrzeckim kościele prezentuje się od lipca.
Ołtarz w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Międzyrzecu Podlaskim
Pochodzący z około połowy XVIII w. przyścienny ołtarz główny - ma bogatą ornamentykę; w sąsiedztwie tabernakulum znajdują się rzeźby świętych apostołów: Piotra i Pawła. Na uwagę zasługuje również złocona - znajdująca się w centralnej części ołtarza - rokokowa rama, w którą ujęty został, pochodzący z końca XIX w., obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ramę tę zdobi kartusz herbowy, dekoracja roślinna oraz ornament chrząstkowo-małżowinowy. Oprócz złoceń ołtarz, posiada także partie srebrzeń, m.in. w konsze nastawy tabernakulum czy przedstawieniu hostii, umieszczonej na dwuskrzydłowych drzwiczkach tabernakulum. ( Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie (fb)
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze