Mieczysław Trochimiuk w 1980 r. włączył się w prace prowadzące do powstania związku zawodowego rolników. W lutym 1981 r. był jednym z organizatorów zjazdu wojewódzkiego, na którym powołano Wojewódzki Komitet Założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Do 13 grudnia 1981 r. pełnił funkcję przewodniczącego tego komitetu. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora I kadencji RP. Spotkanie z nim odbędzie się 19 września o godz. 17:00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.
Konferencja naukowa
Jednocześnie MBP i Uniwersytet w Siedlcach przygotowują się do ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Solidarność – czas nadziei. Przemiany społeczno-polityczne w latach 1980-1989". Wydarzenie zostanie zrealizowane w ramach tego samego projektu.
– Sam projekt jest przede wszystkim próbą pogłębienia historii regionalnej związanej z działalnością NSZZ "Solidarność" – wyjaśniają organizatorzy i zapraszają do udziału w konferencji naukowców, doktorantów, studentów, regionalistów, a także wszystkie inne osoby zainteresowane.
Uniwersytet w Siedlcach reprezentowany jest przez rektora uczelni, prof. dr. hab. Mirosława Minkinę a koordynatorem projektu ze strony uniwersytetu jest prof. dr hab. Dariusz Magier. Przewodniczącą konferencji będzie Renata Szwed.
Obowiązują zapisy. Zgłoszenia do udziału należy nadesłać do 30 września na adres e mail: [email protected] lub pocztą na adres Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej z dopiskiem „Konferencja Solidarność”. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.mbp.org.pl (w zakładce "projekty"). Ze względu na ograniczoną liczbę prelegentów organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru nadesłanych tematów. Wszystkie osoby zostaną poinformowane o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu się do udziału w wydarzeniu.
Opowiedzą o "Solidarności"
Na konferencji poruszone zostaną różne tematy dotyczące "Solidarności", np. tło historyczne i narodziny "Solidarności", rozwój NSZZ "Solidarność", rola lokalnych liderów i organizacja struktur "Solidarności", strajki i protesty., represje i stan wojenny czy transformacja i dziedzictwo NSZZ "Solidarność". Ostateczna tematyka konferencji zostanie jeszcze ustalona.
Partnerem projektu jest Uniwersytet w Siedlcach. Reprezentowany jest przez prof. dr. hab. Mirosława Minkinę, rektora, a koordynatorem projektu ze strony uniwersytetu jest prof. dr hab. Dariusz Magier. Konferencja odbędzie się 29 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej, przy ul. Warszawskiej 12A. Udział w wydarzeniu jest darmowy.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze