14 listopada 2022 roku w akcie erekcyjnym, Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawiciele samorządów powiatów bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego zdeklarowali chęć powołania kolejnej na Lubelszczyźnie Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Deklarację podpisali wówczas przedstawiciele gmin: Borki, Janów Podlaski, Komarówka Podlaska, Konstantynów, Łomazy, Piszczac, Radzyń Podlaski, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Parczew, Kodeń i Tuczna oraz miasta Radzyń Podlaski.
Uchwalili i przystąpili
– Celem przyszłej spółki, która mam nadzieję już wkrótce powstanie, jest tworzenie mieszkań na wynajem – mówił na początku ubiegłego roku, podczas wizyty na sesji miasta Radzyń Podlaski Dariusz Litwiniuk, prezes SIM Południowe Podlasie. Natomiast ówczesny burmistrz Jerzy Rębek dodatkowo zachęcał. – Ja państwu rekomenduję to przedsięwzięcie, bo jeśli przystąpimy do takiej inicjatywy, to zniwelujemy wiele trosk naszych mieszkańców – mówił burmistrz Jerzy Rębek, gdy radni decydowali o przystąpieniu do inicjatywy.
2 marca 2023 roku, na sesji nadzwyczajnej radni miasta Radzyń Podlaski przegłosowali uchwały, pozwalające władzom Radzynia na przystąpienie do SIM. Rada głosowała trzy uchwały: określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez burmistrza; w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Południowe Podlasie” Sp. z o.o. oraz w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej społecznej inicjatywy mieszkaniowej.
W związku z tą ostatnią uchwałą, po wniosku władz miasta na jego konto wpłynęło już 3 mln zł wsparcia, które samorząd wniosił do spółki. - Kwotę tę mamy wprowadzić do spółki, która zostanie zawiązana już na dniach – poinformował radnych ostatnio burmistrz Jerzy Rebek.
Zainteresowanie rady związane było również ze zobowiązaniem od wniesienia do spółki wkładu w postaci działek pod budowę mieszkań na wynajem. - Działki nie wprowadzamy do spółki na razie, nie ma takiej potrzeby – stwierdził burmistrz, ale potwierdził, że jest już konkretna lokalizacja. - Mamy tereny na osiedlu Satuń, gdzie chcemy wydzielić taką 0,5 ha działkę Na ten czas, moim zdaniem, to będzie ogromna szansa na pozyskanie mieszkania dla osób które chwilowo są gorzej sytuowane, by sobie na mieszkanie pozwolić. Dobrze, że w tym kierunku idziemy.
Radzyń się nie spieszy
W czerwcu minął rok od rozpoczęcia działalności SIM Południowe Podlasie. Zaangażowanie samorządów w działania związane z budową mieszkań w ramach tego przedsięwzięcia jest na różnym etapie.
- W gminie miejskiej Piszczac ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy 7 budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej w sumie 14 lokali mieszkalnych zaprojektowanych w oparciu o wymogi budownictwa pasywnego – informuje Dariusz Litwiniuk. - W gminie Tuczna również posiadamy projekty budowlane wraz z pozwoleniem na budowę 3 budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej w sumie 6 lokali mieszkalnych. Wkrótce ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. W gminie Kodeń i Łomazy jeszcze we wrześniu ogłosimy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu architektoniczno-budowlanego. Gminy Konstantynów, Leśna Podlaska zaakceptowały koncepcje architektoniczno-budowlane na budowę 2 budynków mieszkalnych trzykondygnacyjnych.
Jak zapewnia Litwiniuk, inne samorządy, które dotychczas nie wniosły do spółki wkładu własnego, są na etapie przygotowań do tego działania.
Takim samorządem, który wkładu własnego w postaci działki pod zabudowę jeszcze nie wniósł do spółki, jest Radzyń Podlaski.
- Jeśli chodzi o Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, miasto otrzymało 3 miliony złotych z Krajowego Zasobu Nieruchomości i przekazało je spółce. Kolejnym krokiem będzie przekazanie działki, jednak wciąż zastanawiamy się, której – przyznaje burmistrz Jakub Jakubowski.
Burmistrz informuje, że miasto analizuje potrzeby mieszkańców w tym względzie, by dowiedzieć się w jakim stopniu potrzebują oni mieszkań komunalnych.
- Pozostajemy w spółce i będziemy realizować jej cele, które są również celami samorządu gminnego – zapewnia burmistrz, choć wątpliwości mu nie brakuje. - Mam wrażenie, że spółka realizuje budownictwo o charakterze prywatnym. Miasto może jedynie wskazać lokatorów. Z kalkulacji wynika, że te opłaty będą zbliżone do stawek rynkowych – mówi Jakubowski.
Jak dodaje szczegóły realizacji projektu, w który zaangażowało się miasto za poprzedniej kadencji, wciąż podlegają konsultacjom i negocjacjom.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze