WarsztaTY Mocy to kulturalna oferta skierowana do osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Będą to dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, podopieczni domów pomocy społecznej, seniorów a także rodzin tworzących rodzinne domy dziecka.
Partnerami projektu są: Caritas Diecezji Siedleckiej Oddział w Białej Podlaskiej, Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej, Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieci o Pokrewnych Zaburzeniach ,,Wspólny Świat”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Białej Podlaskiej, Dom Pomocy Społecznej w Kozuli oraz rodziny stanowiące rodzinne domy dziecka przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.
Przedsięwzięcie będzie doskonałym sposobem na integrację, samorealizację, odkrycie mocnych stron oraz szansą na wyrażenie siebie i swoich emocji.
Realizacja projektu obędzie się w kilku etapach, zawierać będzie różne formy aktywności – od warsztatów plastycznych, zajęć z grafiki komputerowej, programowania przez warsztaty DIY po muzyczne koncerty relaksacyjne.
Celem projektu jest zniwelowanie barier i zbudowanie mostu ułatwiającego dostęp do kultury osobom, dla których jest on utrudniony a nawet niemożliwy.
Harmonogram wydarzeń w ramach projektu ,,WarsztaTY Mocy”:
19 września (dziś), czwartek, godzina 15:00 Multicentrum (inauguracja projektu):
„Mind Art” – warsztat malowania intuicyjnego. Wraz z pracownią MashTo prowadzoną przez Magdę Piestę zaprosimy seniorów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w artystyczną podróż marzeń. Malowanie intuicyjne polega na wykorzystaniu specjalnych tuszów malarskich, które z wykorzystaniem praktyki uważności i ruchu intuicyjnego pozwolą stworzyć wyjątkowe obrazy, które uczestnicy zabiorą ze sobą do domu.
25 września., środa, godzina 9:00 Multicentrum:
Kolory jesieni – Warsztat z monotypii żelowej dedykowany jest podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Uczestnicy wykorzystując specjalne płytki żelowe wraz z szablonami i elementami botanicznymi stworzą unikalne odbitki jedną z form druku płaskiego.
16 października, środa., godzina 10:00 Multicentrum:
Warsztat mydlarski – skierowany do uczniów z Podstawowej Szkoły w Zespole Szkół Specjalnych. Technika mydlarska MELT&POUR jest prostym sposobem na stworzenie własnego, indywidulanego mydełka wraz z dodatkami mydlarskimi m.in. barwnikami, suszami , olejkami eterycznymi.
30 października, środa, godzina 10:00 DPS w Kozuli:
Kąpiel w dźwiękach - warsztaty relaksacyjne dedykowane pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Kozuli. Wykwalifikowany muzykoterapeuta dzięki wykorzystaniu instrumentów wielotonowych, ręcznie kutych gongów oraz śpiewających mis wprowadzi w harmonizującą terapię dźwiękiem.
7 listopada. czwartek, godzina 10:30 Multicentrum:
Digital Art – zajęcia z grafiki komputerowej dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Dzięki nowym technologiom oraz specjalnym programom graficznym uczestnicy mają szansę w prosty sposób wyrazić siebie. Korzystanie z tabletu graficznego podczas warsztatu będzie doskonałą okazją do terapii ręki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
14 listopada, czwartek, godzina 10:00 Multicentrum:
Księżniczki i rycerze – czyli ozobotowe opowieści. Warsztat kierowany do dzieci ze szkoły podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat”. Uczestnicy zajęć z pomocą małych robotów Ozobot oraz kości opowieści „Story Cubes” stworzą własne, niesamowite historie baśniowe.
26 listopada, sobota, godzina 11:00 Multicentrum:
Mapa Marzeń – warsztaty przygotowane z myślą o członkach rodzin tworzących Rodzinny Dom Dziecka będący pod opieką Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem Miejskiego Ośrodka Opieki Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Na kartce papieru formatu A3, wykorzystując metodę scrapbookingu, kolażu oraz akwareli stworzone zostaną indywidualne mapy marzeń, które odzwierciedlą marzenia, cele oraz plany uczestników warsztatów.
Projekt jest dofinansowany jest ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna zarządzanym przez Narodowe Centrum Kultury, pod patronatem honorowym pezydenta Białej Podlaskiej.
Napisz komentarz
Komentarze