– Chodzi o bardzo ważną kwestię zwiększania dostępności do usług publicznych, w tym wypadku do pogotowia ratunkowego – mówi 17 września na konferencji prasowej zorganizowanej w Janowie wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski. – To nie do pomyślenia, aby w takiej miejscowości, o tak ważnym znaczeniu dla całej Lubelszczyzny, nie było dostępu do pogotowia ratunkowego. Z tego punktu widzenia była to dla mnie bardzo prosta decyzja. Chciałbym mieć same takie do podejmowania – zaznaczył. Wojewoda podkreślił jednocześnie, że otworzenie punktu wyjazdowego pogotowia bezpośrednio przekłada się na jakość życia mieszkańców gminy. – I o to nam chodzi. Taki jest cel, żeby niwelować każde wykluczenie – zaznaczył.
Zwiększy się bezpieczeństwo
O utworzenie w Janowie Podlaskim punktu pogotowia zabiegał wójt gminy Karol Michałowski.
– Prowadziłe, rozmowy w tej sprawie z wojewodą Krzysztofem Komorskim oraz radnym sejmiku województwa lubelskiego Wojciechem Sosnowskim, który jest również członkiem rady społecznej Pogotowia Ratunkowego. Następnie zwróciłem się z formalną prośbą do wojewody o utworzenie takiego punktu. 20 sierpnia otrzymałem pismo informujące o uruchomieniu z dniem 1 października 2024 r. Zespołu Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Janowie Podlaskiem w ramach Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej – opowiada Karol Michałowski. – Jesteśmy miejscowością turystyczną. W szczycie jest u nas dziennie 600 turystów. Oprócz tego gmina liczy ok. 5 tys. mieszkańców. To powoduje, że mieliśmy ogromą potrzebę posiadania takiego miejsca w swoich zasobach. Co ważne, obecność w Janowie karetki będzie miała wpływ również na bezpieczeństwo sąsiednich gmin, co mnie cieszy – mówił i zaznaczył jednocześnie, że obecnie najbliższa placówka pogotowia ratunkowego znajduje się w Białej Podlaskiej, w odległości 21 km. Czas dojazdu zdarzenia to ponad 30 minut.
Gmina na potrzeby punktu zaadaptowała część socjalną dla palaczy w jednym z budynków przy ul. Bialskiej. – Staraliśmy się podchodzić do tej inwestycji racjonalnie. Koszt prac wyniósł więc 20 tys. zł – wyjaśniał wójt.
Dobra współpraca
– Utworzenie tego punktu to efekt dobrej współpracy miedzy urzędem marszałkowskim, wojewódzkim i gminy Janów Podlaski. Życie i zdrowie nie ma barier politycznych. Ten punkt jest przykładem, że można się porozumieć mimo różnic w poglądach politycznych – mówił dyrektor bialskiej stacji pogotowia, Igor Dzikiewicz.
Zespół Ratownictwa Medycznego z miejscem stacjonowania w Janowie Podlaskiem będzie działał w systemie 12 godzinnym w godz. 8.00 –20.00. – Docelowo będziemy chcieli, aby punkt był całodobowy i wtedy będziemy się starali o środki na nową karetkę. Na razie na jego wyposażeniu jest pojazd, który był na wyposażeniu punktu w Piszczacu. Tam niedawno przekazaliśmy nową karetkę – tłumaczy dyrektor stacji. W Janowie Podlaskim będzie jeździło 2 ratowników medycznych. – W związku z tym będziemy musieli zatrudnić 3 nowe osoby – zaznacza Igor Dzikiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze