- Dzisiejsza uroczystość odbywa się w wyjątkowym dla naszej uczelni czasie. W bieżącym roku akademickim Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie obchodzi jubileusz 95-lecia. A jakie były początki naszej uczelni? 7 lipca 1970 roku, na mocy zarządzenia przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, została utworzona filia Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, która stała się jedyną wyższą uczelnią tego typu po prawej stronie Wisły, obejmującą swym zasięgiem wschodnie województwa Polski - mówił prorektor ds. filii AWF prof. dr hab. Jerzy Sadowski.
Dobrze wykształceni absolwenci
Wskazał, że 54 lata temu uczelnia stała się współrealizatorem idei założyciela Alma Mater - marszałka Józefa Piłsudskiego, którym kierowała troska o zdrowie fizyczne i moralne dzieci i młodzieży a także dobro, trwałość i obronność państwa. - Dbałość o sprawność fizyczną i zdrowie społeczeństwa to misja i sens funkcjonowania wszystkich akademii wychowania fizycznego. To absolwenci AWF-ów są specjalistami kształtującymi, wśród dzieci i młodzieży, prozdrowotne nawyki w codziennym życiu; starają się rozbudzić chęć uczestnictwa w zajęciach ruchowych - zauważył prof. dr hab. Jerzy Sadowski.
Dodał, że każdego roku wielu dobrze wykształconych absolwentów opuszcza mury uczelni. Są wśród nich przyszli nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy różnych dyscyplin sportu, instruktorzy, kosmetolożki, fizjoterapeuci, trenerzy personalni. - To od jakości ich pracy zależy jakość i komfort życia, zachowania dobrego zdrowia oraz sprawności fizycznej Polaków.
Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy powstał Centralny Instytut Wychowania Fizycznego (dzisiejsza AWF), trudno było przewidzieć jak wielka będzie rola i odpowiedzialność jej absolwentów w służbie społeczeństwu. Współczesność przyniosła nowe problemy związane z kondycją psychofizyczną dzieci, dorosłych i osób starszych - mówił prorektor. Przekazał, że należy podwoić wysiłki, by odbudować w naszym społeczeństwie prawidłowe nawyki, związane z aktywnością fizyczną, tak ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
- Nie jest to proste. Jest to proces długotrwały, wymagający systematycznych działań, zarówno samorządowych jak i rządowych, obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych. Dobrymi przykładami działań są m.in. uruchomiony 4 lata temu przez ministra edukacji i nauki program WF z AWF, program popularyzacji jazdy rowerem w naszym mieście, czy pomoc naszych studentów w realizacji lekcji wychowania fizycznego w klasach 1-3 w bialskich szkołach. Staramy się, jak możemy, zdając sobie sprawę, że są to tylko „protezy” niezbędnych działań - przyznał prorektor.
Poszerzona oferta kształcenia
Zaznaczył, że w działalności filii Akademii Wychowania Fizycznego ważne jest kształcenie kadr na potrzeby sportu, m.in. przygotowanie studentów do wykonywania zawodu trenera. - Dziś trenerzy muszą być nie tylko dobrymi strategami i taktykami, ale także posiadać najbardziej aktualną wiedzę z teorii i technologii treningu sportowego, fizjologii wysiłku fizycznego, psychologii sportu czy żywienia. W rywalizacji muszą oni bowiem wykorzystywać wszystkie potencjalne przewagi, z których najważniejsza to przewaga wiedzy. W zawodzie trenera powinni pracować dobrze wykształceni specjaliści, a nie przypadkowe osoby. Szkody, wyrządzone dziecku na tym etapie szkolenia przez niekompetentnych trenerów, są nieodwracalne - zauważył prorektor. Wskazał, że uczelnia nie ustaje w staraniach, aby oferta dydaktyczna była atrakcyjna dla przyszłych studentów.
- Doskonalimy plany i programy kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów, aby przekazywane treści odpowiadały na potrzeby społeczeństwa dzisiaj i w przyszłości. Na przestrzeni kilku ostatnich lat poszerzyliśmy ofertę kształcenia, uruchamiając nowe kierunki studiów. W tym roku akademickim naukę rozpoczną studenci nowego kierunku - event manager. Zgodnie z zamysłem inicjatorów są to studia II stopnia, przygotowujące do zarządzania organizacjami i wydarzeniami sportowymi . Dziękuję i gratuluję panu dziekanowi prof. Hubertowi Makarukowi i wszystkim nauczycielom akademickim zaangażowanym w powstanie tego kierunku - przekazał.
Wyjaśnił, że uczelnia jest przekształcana w profesjonalnie zarządzany ośrodek dydaktyczno- badawczy, skupiony na podstawowych problemach społeczeństwa. W tym celu, w AWF Warszawa powołano Centrum Badań i Transferu Technologii i Wiedzy, które będzie koordynowało ten proces.
- Wierzę, że pracownicy filii będą mieli znaczący wkład w osiągnięcia tej placówki naukowej. Posiadamy nowoczesną aparaturę badawczą i najwyższej klasy laboratoria. Mamy aspiracje, aby lepiej wykorzystać nasz naukowy potencjał. Liczymy, że po słabych wynikach sportowych na IO w Paryżu nowe zarządy polskich związków sportowych zrozumieją, że sukces sportowy bez naukowego wsparcia jest niemożliwy - zaznaczył prorektor.
Napisz komentarz
Komentarze