„Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które (…) stają się później tonami nieprzetwarzalnych odpadów” – przypominają autorzy apelu „Szacunek dla zmarłych i natury”.
Powstał on – wyjaśnijmy – z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych.
To nie służy ekologii
„Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny – to wszystko nie służy ani nam, ani planecie. Czy na pewno taki sposób wyrażania szacunku dla zmarłych jest najlepszy?” – pytają autorzy apelu.
Podpisali się pod nim Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i prezydent Białegostoku, prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, pomysłodawczyni apelu z inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane Cmentarze, oraz bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Wystarczą symboliczny znicz i naturalna wiązanka
Miliony ton śmieci rocznie – tyle ich produkują odwiedzający polskie cmentarze. Sporą ich ilość dokładamy właśnie 1 listopada, kiedy masowo odwiedzamy groby bliskich w całej Polsce.
Z perspektywy tej liczby niezwykle ważna jest segregacja tych odpadów, która jest w zasięgu możliwości nas wszystkich. Apel ma na celu promowanie innych sposobów pielęgnowania pamięci o bliskich.
– Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów, zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki. Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada – zachęca prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, cytowana przez gdamsk.pl.
Segreguj śmieci na cmentarzu
W apelu „Szacunek dla zmarłych i natury” czytamy:
„(…) przemyślmy nasze działania. W tych szczególnych dniach, zamiast nadmiaru przedmiotów – które za chwilę staną się odpadami, niszczą środowisko, okażmy pamięć w sposób bardziej świadomy i ekologiczny”.
I dalej:
Co możesz zmienić?
• Zapal jedną lampkę – nie potrzeba ich więcej.
• Przynieś naturalne dekoracje – gałązki, liście, suszone kwiaty czy owoce jesieni. Unikaj sztucznych ozdób.
• Stwórz własnoręcznie stroik z naturalnych materiałów, bez użycia plastiku czy drutu.
• Wybieraj szklane znicze lub wykonaj własny znicz z wosku pszczelego, bądź sojowego w ceramicznej podstawce.
• Unikaj sztucznych wiązanek, zwłaszcza tych z cementowymi doniczkami. Jeśli już je masz, używaj ich przez kolejne lata.
• Segreguj śmieci na cmentarzu.
Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki bardziej ekologicznym wyborom, przeznacz na wsparcie żywych – przekaż je na fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.
Na zakończenie apelu jego autorzy przypominają:
„Pamiętajmy – dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów na ich grobach”.
Napisz komentarz
Komentarze