Jak informuje sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk, z KPP w Parczewie, do zdarzenia doszło wczoraj – 10 października, w godzinach porannych na jednej z ulic Parczewa. – Będący w służbie policjanci ruchu drogowego zwrócili uwagę na kierującego hulajnoga elektryczną, który nie stosował się do obowiązujących przepisów. Postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej i wyjaśnić przyczynę jego zachowania – mówi oficer prasowy.
Dodaje, że jak ustalili mundurowi 35-latek spieszył się na umówione spotkanie ze znajomym. Po sprawdzeniu jego stanu trzeźwości okazało się, że spotkanie odciągnie się w czasie, gdyż mężczyzna w swoim organizmie miał ponad 0,5 promila alkoholu.
– Jakby tego było mało 35-letni mieszkaniec Parczewa bagatelizował obowiązujące przepisy dotyczące poruszania po drogach publicznych. Kierując jednośladem, poruszał się po drodze, na której dozwolona prędkość wynosi 50km/h. Natomiast w myśl przepisów powinien poruszać się po jezdni, jeżeli dozwolona jest na niej prędkość nieprzekraczająca 30km/h, w przypadku jej braku powinien poruszać się drogą dla rowerów lub chodnikiem – przekazuje sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk.
Wskazuje, że za jazdę w stanie nietrzeźwości mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, zaś kolejny mandat otrzymał za niestosowanie do przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chodź kontrola zakończyła się konsekwencjami finansowymi, to być może zapobiegła tragedii lub nieszczęściu, jakie mogło wydarzyć się na drodze.
Policja przypomina najważniejsze przepisy dotyczące użytkowników hulajnóg elektrycznych:
- Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
- Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
- Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej.
- Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
- Przepisy zabraniają również: kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów, ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
- Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia/ zaparkowania m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku jego braku szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze