Od pierwszych dni powodzi, która we wrześniu nawiedziła południe Polski, przy Grupie Arche działał Sztab Pomocy Powodzianom. W jego skład weszli dyrektorzy wszystkich hoteli z Grupy Arche i przedstawiciele Fundacji Leny Grochowskiej, która to organizacja prace sztabu koordynuje. - Zabezpieczyliśmy 5 mln złotych na pomoc powodzianom – informowała wówczas w swoich mediach społecznościowych Grupa Arche. - Z naszych rezerw zostaną przekazane materace, łóżka i inne niezbędne w aktualnej sytuacji artykuły. W akcję angażują się także pracownicy Arche oraz załoga i podopieczni fundacji — dla przykładu uchodźcy czy osoby z niepełnosprawnościami.
Prezes Arche, Władysław Grochowski postanowił zabezpieczyć milion złotych na zorganizowanie na terenie nieruchomości Grupy „Zielonych szkół” dla dzieci z terenów powodzi.
- Włączyliśmy się do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Zielone szkoły". Przygotowywane są już pobyty dla pierwszych grup w Arche Zamek Janów Podlaski, a wkrótce dojdą kolejne – informował Władysław Grochowski.
Zaznaczał, że Grupa Arche dopasowywać będzie oferowaną pomoc do potrzeb. - Zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie i gdzie będą największe potrzeby. Do akcji włączamy lokalnych nauczycieli, wolontariuszy, mniejsze firmy czy samorządy. Wewnętrznie przewidujemy również organizację turnusów dla dzieci i młodzieży z zalanych terenów w ferie zimowe oraz wakacje w 2025 r. – zdradzał również dalsze plany prezes Grochowski.
Miesiąc po powodzi grupę uczniów ze Stronia Śląskiego, jednej z miejscowości najbardziej doświadczonych przez wrześniowy żywioł, gości Hotel Zamek Janów Podlaski.
- Są na tygodniowym turnusie „Zielonej szkoły”. To około 60 osób z opiekunami. To dzieci klas IV, V i VI oraz jedna klasa szkoły średniej – informuje Grzegorz Orzełowski, dyrektor Hotelu Zamek Janów Podlaski. - Mają zapewnione warunki tak jak w hotelu, wszystkie kwestie żywieniowe, rekreację, wypoczynek ale i atrakcje, które na co dzień Zamek organizuje dla grup szkolnych, które nas odwiedzają, czyli np. Zamkowi Odkrywcy. Przysłużyła się też nasza współpraca z fundacją „Dla każdego” byłych żołnierzy GROM, którzy przyjechali ze specjalnymi zajęciami dla dzieci. Był całodniowy pobyt w Białej Podlaskiej, odbywają się spotkania z młodzieżą z Janowa Podlaskiego i zaplanowany został dzień w Stadninie Koni Janów Podlaski.
W Białej Podlaskiej czas uczniom ze Stronia Śląskiego zorganizowały służby prezydenta Michała Litwiniuka. Goście mieli zaplanowane zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Południowego Podlasia i Bialskim Centrum Kultury.
- Grupa ze Stronia Śląskiego, odwiedziła założenie zamkowo-parkowe Radziwiłłów, gdzie opowiedziałem o historii tego miejsca. Nasi goście spędzili aktywnie czas w MBP, MPP i BCK, gdzie czekały na nich ciekawe zajęcia i warsztaty – wspomina spotkanie z młodymi mieszkańcami południa Polski prezydent Michał Litwiniuk.
O to, by cały pobyt na terenie powiatu bialskiego był dla gości z terenów popowodziowych atrakcyjny, zadbał Zamek Janów Podlaski. - Wykorzystujemy swoje wieloletnie doświadczenie. Zdobywaliśmy je choćby podczas podejmowania grup młodzieży i dzieci z Ukrainy. Od 4 lat organizujemy też obozy sportowe i artystyczne dla dzieci i młodzieży, więc Zamek na takie działania jest przygotowany, a dzieci chyba zadowolone, bo nie mamy negatywnych uwag – dodaje dyrektor Orzełowski.
Grupa ze Stronia Śląskiego kończy już swój pobyt w gościnnych progach Zamku Janów Podlaski, ale dyrektor Orzełowski zapewnia, że jego drzwi są otwarte dla kolejnych grup. – Zgodnie z decyzją właściciela jesteśmy otwarci na kolejne grupy. W okresie zimowym i wiosennym grupy z terenów dotkniętych powodzią mogą do nas przyjechać, po spełnieniu warunków określonych przez MEN w ramach programu „Zielonych szkół”. Można do nas przyjechać, realizować program edukacyjny i psychicznie wypocząć z dala od tych trudnych dla nich sytuacji – zapewnia dyrektor Zamku Janów Podlaski.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze