Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:17
Reklama
Reklama

Zainspirowani przyrodą. Młodzi odkrywają tajemnice lasów

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim zorganizowało konferencję naukową skierowaną do młodzieży. W czasie wydarzenia rozstrzygnięto konkurs plastyczny dotyczący klimatu miasta organizowany przez urząd miasta. Wyświetlono też film tematyczny, a przedstawiciele nadleśnictwa przygotowali prezentację.
Zainspirowani przyrodą. Młodzi odkrywają tajemnice lasów
Na konkurs organizowany przez urząd miasta napłynęło 87 prac plastycznych

Autor: Miedzyrzec.Info

Andrzej Kurenda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, przekazał, że konferencja była skierowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich z Międzyrzeca Podlaskiego i okolic.

Idea jest taka, że chcieliśmy przybliżyć młodzieży formę konferencji naukowej, a poza tym zainteresować tematyką związaną z przyrodą, nie tylko z ekologią, ale też przebywaniem na terenach leśnych, gospodarką leśną oraz pięknem przyrody Lubelszczyzny. Chciałem, by młodzież poznała, jak w bogatym przyrodniczo regionie żyje i jak trzeba się zachować w pewnych sytuacjach – mówił Andrzej Kurenda.

Ważne jubileusze

Dodał, że nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski pokazało prezentację dotyczącą działalności, którą prowadzi.

– Obejrzeliśmy też film pokazujący piękno Lubelszczyzny. Wiąże się to ze 100-leciem Lasów Państwowych i rokiem Lasów Państwowych w powiecie bialskim oraz 550-leciem powstania województwa lubelskiego – przekazał Andrzej Kurenda. Wskazał, że frekwencja dopisała i na konferencję przyszli licznie młodzi ludzie.

– W dalszym ciągu będziemy preferować formę kontaktu z młodzieżą poprzez organizację konferencji naukowych i popularnonaukowych. W przyszłym roku pochylimy się nad stworzeniem konferencji dotyczącej międzyrzeckich farmaceutów i botaników. Myślę, że to dobry kierunek – zaznaczył.

Leszek Michalec, nadleśniczy nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, wyjaśniał, że nadleśnictwo prowadzi szereg działań na rzecz ochrony przyrody.

– Należy też pamiętać, że jesteśmy instytucją, która prowadzi gospodarkę leśną. Ochrona przyrody i gospodarka leśna to dwie funkcje, które pełnimy. Dzisiejsza konferencja ma na celu pokazanie młodemu pokoleniu, jak racjonalnie korzystać z dóbr przyrodniczych, nie uszczuplając ich zasobów. W globalnym świecie wokół słyszymy, że nasza przyroda jest degradowana – zauważył Leszek Michalec. Dodał, że w mediach mówi się wiele o negatywnych skutkach gospodarki leśnej, co jest nieprawdą.

W Polsce lasów przybywa, co można sprawdzić na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie pokazano, jak na przestrzeni 70 lat wzrosła liczba lasów. Mówi się, że w Polsce lasy są wycinane, to kolejny mit. Każda połać lasu, która jest wycięta, jest obowiązkowo odnowiona. W kraju obowiązuje prawo, które mówi, że każdy wycięty kawałek lasu musi być odnowiony. Nie ma możliwości, by tak się nie stało – zaznaczył nadleśniczy. Wskazał, że należy oddzielić lasy ochronne, takie jak rezerwaty i parki, od lasów gospodarczych.

Istotna gospodarka leśna

– Gospodarka leśna pozwala na czerpanie zasobów z lasów gospodarczych w sposób umiarkowany. Gospodarka leśna to czynna ochrona przyrody. W ten sposób skracany jest proces przyrodniczy – tłumaczył Leszek Michalec. Wskazał, że w rezerwatach zachodzi dłuższy proces wymiany biologicznej.

– Takie lasy pięknie wyglądają, ale z punktu widzenia użytkowników, którzy chcą odpoczywać w lasach, jest utrudniona możliwość spacerów. W takich lasach nie są wykonywane zabiegi pielęgnacyjne drzew, aby uzyskać większe bezpieczeństwo. Gdyby wszystkie lasy były objęte ochroną, to np. nie moglibyśmy nawet w nich zbierać grzybów – mówił Leszek Michalec. Dodał, że dzięki gospodarce leśnej czynnej zmniejsza się też gradacja owadów.

– Naturalny cykl lasu to około 200-300 lat, w przypadku gospodarki leśnej to 150 lat, więc cykl jest skrócony o połowę. W ten sposób zabezpieczamy też przyrodę przed zmieniającym się klimatem. Staramy się, żeby następne pokolenia cieszyły się jeszcze piękniejszymi lasami niż my teraz mamy – podkreślił Leszek Michalec.

Arkadiusz Szyszko, inspektor ds. programowania i projektów strategicznych w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu Podlaskim i koordynator konkursu „Miasto przyjazne klimatowi”, wskazał, że konkurs skierowany był do uczniów placówek oświatowych z miasta, szkół podstawowych oraz specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.

– W ramach konkursu wpłynęło 87 prac plastycznych. Przyznaliśmy nagrody każdej z placówek w kategoriach I-III, IV-VI i VII-VIII. Komisja dokonywała oceny pod względem oryginalności prac, techniki wykonania i ich pomysłowości. Tematyką były zmiany adaptacyjne, jeśli chodzi o klimat w mieście. Chodziło o promocję działań na rzecz poprawy jakości życia w naszym środowisku.limatu – mówił Arkadiusz Szyszko.  

PRZECZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama