Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:07
Reklama
Reklama

Zainspirowani przyrodą. Młodzi odkrywają tajemnice lasów

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim zorganizowało konferencję naukową skierowaną do młodzieży. W czasie wydarzenia rozstrzygnięto konkurs plastyczny dotyczący klimatu miasta organizowany przez urząd miasta. Wyświetlono też film tematyczny, a przedstawiciele nadleśnictwa przygotowali prezentację.
Zainspirowani przyrodą. Młodzi odkrywają tajemnice lasów
Na konkurs organizowany przez urząd miasta napłynęło 87 prac plastycznych

Autor: Miedzyrzec.Info

Andrzej Kurenda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, przekazał, że konferencja była skierowana przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich z Międzyrzeca Podlaskiego i okolic.

Idea jest taka, że chcieliśmy przybliżyć młodzieży formę konferencji naukowej, a poza tym zainteresować tematyką związaną z przyrodą, nie tylko z ekologią, ale też przebywaniem na terenach leśnych, gospodarką leśną oraz pięknem przyrody Lubelszczyzny. Chciałem, by młodzież poznała, jak w bogatym przyrodniczo regionie żyje i jak trzeba się zachować w pewnych sytuacjach – mówił Andrzej Kurenda.

Ważne jubileusze

Dodał, że nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski pokazało prezentację dotyczącą działalności, którą prowadzi.

– Obejrzeliśmy też film pokazujący piękno Lubelszczyzny. Wiąże się to ze 100-leciem Lasów Państwowych i rokiem Lasów Państwowych w powiecie bialskim oraz 550-leciem powstania województwa lubelskiego – przekazał Andrzej Kurenda. Wskazał, że frekwencja dopisała i na konferencję przyszli licznie młodzi ludzie.

– W dalszym ciągu będziemy preferować formę kontaktu z młodzieżą poprzez organizację konferencji naukowych i popularnonaukowych. W przyszłym roku pochylimy się nad stworzeniem konferencji dotyczącej międzyrzeckich farmaceutów i botaników. Myślę, że to dobry kierunek – zaznaczył.

Leszek Michalec, nadleśniczy nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, wyjaśniał, że nadleśnictwo prowadzi szereg działań na rzecz ochrony przyrody.

– Należy też pamiętać, że jesteśmy instytucją, która prowadzi gospodarkę leśną. Ochrona przyrody i gospodarka leśna to dwie funkcje, które pełnimy. Dzisiejsza konferencja ma na celu pokazanie młodemu pokoleniu, jak racjonalnie korzystać z dóbr przyrodniczych, nie uszczuplając ich zasobów. W globalnym świecie wokół słyszymy, że nasza przyroda jest degradowana – zauważył Leszek Michalec. Dodał, że w mediach mówi się wiele o negatywnych skutkach gospodarki leśnej, co jest nieprawdą.

W Polsce lasów przybywa, co można sprawdzić na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie pokazano, jak na przestrzeni 70 lat wzrosła liczba lasów. Mówi się, że w Polsce lasy są wycinane, to kolejny mit. Każda połać lasu, która jest wycięta, jest obowiązkowo odnowiona. W kraju obowiązuje prawo, które mówi, że każdy wycięty kawałek lasu musi być odnowiony. Nie ma możliwości, by tak się nie stało – zaznaczył nadleśniczy. Wskazał, że należy oddzielić lasy ochronne, takie jak rezerwaty i parki, od lasów gospodarczych.

Istotna gospodarka leśna

– Gospodarka leśna pozwala na czerpanie zasobów z lasów gospodarczych w sposób umiarkowany. Gospodarka leśna to czynna ochrona przyrody. W ten sposób skracany jest proces przyrodniczy – tłumaczył Leszek Michalec. Wskazał, że w rezerwatach zachodzi dłuższy proces wymiany biologicznej.

– Takie lasy pięknie wyglądają, ale z punktu widzenia użytkowników, którzy chcą odpoczywać w lasach, jest utrudniona możliwość spacerów. W takich lasach nie są wykonywane zabiegi pielęgnacyjne drzew, aby uzyskać większe bezpieczeństwo. Gdyby wszystkie lasy były objęte ochroną, to np. nie moglibyśmy nawet w nich zbierać grzybów – mówił Leszek Michalec. Dodał, że dzięki gospodarce leśnej czynnej zmniejsza się też gradacja owadów.

– Naturalny cykl lasu to około 200-300 lat, w przypadku gospodarki leśnej to 150 lat, więc cykl jest skrócony o połowę. W ten sposób zabezpieczamy też przyrodę przed zmieniającym się klimatem. Staramy się, żeby następne pokolenia cieszyły się jeszcze piękniejszymi lasami niż my teraz mamy – podkreślił Leszek Michalec.

Arkadiusz Szyszko, inspektor ds. programowania i projektów strategicznych w Urzędzie Miasta w Międzyrzecu Podlaskim i koordynator konkursu „Miasto przyjazne klimatowi”, wskazał, że konkurs skierowany był do uczniów placówek oświatowych z miasta, szkół podstawowych oraz specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego.

– W ramach konkursu wpłynęło 87 prac plastycznych. Przyznaliśmy nagrody każdej z placówek w kategoriach I-III, IV-VI i VII-VIII. Komisja dokonywała oceny pod względem oryginalności prac, techniki wykonania i ich pomysłowości. Tematyką były zmiany adaptacyjne, jeśli chodzi o klimat w mieście. Chodziło o promocję działań na rzecz poprawy jakości życia w naszym środowisku.limatu – mówił Arkadiusz Szyszko.  

PRZECZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama