Stowarzyszenie Orzechówek nie traci tempa. Od kilku lat z sukcesem realizuje projekty składane co roku do budżetu obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia w tworzenie projektów do budżetu obywatelskiego na osiedlu Młodych udało się wybudować kompleks boisk przy ul. Na Skarpie, park linowy przy ul. Łukaszyńskiej, rozbudować boisko przy Zespole Szkół Specjalnych, Dzięki działalności stowarzyszeni a w mieście pojawiła się pierwsza tężnia solankowa w ramach projektu zagospodarowania terenów nad rzeką Krzną. W tym roku ta inwestycja będzie kontynuowana, bo kolejny pomysł Orzechówka na to miejsce wygrał w ubiegłorocznym głosowaniu w BO.
Album wreszcie powstanie
Członkowie Orzechówka właśnie rozpoczynają we współpracy z miastem realizację dwóch kolejnych projektów w ramach BO. Pierwszy to stworzenie albumu o 40-letniej historii osiedla Młodych. Pomysł nie jest nowy, bo przygotowania do powstania publikacji Orzechówek rozpoczynał w 2023 roku. Wówczas to przedsięwzięcie stowarzyszenie chciało wykonać własnymi siłami. Rozpoczęli zbieranie materiałów. W 2024 roku postanowili zgłosić przedsięwzięcie do konkursu w ramach budżetu obywatelskiego. Pomysł spodobał się głosującym i „Album o historii Orzechówka” zakwalifikowany został do realizacji w ramach projektów małych, zdobywając 342 głosy.
- Celem tego albumu jest uchwycenie niezwykłej historii naszego Orzechówka – przede wszystkim historii ludzi, którzy ją tworzą. Będzie to opowieść o kilku pokoleniach, które razem z nami przeżywały wzloty i upadki, o chwilach ważnych i trudnych, o wszystkim, co składa się na wyjątkowość naszego miejsca – informuje Marcin Dudziński, który zaangażował się w tworzenie albumu wraz z Piotrem Marczukiem i Markiem Dzyrem.
Album to nie wszystko, bo jego twórcy planują wystawę promującą wydanie publikacji.
- Album będzie dystrybuowany całkowicie za darmo, aby jak największa liczba mieszkańców mogła mieć jego egzemplarz – dodaje Marcin Dudziński.
Zaznacza, że to co znajdzie się w albumie, jest wspólną praca całej społeczności. Część materiałów pochodzi bowiem ze zbiorów prywatnych bialczan. Dla tych, którzy chcieliby dołożyć swoją historie do spisywania wspomnień o os. Młodych, nie jest za późno. - Jeśli macie swoje wspomnienia, zdjęcia lub historie związane z Orzechówkiem, koniecznie dajcie nam znać – razem możemy stworzyć coś naprawdę pięknego – apeluje do mieszkańców Dudziński.
Zielony projekt i strefa relaksu
W tym samym czasie trwa wdrażanie projektu, który Orzechówek zgłosił rok temu do BO w kategorii projektów zielonych. „Kastracja kotów i psów właścicielskich oraz wolno żyjących wraz z czipowaniem” zdobył 1719 głosów i 50 tys. zł na realizację. - To już kolejny program mojego autorstwa dotyczący naszych czworonożnych przyjaciół, który zyskał poparcie w głosowaniu – przyznaje Marcin Dudziński. - Będziemy realizować bezpłatną sterylizację, kastrację i czipowanie kotów oraz psów. Rozszerzymy działania edukacyjne, tworząc nowe materiały informacyjne, które dotrą do uczniów liceów w naszym mieście.
Autor projektu przypomina, ze w ubiegłym roku udało się wdrożyć na terenie miasta sterylizację i kastrację psów i kotów oraz powstał film animowany, jako materiał edukujący najmłodszych bialczan w zakresie odpowiedzialnej opieki nad pupilami w zakresie kontroli ich rozrodu. - Materiał dotarł do uczniów bialskich szkół podstawowych – dodaje Dudziński.
W ramach ubiegłorocznego BO powstał jeszcze jeden projekt, który w głosowaniu znalazł uznanie w oczach mieszkańców i wygrał w kategorii projektów dużych. Na „Zielony dach nad tężnią oraz strefa ciszy i relaksu w dolinie Krzny” zagłosowało 2335 mieszkańców. To projekt stworzony wspólnie przez stowarzyszenie Orzechówek oraz radnych miejskich: Marka Dzyra i Marcina Izdebskiego.
– To projekt który składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy wybudowanej już tężni, nad którą postanowiliśmy wybudować ekologiczną pergolę. Idziemy jednak krok dalej i chcemy aktywizować kolejny obszar przy rzece, chodzi o teren przy mostku na wysokości ul. Kąpielowej. Jest tam miejska działka, która ma wzdłuż linii brzegowej rzeki około 300 metrów. Chcemy tam zrobić strefę relaksu, by w tym miejscu, przy uczęszczanym mocno szlaku rowerowym, było miejsce do odpoczynku nad rzeką – mówił w dniu ogłoszenia wyników ubiegłorocznego głosowania w BO, Marcin Izdebski. Realizacja tego przedsięwzięcie jeszcze przed nami.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze