Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 08:09
Reklama
Reklama

Muzeum w Romanowie przyjacielem lubelskich lasów

Rok 2024 był w powiecie bialskim Rokiem Lasów Polskich. Z tej okazji odbyło się wiele ciekawych inicjatyw związanych tematycznie z lasami. Dziś, 30 stycznia w siedzibie Nadleśnictwa Chotyłów odbyło się uroczyste podsumowanie roku. Wręczono podziękowania oraz drobne upominki. Ponadto Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie wyróżniła Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego statuetką „Przyjaciel Lubelskich Lasów”.
Muzeum w Romanowie przyjacielem lubelskich lasów
Muzeum w Romanowie przygotowuje kolejną wystawę promującą kulturę łowiecką

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, które uchwałą rady powiatu ustanowiło miniony rok Rokiem Lasów Polskich.

Reklama

 – Rada zrobiła to dla uczczenia 100-lecia powstania gospodarstwa pod nazwą Polskie Lasy Państwowe oraz dla podkreślenia ogromnej rangi lasów dla naszego życia, a także aby wyrazić szacunek dla wszystkich pracowników służb leśnych za zaangażowanie i pracę na rzecz ochrony polskiej przyrody – wyjaśnia wicestarosta Artur Grzyb. – Chciałbym podziękować samorządom, instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym, szkołom i każdej osobie, która przyczyniła się do realizacji tak wielu inicjatyw w ramach Roku Lasów Polskich w powiecie bialskim. Dzięki tym wydarzeniom mogliśmy spojrzeć na las z wielu różnych perspektyw. Były to warsztaty, wystawy, konkursy, koncerty inspirowane lasem, akcje sadzenia drzew, spotkania dotyczące ochrony środowiska i wiele wiele innych – dodaje.

Las ma wielu przyjaciół w powiecie bialskim. Fot. Justyna Lesiuk-Klujewska
100-lecie Lasów Państwowych

Spotkanie było okazją do przypomnienia historii powstania Lasów Państwowych.

 – Historia Lasów Państwowych rozpoczęła się w roku 1924. Powstało wtedy przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie lasami. Nasz pierwszy dyrektor nakreślił wizję funkcjonowania organizacji, według której las pełni wiele różnych funkcji, a produkcja drewna jest tylko jedną z nich – opowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów, Łukasz Sawczuk. – Okres II wojny światowej nie oszczędził lasów i organizacji jako dobra państwowego. Mimo tych trudności leśnikom zawsze udawało się na pierwszym miejscu stawiać las. W 1991 r., po zmianach ustrojowych, zarządzanie lasami ujęto w Ustawie o lasach. Jej uchwalenie przesunęło kierunki działania Państwowych Lasów. Podkreślono konieczność trwałości lasu i ciągłości jego wielofuncyjnego użytkowania przez współczesne i przyszłe pokolenia – wyjaśnia nadleśniczy i podkreśla, że zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. – Drewno jest naturalnym bogactwem, które jest w pełi odnawialne. Gwarantuje to wielofuncyjna i zrównoważona gospodarka leśna – zaznacza.

Przytulali się do drzew
 

Czwartkowe spotkanie było okazją do podziękowania i nagrodzenia samorządów, instytucji, stowarzyszeń i osób, które zorganizowały ciekawe inicjatywy związane z naszymi lasami. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Huszczy. 

– W naszej szkole uczy się 28 uczniów. Z przyjemnością włączyliśmy się w obchody Roku Lasów Polskich w Powiecie Bialskim. Przygotowaliśmy specjalną gazetkę tematyczną o 2024 roku jako roku Lasów Państwowych. W kwietniu w szkole odbył się konkurs "Warstwy Lasu", a w maju nasi uczniowie włączyli się do III edycji akcji Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów. We wrześniu klasy IV-VIII sprzątały las i przydrożny „Zaścianek”, natomiast młodsze klasy z wychowawcami sprzątały przydrożne tereny Huszczy. W akcję zaangażowali się też rodzice – opowiada dyrektor szkoły, Dorota Pawłowska. – W pażdzierniku nasza szkoła wzięła udział w III edycji „Przytul się do drzewa 2024”. Odbył się też konkurs "Moje drzewo" – dodaje.

Przyjaciel Lubelskich Lasów 

– To wydarzenie jest dla nas, leśników powiatu bialskiego bardzo ważne. Przywiozłem dziś specjalne wyróżnienie, które Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie postanowiła przyznać Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Romanowie. Jest to największe wyróżnienie, jakie leśnicy mogą dać podmiotowi niezwiązanemu z lasem, czyli „Przyjaciel Lubelskich Lasów” – mówi zastępca dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Lublinie, Mariusz Kiczyński. – Osobiście brałem udział w licznych inicjatywach promujących lasy i łowiectwo organizowane przez romanowskie muzeum – dodaje. 

Z wyróżnienia cieszy się dyrektor muzeum, Krzysztof Bruczuk. 

– Jest nam z tego powodu bardzo miło. Nadleśnictwa skupione w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie bardzo mocno nas wspierają, jeśli chodzi o organizację wydarzeń związanych z naszą działalnością wydawniczą czy wystawienniczą – mówi Krzysztof Bruczuk

Dodaje, że wyróżnienie, które dziś otrzymało muzeum, zobowiązuje do dalszej pracy z poszczególnymi nadleśnictwami, czyli nadleśnictwem Chotyłów, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Włodawa, Sobibór, Parczew i Radzyń Podlaski. W tym roku muzeum także planuje zorganizować wystawę o tematyce lasu. – W 2022 r. mieliśmy wystawę dotyczącą kultury łowieckiej, w 2024 wystawę prac malarskich Barbary Bańki, a w 2025 r. w lipcu chcemy pokazać tradycje łowieckie, kulturę łowiecką – wyjaśnia dyrektor muzeum.

Rajd i pielgrzymka leśników

Rok Lasów Polskich w Powiecie Bialskim się skończył, ale przed leśnikami z naszego regionu równie intensywny czas. – Zaplanowaliśmy Ogólnopolski Rajd Leśnika, który odbędzie się na terenie naszej dyrekcji. Ale dla mnie, jako mieszkańca Podlasia, szczególnie bliska jest inna inicjatywa, 11. Pielgrzymka Leśników, tym razem do Leśnej Podlaskiej – opowiada Mariusz Kiczyński.

CZYTAJ TEŻ:

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózwaTreść komentarza: Nie byli to żadni oficerowie. Byli to zwykli funkcjonariusze bardzo niską rangą , do takich spraw jak wypadki nie jeżdżą oficerowie a jak jeżdżą to w skrajnych przypadkach . Tak jak w cywilnych pracach są dyrektorzy i kierownicy do rządzenie a pachołki i parobki do wykonywania poleceń tak i w policji . Są oficerowie ( inspektor , komisarz ) do rządzenia czyli dyrektorzy i kierownicy . Są i funkcjonariuszy niscy rangą ( posterunkowi , sierżanci , aspiranci ) do wykonywania poleceń czyli zwykłe robole i parobki . Tak było jest i będzie są ci wysocy , wykształceni i rządzą są i ci niscy , nie wykształceni i rypią :-)Data dodania komentarza: 28.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: chudy rójTreść komentarza: No to weźmie dużo więcej czy weźmie tyle, na ile rzeczoznawca wyceni? Kolejny geniusz.. :DData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Maszyna za miliony złotych poszła z dymem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Zamiast budować fabryki rozwijać firmy to najlepiej żyć z nierządu wybierz władze awładza cię załatwi musisz zrobić zrzutkę na solidne pensje i premię a za pracą jedź do Warszawy albo za granicę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:18Źródło komentarza: Parkowanie po nowemu i drożej. Nawet w najmniejszych miastachAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Zgadzam się z tobą.Facet powyżej ma kompleks,nie tylko w temacie stopni służbowych. PS.do ,,Byłyby funkcjonariusz,,może to dobrze że ci z niskim stopniem uderzyli w płot,bo gdyby to były ,,oficery'' to mogliby strzelac z granatnika,co wg ciebie lepsze? 😊Data dodania komentarza: 28.04.2025, 09:52Źródło komentarza: Międzyrzec Podlaski. Policyjny radiowóz wjechał w płotAutor komentarza: ciekawyTreść komentarza: Skąd ja to znam?. Jak cię wyproszą drzwiami to wracaj oknemData dodania komentarza: 28.04.2025, 05:34Źródło komentarza: Biała Podlaska. Okradł kolegę, bo się z nim pokłócił
Reklama
Reklama