Wernisaż zaplanowano na 7 marca o godz. 18:00 w Galerii Podlaskiej. Wystawę będzie można oglądać od 7 marca do 2 kwietnia, od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-16:00 oraz w niedzielę od 11:00 do 16:00.
Jak wskazuje Renata Sobczak kierownik Galerii Podlaskiej, tytuł wystawy sugeruje podwójne znaczenie – zarówno oddalenie od pierwotnej natury, jej wypaczenie i deformację, jak i próbę ponownego jej odkrycia w nowym kontekście. Artyści grupy 1/14 podejmują temat relacji człowieka ze środowiskiem, badając granice między tym, co naturalne, a tym, co przekształcone.
– W prezentowanych pracach natura nie jest już pierwotnym, dziewiczym bytem – stała się przestrzenią ingerencji, przeobrażenia, często także destrukcji. Niektóre obrazy ukazują krajobrazy poddane subtelnym deformacjom, inne przedstawiają organiczne formy w syntetycznych barwach, podkreślając proces ciągłej mutacji. Artystyczne interpretacje ukazują, że człowiek nie tylko wpływa na naturę, ale i sam podlega jej przemianom, stopniowo zatracając granicę między tym, co biologiczne, a tym, co wytworzone przez kulturę i technologię – wskazuje Renata Sobczak.
Na tej wystawie szczególne miejsce zajmuje cielesność. – Ciało ludzkie, rozmyte, zniekształcone, czasem na granicy rozkładu, a innym razem scalone z krajobrazem, staje się symbolem naszej epoki – epoki nieustannych zmian i redefinicji. Niektóre prace ukazują cielesność jako przestrzeń napięcia między tym, co pierwotne, a tym, co modyfikowane – zauważa kierownik Galerii Podlaskiej.
Podkreśla też, że „Wy-naturzenie” to wystawa, która nie tylko zachwyca estetycznie, ale przede wszystkim konfrontuje widza z pytaniami o granice między tym, co organiczne, a tym, co przekształcone.
– Czy natura wciąż istnieje w czystej postaci, czy jest już jedynie artefaktem naszej percepcji? Czy ciało wciąż jest częścią przyrody, czy stało się jej odbiciem w świecie naznaczonym ludzką ingerencją? To przestrzeń, w której człowiek i natura splatają się w niepokojącą, ale niezwykle aktualną narrację o współczesnym świecie – podsumowuje Renata Sobczak.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze