Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 01:35
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Międzyrzec Podlaski. Sztuka sercu bliska

Międzyrzeczanie zgromadzili się w galerii pałacu Potockich, by wspólnie uczcić pamięć wyjątkowego człowieka. Kazimierz Kubiszyn – lekarz, artysta i społecznik – choć odszedł w lipcu ubiegłego roku, pozostawił po sobie nie tylko wspomnienia, ale też tysiące obrazów, które dziś znów przemawiają do serc.
Reklama
Międzyrzec Podlaski. Sztuka sercu bliska
Międzyrzeczanie zgromadzili się by uczcić Kazimierza Kubiszyna, oddanego lekarza i pasjonata malarstwa

Autor: Miedzyrzec.Info

Wernisaż wystawy „Sztuka sercu bliska” odbył się 14 marca i od początku miał wyjątkowy charakter. Ekspozycję przygotowano z inicjatywy rodziny artysty, przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury oraz władz miasta.

Reklama

 – Doktor Kubiszyn był człowiekiem niezwykłym. Jego prace są autentyczne, poruszające, bliskie. To nie tylko sztuka – to także historia miasta i ludzi – mówił Andrzej Marciniuk, dyrektor MOK.

Wystawa zawiera około 40 obrazów wybranych spośród ponad dwóch tysięcy prac. Kuratorem wystawy była rodzina. Część obrazów pochodziła z domowego archiwum, inne zostały wypożyczone od znajomych i przyjaciół artysty.

– Chcieliśmy przypomnieć człowieka, który namalował 2000 prac. Wybraliśmy 30, które dotyczą Międzyrzeca i okolic – tłumaczyła Beata Kubiszyn-Puka. – Największy cykl to słoneczniki. I właśnie od nich się zaczęło. Mamusia przechowała papier do opakowania kliszy radiologicznej, na którym tata malował pierwsze słoneczniki pastelami, kiedy nie przyjmował pacjentów.

Ekspozycja ukazuje m.in. pejzaże znad Krzny, ulicę Łukowską, kościół św. Mikołaja, samokosy, jeziorka, martwą naturę oraz obrazy inspirowane historią regionu. Wśród nich – cykl poświęcony męczeństwu Unitów Podlaskich. – To była potrzeba serca – mówiła córka artysty. 

Kazimierz Kubiszyn urodził się 23 września 1933 roku w Jarczowie. Choć pochodził z innego regionu, większość życia spędził w Międzyrzecu Podlaskim. Pracował jako lekarz, ale sztuka była jego prawdziwą pasją – rozwijaną z zapałem, szczególnie na emeryturze. Uczestniczył w licznych plenerach malarskich, eksperymentował z technikami, tworzył dzieła, które dziś można uznać za dokument emocjonalny regionu.

 – To bardzo ważne wydarzenie dla Międzyrzeca – mówił burmistrz miasta, Paweł Łysańczuk. – Ludzi, którzy zrobili dla miasta więcej niż przeciętny człowiek, zawsze warto wspominać. Pamiętam rozmowę z rodziną pana Kazimierza – rozmawialiśmy o wystawie, ale też o życiu. To było dla mnie bardzo ważne.

Wernisaż miał też wymiar symboliczny – był spełnieniem jednego z marzeń artysty. – Tata zawsze chciał, by Pałac Potockich był miejscem ekspozycji sztuki. I dziś, patrząc na te ściany, czuję, że jego marzenie właśnie się spełnia – mówiła Beata Kubiszyn-Puka.

Na zakończenie głos zabrał syn artysty, Norbert Kubiszyn, który podzielił się osobistą refleksją o tożsamości i lokalnym dziedzictwie.  – Małe ojczyzny to nie tylko słowa, to realne potwierdzenia swojej tożsamości i polskości. To wspólnota narodowa i kulturowa, to wszystkie mniejszości związane z naszą ziemią. Niech więź małych rodzin pozostanie jako trwała symbioza i narodowe wezwanie - przekazał Norbert Kubiszyn

Wystawę „Sztuka sercu bliska” można oglądać w Pałacu Potockich do 11 kwietnia. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć świat oczami człowieka, który przez całe życie miał Międzyrzec w sercu – i potrafił to serce przelać na papier, płótno, a czasem i na... kliszę rentgenowską.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Gdybyś ciołku wysilił się to znalazłbyś informację, że tylko jeden kraj w unii europejskiej (Włochy) zakazuje jazdy jako kierowca zawodowy osobom powyżej 68 roku życia. Natomiast co do osobowych to przechodzą badania i mogą jeździć dożywotnio (jeżeli przejdą). Szkoda że nie ma możliwości przeprowadzenia badań przy narodzinach. Nie wiem czy napisałbyś tego posta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:18Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: WFNTreść komentarza: A czy ktoś zwrócił uwagę na szerokość tej ulicy? Wg ustawy minimalna szerokość pasa ruch w ciągu p-j bez zastosowania spowalniania ruch to 3.5m, z zastosowaniem spowalniania 2.75m. Ps. ZAKAZ PARKOWANIA I POSTOJU TEŻ POWINIEN OBOWIĄZYWAĆ.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 06:58Źródło komentarza: Biała Podlaska. Mieszkańcy pytają o dojazd dla służbAutor komentarza: emerytTreść komentarza: Starszym osobom (w zależności o stanu zdrowia) powinni przydzielać opiekuna. Emerytura jaką utrzymuje powinna byś na wydatki seniora. Natomiast opiekun powinien być finansowany w całości przez członka rodziny np. takiego studenta. Opiekun nie na godziny tylko całodobowo. Warto też zastanowić się czy kształcić takich idiotów czy może przekwalifikować na pomocników osób starszych. Po wpisie wnioskuję że na @student 21 szkoda pieniędzy z podatków na jego kształcenieData dodania komentarza: 3.04.2025, 05:47Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Za to ty niezależnie od wieku byłeś, jesteś i będziesz imbecylem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 01:46Źródło komentarza: Biała Podlaska. 80-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa motocykliścieAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Piłeś - nie pisz. Ćpałeś - nie pisz. Nie umiesz - nie pisz.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 23:01Źródło komentarza: Mięso do kontroli. Inspektorzy nazwali grzechy handlowców
Reklama
Reklama