Wśród nominowanych i nagrodzonych w tegorocznej edycji Ambasadorów Wschodu prym wiedli przedstawiciele Południowego Podlasia. Organizatorem konkursu jest wydawnictwo 5.Strona - wydawca "Krainy Bugu".
Tytuły przyznawane są od 2014 roku. Dotychczas otrzymali je: Związek Gmin Doliny Zielawy; Spółdzielnia Pszczelarska Apis; Land Art Festival; Szlak Kajakowy Bug-Krzna; Irina Szepielewicz - Białorusinka, inicjatorka projektów społeczno-turystycznych polsko-białorusko- ukraińskich; Miasto Węgrów; Wioska Gotów w Masłomęczu; Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze; Hotel w Drzewach w Nałęczowie; Stefan Batruch - proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Lublinie.
W tym roku doceniono animatorów turystyki aktywnej. Po raz pierwszy Kapituła wprowadziła do konkursu kategorię kultura i sztuka. Kolejna nowa kategoria to społecznie odpowiedzialny. Waldemar Sulisz, lubelski dziennikarz, zauważył, wręczając po raz pierwszy statuetkę za "przedsięwzięcie z duszą": – Jesteśmy w miejscu z duszą. Tu miasta mają dusze, projekty mają dusze, tu nawet pierogi mają dusze – są przecież "pierohy z duszoj", coś pięknego.
Inne kategorie, w których nagrodzono laureatów: biznes, społecznie odpowiedzialny. Kapituła przyznała w tym roku również nagrodę za całokształt działalności, poza kategoriami oraz nagrodę specjalną za 2015 rok
Samorząd to kolejna kategoria, a jest ona niezwykle ważna, bo wiąże się, jak zauważył przewodniczący Kapituły Leszek Stafiej, z potencjałem, talentami i przyszłością ludzi. – Chodzi przecież o zarządzanie dobrobytem wspólnoty. Wszyscy nominowani bardzo się starają, ale Kapituła uznała, że przyzna tytuł jednemu, choć mogła w ogóle nie przyznać. Nominowane były samorządy miast Białej Podlaskiej, Chełma i Siedlec. Przy pierwszym podejściu nie doszliśmy do porozumienia – ogłosił podczas gali Leszek Stafiej.
Kto otrzymał w tym roku wyjątkowe statuetki?
Czytaj o tym w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" z 2 listopada (nr 44).
Beata Malczuk
Napisz komentarz
Komentarze