Wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk wspólnie z merem Brześcia Aleksandrem Rogaczukiem stworzyli koncepcję transgranicznego projektu "Odkrywanie historii pogranicza z Twierdzą Brzeską i Przedmościem Terespolskim w tle". Zakłada on powstanie produktu turystycznego w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina. Jego realizacja zobowiązuje do działań obie strony.
– Po naszej stronie projekt obejmuje udostępnienie i w pewnym zakresie rewitalizację elementów Twierdzy Brzeskiej, czyli fortów w Łobaczewie Małym, Koroszczynie, Małaszewiczach Małych i Kobylanach – informuje sekretarz gminy Terespol Bogdan Daniluk. Chodzi o roboty budowlane i inne prace umożliwiające zwiedzanie obiektów. – Konserwator zabytków stoi na stanowisku, że powinna to być nadal trwała ruina, ale pewne elementy trzeba odtworzyć i przygotować tak, żeby każdy mógł się tam bezpiecznie poruszać. Obecnie jako gmina nie udostępniamy fortów, ponieważ kryją w sobie sporo niebezpieczeństw. Dlatego wykonamy prace, które je zminimalizują. Oczywiście będą wyznaczone ścieżki dydaktyczne z miejscami określonymi do zwiedzania – wyjaśnia.
Gmina planuje wzrost liczby turystów i w tym celu chce wypromować produkt, który będzie ich przyciągał. W ramach projektu zamierza wybudować w Kobylanach Trangraniczne Centrum Promocji i Kultury, które będzie też pełniło rolę domu kultury z funkcją edukacyjno-szkoleniową. Przy Centrum ma powstać informacja turystyczna, z zastosowaniem innowacyjnych narzędzi ukazujących dziedzictwo historyczne, np. map 3D. Planuje się również w dalszej perspektywie utworzenie miejsc hotelowych, w których oprócz kwaterunku zapewniałoby się wycieczkom możliwość przejazdu do Brześcia.
Sylwia Bujak
Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu Słowa z 3 stycznia.
Napisz komentarz
Komentarze