To uczniowie tego kierunku przed dwunastu laty zainicjowali obchody rocznicy powstania Stadniny, które dzięki przychylności ówczesnego prezesa Marka Treli rozwinęły się w spotkanie miłośników koni, przyjaciół Stadniny i szkoły oraz rodziców.
– To coroczne świętowanie zbiega się z Bożym Narodzeniem, co sprawia, że atmosfera jest niepowtarzalna i serdeczna, a pokazy im towarzyszące nawiązują do obu tych wydarzeń – mówi dyrektor Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz. – Ostatnie obchody zachęcały do dawania świadectwa przynależności narodowej. Jednym z elementów tego świadectwa jest zachowanie tradycji wyniesionej z domu rodzinnego oraz pielęgnowanie ojczystych zwyczajów.
W nawiązaniu do kultywowania tradycji, młodzież zaprezentowała kadryla na koniach półkrwi angloarabskich do poloneza – polskiego tańca narodowego.
Poloneza w nowej, nieznanej odsłonie zaprezentowali uczniowie klasy maturalnej. Pary jeździeckie tworzyły: Karolina Chyb i Elinda, Natalia Cegiełko i Ekspansja, Michał Żuk i Emina, Katarzyna Paśnik i Karoca, Weronika Łukasiuk i Elgina, Daria Kruczek i Asteria, Martyna Daniluk i Essemara, Justyna Masztalerz i Doriana, Kinga Otmar i Asmara, Urszula Brzezińska i Edessa.
Szczególnym wydarzeniem było przybycie na uroczystość rocznicową ułanów z dowódcą. Wśród nich byli uczniowie trzeciej klasy Technikum Dominik Dąbrowski i Piotr Górny. Należą oni do Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego, w barwach 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Janowscy uczniowie wraz z innymi ułanami biorą udział w rekonstrukcjach bitew, pokazach i świętach państwowych.
– Pokaz ułański władania szablą i lancą oraz elementy dżygitówki dostarczyły wielu emocji, a elegancja ich wyglądu i dopasowanie rzędu jeździeckiego dowiodła ogromnej pasji, jaką mają ci młodzi ludzie – cieszył się dyrektor Dubisz.
Czytaj także: Święto Jordanu nad Bugiem
Napisz komentarz
Komentarze