Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 09:53
Reklama
Reklama

Janów Podlaski. Kadryl do poloneza na rocznicę Stadniny

Młodzież Technikum w Janowie Podlaskim, kształcącego w zawodzie technik hodowca koni, spotkała się w Stadninie Koni, by uczcić kolejną, już 199. rocznicę jej utworzenia.
Janów Podlaski. Kadryl do poloneza na rocznicę Stadniny

Autor: Studio Fotograficzne FOTOS

To uczniowie tego kierunku przed dwunastu laty zainicjowali obchody rocznicy powstania Stadniny, które dzięki przychylności ówczesnego prezesa Marka Treli rozwinęły się w spotkanie miłośników koni, przyjaciół Stadniny i szkoły oraz rodziców.

Reklama

– To coroczne świętowanie zbiega się z Bożym Narodzeniem, co sprawia, że atmosfera jest niepowtarzalna i serdeczna, a pokazy im towarzyszące nawiązują do obu tych wydarzeń – mówi dyrektor Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz. – Ostatnie obchody zachęcały do dawania świadectwa przynależności narodowej. Jednym z elementów tego świadectwa jest zachowanie tradycji wyniesionej z domu rodzinnego oraz pielęgnowanie ojczystych zwyczajów. 

W nawiązaniu do kultywowania tradycji, młodzież zaprezentowała kadryla na koniach półkrwi angloarabskich do poloneza – polskiego tańca narodowego. 

Poloneza w nowej, nieznanej odsłonie zaprezentowali uczniowie klasy maturalnej. Pary jeździeckie tworzyły: Karolina Chyb i Elinda, Natalia Cegiełko i Ekspansja, Michał Żuk i  Emina, Katarzyna Paśnik i Karoca, Weronika Łukasiuk i Elgina, Daria Kruczek i Asteria, Martyna Daniluk i Essemara, Justyna Masztalerz i Doriana, Kinga Otmar i Asmara, Urszula Brzezińska i Edessa.

Szczególnym wydarzeniem było przybycie na uroczystość rocznicową ułanów z dowódcą. Wśród nich byli uczniowie trzeciej klasy Technikum Dominik Dąbrowski i Piotr Górny. Należą oni do Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego, w barwach 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Janowscy uczniowie wraz z innymi ułanami biorą udział w rekonstrukcjach bitew, pokazach i świętach państwowych.

– Pokaz ułański władania szablą i lancą oraz elementy dżygitówki dostarczyły wielu emocji, a elegancja ich wyglądu i dopasowanie rzędu jeździeckiego dowiodła ogromnej pasji, jaką mają ci młodzi ludzie – cieszył się dyrektor Dubisz.

Czytaj także: Święto Jordanu nad Bugiem

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bekaczTreść komentarza: Chcieałwm dać za szeczensliwe zakonczenie drogi ziemskiej Franciszka,ale proboszcz powiedział że mikrofon to on włoncza jak widzi 5o zł a nie 10Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:33Źródło komentarza: [PILNE] Świat w żałobie. Papież Franciszek nie żyjeAutor komentarza: PRZECIWNYTreść komentarza: Każda osoba popierająca ,w jakiejkolwiek formie ,,emigrcję",powinna mieć obowiązek złożenia deklaracji -że popiera.Osoby te,w pierwszej kolejności miałyby OBOWIAZEK przyjęcia pod swoj dach conajmniej dwóch ,,emigrantów",zapewniając im wikt i opierunek i kieszonkowe na koszt własny.W końcu to są specjaliści we wszystkich specjalnościach,więc trzeba im pomagać,co nie???Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:28Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: Neomarksistowską dokładnie rzecz ujmując.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: RomanTreść komentarza: aby popierac tzw.emigracje,trzeba mieć zryty beret sieczką lewackobolszewicką.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:24Źródło komentarza: Kim był topielec z Bugu?Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z sztucznym oświetleniem stadionuData dodania komentarza: 21.04.2025, 19:02Źródło komentarza: Stal przerwała dobrą passę Orląt
Reklama
Reklama