Pobytowi kilkuosobowej koreańskiej delegacji przewodniczył dyrektor tamtejszego biura współpracy międzynarodowej Kuenhoo Lee. Obcokrajowcy zainteresowani byli głównie możliwościami terminalu kolejowego w Małaszewiczach: sposobem dokonywania odpraw celnych i zasadami kontroli przesyłek. Wynika to z tego, że specyfika pracy na granicy lądowej diametralnie różni się od ich codziennych zadań wykonywanych na granicy morskiej.
Tzw. suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach to jeden z największych w Polsce i Europie terminali, w którym dokonywany jest przeładunek chińskich towarów w transporcie kolejowym. Czas przewozu towarów koleją jest znacznie krótszy transport drogą morską i mniej kosztowny niż transport lotniczy. Dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem inwestorów azjatyckich, zamierzających realizować projekty w ramach koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku.
Koreańscy celnicy dużo uwagi poświęcili instytucji "upoważnionego przedsiębiorcy". Izba Celna przyznaje szereg dodatkowych uprawnień przedsiębiorcom posiadającym status AEO. Korzyści, jakie przysługują takim osobom, obejmują m.in. mniejszą liczbę kontroli dokumentów, przeprowadzanie kontroli poza kolejnością, wybór miejsca kontroli oraz szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych. Świadectwo AEO honorowane jest również w innych krajach Unii Europejskiej oraz w krajach partnerskich, z którymi UE podpisała odpowiednią umowę.
Podczas wizyty goście odwiedzili terminal w Małaszewiczach, żeby sprawdzić, jak w praktyce funkcjonuje port.
Podobny charakter miała wizyta delegacji chińskiej w gminie Terespol. Na czele dwudziestoosobowej grupy stali przedstawiciele Departamentu Handlu oraz Komisji Rozwoju i Reform Prowincji Shaanxi – Tang Yugang i Xv Qiang. Goście przyjechali z miasta Xi`an, w którego pobliżu znajduje się Międzynarodowy Handlowy Park Logistyczny. Jest to jedno z największych centrów logistycznych w zachodnich Chinach, zajmujące się dystrybucją towarów oraz przesyłek kontenerowych ze szczególnym uwzględnieniem obsługi Europy.
Obcokrajowcy zapoznali się z możliwościami inwestycyjnymi w naszym rejonie. W przyszłym roku zamierzają bowiem zrealizować w Polsce jeden projekt w ramach rozwoju euroazjatyckiego szlaku handlowego. I właśnie jedną z lokacji branych przez nich pod uwagę są właśnie Małaszewicze.
(sb)
Napisz komentarz
Komentarze